Skocz do zawartości

Własny staw , marzenia się spełniają


Rafgel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum nazywam się Rafał i jestem nowym użytkownikiem waszego forum więc proszę o wyrozumiałość . 

Jestem na etapie spełnianie marzenia o własnym stawie , a więc niedawno skończyłem kopać staw (wszystkie formalności załatwione) ,  4500m2  powierzchni , 10000m3 wody , głębokość 2-3 m z wypłycaniem przy brzegach , grunt piaskowy , wzdłuż jednego brzegu ok 200m płynie strumyk oddzielony groblą 6m szerokości dla lepszych przesiąków wsadziłem rurę 100mm średnicy woda cały czas płynie do stawu , naniosłem dużo roślinności z strumyka i innych stawów , woda po ostatnich upałach zrobiła się trochę zielona . Miejsce woj. Pomorskie .

Moje pytania :

Czym , W jakiej ilości , I kiedy zarybić ??

Czy ryby uciekną przez rurę do strumienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Postaw siatkę aby ryby nie uciekły. Zarybienia zrób późną jesienią lub wczesną wiosną. Jakie ryby i ile chcesz wpuścić?:champagne-2010:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gatunków i ilości ryb to właśnie potrzebuje  porady , na razie wstępnie wpuściłem ( bo jestem w gorącej wodzie kąpany :-) narybek : 220 karpia królewskiego , 120 lin zielony ,110 płotki,  22 karaś pospolity , 10 Jaź -Orfa . Nie wiem czy jakieś uciekły ( wpuściłem 20 dni temu ) , padły 2 karpie , 2 karasie , 1 płotka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gatunków i ilości ryb to właśnie potrzebuje  porady , na razie wstępnie wpuściłem ( bo jestem w gorącej wodzie kąpany :-) narybek : 220 karpia królewskiego , 120 lin zielony ,110 płotki,  22 karaś pospolity , 10 Jaź -Orfa . Nie wiem czy jakieś uciekły ( wpuściłem 20 dni temu ) , padły 2 karpie , 2 karasie , 1 płotka .

220 szt. Karpia? To tyle co na stawach hodowlanych, czyli 500szt/ha.@Kotwic nie pozostawi złudzeń.
Trzeba pomyśleć o drapieżniku!
Przy tej ilości karpi najlepszy będzie....sum. Żarcik oczywiście.
Niemniej jednak drapieżniki są niezbędne.
Rurę trzeba zasłonić jakąś siatką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.05.2017 o 22:48, Grendziu napisał:

Musisz poczekać aż kolega @Kotwic się obudzi ze snu...:D

Kotwic nie śpi, bo nie wyrabia z czasem, no i doznał uszczerbku na słuchu po tym, jak młodzież szkolną edukował poprzez wędkowanie. :P

 

Co do stawu.
Nie warto się spieszyć, bo łatwiej wtedy o chaos i pomyłki, a czasem i większe wydatki.
Staw ma fajną powierzchnię (traktując go jako prywatne miejsce relaksu) i na takim zbiorniku można sporo osiągnąć.

Mam pewne wątpliwości (nie mam kiedy poszukać "zapisów prawa") czy w przypadku pobierania wody z cieku (mam na myśli wspomnianą rurę) nie jest potrzebne pozwolenie wodno-prawne. Warto to sprawdzić i szybko uregulować.
Co do zarybiania. Elvis ma sporo racji.
Nawet jeśli zarybiono narybkiem karpia, to ryba ta w ciągu dwóch następnych lat osiągnie masę około 1 kg, a to już będzie oznaczać, że w stawie jest produkcja ryb porównywalna do typowych stawów hodowlanych (wydajność rzędu 400-1000 kg/ha).
Duża obsada to frajda dla wędkarza, ale jednak znaczne ryzyko niedoborów tlenu i śnięć zimowych czy letnich.
Pozostałe gatunki dobrane całkiem przyzwoicie (pomijając fakt, że lina i płotki wpuszczono sporą ilość).
Ale w zarybieniu nie widać żadnych drapieżników.
Ja rozumiem, że właściciel, nie chce by ryby były pożerane przez szczupaka czy okonia, ale trzeba pamiętać, że nadmiar ryb, powoduje, że ryby konkurują o pokarm i częstokroć słabiej rosną.
Moim zdaniem, warto byłoby wpuścić kilkanaście/kilkadziesiąt okoni i kilka szczupaków. Tyle, że trzeba dobrać wielkość drapieżników do tego, co pływa w stawie.

Trzeba też obserwować wodę (monitorować zawartość tlenu i temperaturę wody) by zapobiec śnięciom ryb, które mogą pojawiać się gdy warunki tlenowe będą się pogarszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...