Skocz do zawartości

Pytanie o raka pręgowanego


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Na jednej z grup  wędkarskich na fb zauważyłem, że jedna z osób pyta o raka pręgowanego, szkoda, że nie sprecyzowała, czy trzyma go w akwarium, stawie czy innej wodzie. No ale pytanie to pytanie. Więc zwracam się do Panów naukowców o odpowiedź jeśli to możliwe.

"Mam nie typowe pytanie.Posiadam parę raków pręgowatych . Moje pytanie to, czy ten typ raka musi mieć wyjście na powierzchnię?"

Z góry dziękuje za odp :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest zbyt ogólnie i niejasne, ciężko udzielić sensownej odpowiedzi.

Ale, jeśli autor pytania, ma na myśli raka jako zwierzę wodne i zastanawia się, czy zwierz ów potrzebuje dostępu do suchego lądu (wynurzenie z wody)?

To odpowiedź brzmi: nie, nie rak pręgowaty nie potrzebuje wychodzić na ląd lub podpływać do powierzchni wody.

Zresztą, jak pozostałe występujące u nas raki:

- rodzime: rak szlachetny i rak błotny,

- introdukowane do naszych wód: rak pręgowaty i rak sygnałowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Administrator

Człowiek całe życie czegoś się uczy - nie wiedziałem, że rak pręgowany jest traktowany niczym intruz  w naszych wodach:

"Naukowcy nie znają sposobu jak pozbyć się z jezior raka pręgowatego. Jedynym sposobem jest, więc zwiększenie populacji raków szlachetnych. W zbiornikach gdzie występują one naturalnie, naukowcy przygotowują specjalne sadze, w których hodowane są małe raki. Akcje ratowania raków szlachetnych może wspomóc każdy z nas. „Zaraczanie” zbiorników wodnych będzie trwało, co najmniej rok. W tym czasie do kilkunastu pomorskich jezior trafi ponad piętnaście tysięcy raków szlachetnych. Warty ponad milion złotych program finansuje Unia Europejska."


Resztę można doczytać tutaj:

http://gdansk.tvp.pl/23630881/czy-raki-powroca-do-pomorskich-jezior

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, dużo słów, mało treści w w/w doniesieniu medialnym.

Rak szlachetny i błotny zaczął ginąć pod koniec XIX wieku, co właśnie było jedną z przyczyn sprowadzenia raka pręgowatego, czyli tego, który miał uzupełnić niedobory naszej astakofauny.
Teraz, gdy rak pręgowaty powszechnie występuje, nie jest łatwo odzyskać "tereny" dla raków szlachetnych lub błotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...