Skocz do zawartości

Bungee Rig - co sądzicie ?


MrProper
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator
19 godzin temu, MrProper napisał:

Witam kiedyś nagrałem taki o to filmik

Jest to filmik pogladowy. Powstał aby poddać pod dyskusje zastosowanie takowego przyponu.

Nie wiem czyj to pomysł ale Pyza go powszechnie stosuje. Nie jest to konstrukcja Pyzy. Ta konstrukcja gdzieś kiedyś mi  sie chyba przewinęła przed oczami i postanowiłem coś takiego stworzyć, aby przedyskutować za i przeciw.

Ja w tym przyponie widze za, o czym mowię w filmie.

 

Co wy na to ?

I proszę sie nie śmiać to moje pierwsze i jak na razie jedyne wypociny :P

 

 

 

Dopiero teraz miałem okazję się na tym skupić, rozwiązanie i pomysł bardzo ciekawy. Jak to ja z nowościami jestem na bakier, dwa pytania mi się nasuwają.
Jakiej grubości jest taruka/gumka - i jak to się ma do tego że maksymalnie zawsze odchudzamy grubość przyponu?
No i jaką ma ona wytrzymałość? Jak ona działa po kilku czy kilkunastu rybach, kiedy i jak się męczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grendziu Ta rurka ma grubość około 1 mm. Pisze około gdyż nie pamietam na chwile obecną, nie pamietam nazwy też materiału na który łowi @Pyza, on stosuje "te" przypony  i bardzo sobie je chwali. Patrząc na wyczyny karpiarzy Darku, i materiały jakie oni stosują to z tym odchudzaniem nie do końca tak jest.

Wytrzymałość natomiast tego zestawu gwarantuje plecionka, która robi tu za główny materiał przyponu. Ten sylikonowy "kondon" w który jest ubrany przypon, powoduje tylko ze przypon jest odpowiednio skracany i rozciągany, do takich długości plecionki która zastosujemy.

Ja w tym przypadku zastosowałem około 16 cm, a skraca sie on do około 8cm. 

Tak jak w filmie mowię - moim zdaniem to skracanie samoistne, pozwala na częstsze przycięcie ryby (przycięcie nie zacięcie) gdy ryba często wypluwa przynętę, zanim poruszy podajnikiem czy ciężarkiem. 

Tak dla przykładu : Ryba pobiera przynętę unosząc ja na wysokość 10 cm, przypon w tym momencie rozciąga sie 2 cm ryba jeszcze nie wyczuwa oporów podajnika, ciezarkow. Nie smakuje jej ta przynęta wiec ja wypluwa, guma ta nie pozwala jej na swobodne wyplucie (na luźnym przyponie) tylko ściąga już hak w dół do miejsca łączenia z podajnikiem w lini prostej.

Wiec hak ma większe prawdopodobieństwo ze sie zachaczy o skórę  ryby. Ryba zaczyna sie szamotać, szarpie już podajnikiem szczytówka. Zacięcie ryby to już nasza robota, ale jak to bardzo często bywa - sama sie zatnie 

 

@Jerzy Nazw materiałów, jak i wykonać ten przypon celowo nie podawałem, objasnialem, ponieważ są to moje przemyślenia, a filmik powstał w celu  przedyskutowania zasadności użycia tego " wynalazku " czy to ma wogole sens.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

No pozostaje tylko testować i sprawdzać nad wodą.

Trochę będę się upierał przy tym, że jednak grubość zestawu ma  jednak znaczenie. Sam w filmie opowiadasz, że może to być fajny zestaw na chimeryczne brania, a jeśli są chimeryczne to oznacza, że rybie coś nie pasuję. No i tutaj odnoszę się m.in. do doświadczenia zawodniczego np @stas1, który wielokrotnie podkreślał, że zarówno wielkość haczyka jak i grubość przyponu dało mu ryby.
Wiem, że to taki mix pod karpie, ale jednak, czasami nawet te karpiszony na filmach podwodnych często omijają przynętę z haczykiem.

Ja jak @Jerzy jeśli można to poproszę dane tego czegoś. U nas na forum nie ma zakazu reklamy jako takiej danych komponentów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grendziu Ja ze @stas1 nie będę polemizował gdyż sam takowe doświadczenia posiadam ;) 

zestaw jak to nazwałeś-  mix pod karpie, nie jest dla ryb ostrożnych tylko chimerycznych 

I właśnie na tych filmach podwodnych zaobserwowałem, że karpie leszcze, nie tylko często omijają przynętę, ale czesto wypluwają zaraz po podniesieniu, bo to nie to co by chciały akurat w danym momencie. To doświadczenie podpieram swoim zachowaniem często otworze lodówkę i stoję co by tu zjeść :P :D:D:D

 

Co do materiałów i techniki wykonania tego zestawu, opisze to pózniej, 

Nie miałem na celu robienia z tego wielkiej tajemnicy. Tylko uznałem że może to moje fanaberie i nie warto się nad tym pochylać :champagne-2010:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

A widzisz,a jednak zainspirowałeś i musisz teraz ciągnąć temat do końca. Jeśli będę umiał to zrobić to kiedyś przetestuję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grendziu, @Jerzy - Jutro usiądę coś napisze porobię rysunki, a moze nawet zdjęcia jak takowy przypon wykonać.

Napewno Jurku wyjaśni to jak 16cm plecionki  chowamy w 8cm kondonie :D

 

Podpowiem Ci w tajemnicy  - micro reel ;):P :D

Edytowane przez MrProper
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...