Skocz do zawartości

Jak czytać dużą rzekę?


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Rzeka to temat rzeka, jest ona nieprzewidywalna i nieobliczalna. Pod osłoną wody jest wiele fascynujących miejsc, gdzie możemy spotkać w każdej chwili rybę życia.

Od tego ile złowimy ryb w niej zależeć będzie gdzie i jak będziemy łowić.

Co to jest ostroga czy przykosa? Czy łowić w nurcie czy na wypłycaniu? Jak poznać charakterystykę dna będąc nad wodą? Gdzie gromadzą się  ryby? Jak uniknąć zaczepów? Jakich przynęt używać?

Te i wiele innych pytań bez prawidłowego odczytania rzeki na miejscu mogą przynieść lub nie nasz wymarzony połów.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skopałeś moje Ego! ;) K... Muszę wiele przemyśleć by się wg. odezwać. To temat nieaktualny czasem z dnia na dzień! Jak to "Starożytni Bogowie" mówi ??? Nigdy nie wchodzi się do tej samej rzeki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Arek spokojnie, mam nadzieję, że ten wątek będzie rozwijany latami, przez wielu miłośników wędkarstwa rzecznego :) Coś czuję, że nie raz, ani dwa, spotkamy się nad wodą jak będę w Gorzowie, pewnie coś z tych lekcji wyciągnę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne pojęcie dużej rzeki jest nierówne dla wielu naszych cieków, ale pewne zasady można ustalić.

Na początku ważne jest chyba, czy jest to rzeka uregulowana, czy swobodnie i dziko meandrująca.

Z mojego doświadczenia nad dzikim Bugiem, wiem, że dobre efekty dawały wszelakie zakola, podmycia brzegów, powalone pnie. Ulokowanie tam gruntówki przynosiło leszcze, sumy, sandacze. Łowiąc na spławik można było bawić się z płocią, leszczem, kleniem, ukleją. Odcinki bardziej "proste" były dobrym terenem do przepływanki i było co robić. :x

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko za uregulowanie rzeki nie uważamy zniszczenie jej, poprzez wyprostowanie, obetonowanie i zrobienie niemal kanału burzowego,a ujarzmienie nurtu przez opaski i ostrogi,to miejsca połowu będą niezwykle podobne. Na rzece regulowanej naturalne przeszkody typu pnie itp. jak pisał Kotwic, zastąpią właśnie opaski i ostrogi (główkami u mnie potocznie zwane^_^). A i na jednych jak i na drugich przyda się odrobina doświadczenia i wyobraźni ,jaki wpływ na układ dna będzie miał zakłócony przez takie przeszkody nurt,i co za tym idzie ,gdzie jaka rybka lubi i ma szanse przebywać. Myślę że w obu przypadkach techniki połowu w typowych miejscach będą identyczne. Ja tu naprawdę polecam "Wędkarstwo rzeczne " Strzeleckiego. Jest tam mnóstwo informacji jak i szkiców typowych miejsc na rzece. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dla mnie duża rzeka to: Wisła, Odra, Warta - regulowane rzeki, na których istnieje i turystyka i transport rzeczny. Noteć już nie, mimo, że sporo tam ryb. Nie znam Dunajca czy Bugu, więc się nie wypowiem :)

Arek książka pewnie jest super, ale liczymy także na doświadczenia z życia znad wody, z własnych obserwacji. Dwa lata z rzędu swego czasu uczyłem się dużych rzek i powiem tak, żadna książka nie odda tego co tam można spotkać, rzeka jest nieprzewidywalna, dla mnie nieodkryta, poniosłem wiele porażek i kilka sukcesów. Ale za to, już nie mogę się doczekać wiosny, aż znowu zacznę rzeki testować pod okiem doświadczonego kolegi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.11.2015o12:28, Grendziu napisał:

Dla mnie duża rzeka to: Wisła, Odra, Warta - regulowane rzeki, na których istnieje i turystyka i transport rzeczny. Noteć już nie, mimo, że sporo tam ryb. Nie znam Dunajca czy Bugu, więc się nie wypowiem :)

Arek książka pewnie jest super, ale liczymy także na doświadczenia z życia znad wody, z własnych obserwacji.

No i tak tu będziemy pisać. Książkę jako dodatek proponuję nie zamiaruję się nią wykpić. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...