Skocz do zawartości

Którego bata wybrać


losiu33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, elvis napisał:

Pozwolę się trochę nie zgodzić z kolegami. O ile faktycznie można skrócić wędkę przez zdjęcie ostatniego elementu to jest to nie praktyczne.
Druga sprawa to długość. 7-8 metrów na początek to zdecydowanie za dużo.
Polecam zacząć od 5m i ewentualnie 7 do zadań specjalnych. Trzeba zadać sobie pytanie jakie ryby i ile ich będziemy łowić. Ma to znaczące znaczenie przy doborze wędki i jej długości. Trzeba pamiętać, że bat szczególnie na zawodach służy do szybkościowego łowienia ryb małych.
Dla mnie podstawowe są dwie długości to 4 i 6m, ale mam i 3;5 i 7.
Z tańszych wedek świetna jest Konger Arcus oraz jej droższa koleżanka Aqua od Mistrala

Nie łowię na zawodach więc nigdy nie interesowało mnie szybkościowe łowienie małej i średniej ryby.

Ja powiem tak :  Jak na początkującego radzę 6m, ale wtedy coś z wyższej półki. ( Budżet masz, śmiało wystarczy ) - uwaga nie dotyczy elvisa, wsparłem się tu tylko cytatem z jego słów :D

Jeśli pominąć kwestie doświadczenia to 7m ma zdecydowanie więcej zalet niż minusów.

Zawadza wtedy gdy masz nisko drzewa nad głową, w innej sytuacji same zalety.

1. Po pierwsze 6-7 m - 1 metr różnicy wędki, to 2m różnicy zasięgu przy tym samym ustawieniu gruntu.  " Oczywista oczywistość ";)

2. Bywają łowiska gdzie długa jest strefa płycizny - potrzebny zasięg.

3. Są i takie, które mają sporą głębokość. Np. łowisz z pomostu i masz ciekawe miejsca po 4-5 głębokości.

I co wtedy ? Łowisz pod samym kijem. Ryby bywają ostrożne, lepiej by wędka nie była nad samymi ich głowami.

Ja wiem, że łowi się tak tyczką, ale z drugiej strony też znacznie dalej od brzegu.

4. Zaleta kolejna dłuższego kija - trafia ci się bonus - większy leszcz, lin, albo nawet karpik.

Dłuższy kijek daje więcej możliwości powstrzymania pierwszej szarży.

5. Nie łowisz na rzekach, ale gdy jednak tam trafisz ? Wtedy masz kija którym możesz pobawić się przepływanką, a zestaw prowadzisz na dłuższym dystansie.

Sytuacja analogiczna - rzeka - ciekawe dołki, głębsze prostki. Jak wyżej, dłuższy kij daje plusy.

 

Gdybym miał wybierać. Jeśli jeden kij - to bardzo dobry 6m. Aby był lekki i nie ciążył.

Albo inna opcja to kij 7m, ale też niestety dobrej klasy, bo z  każdym metrem " te gramy ważą" - niestety to kosztuje.

Drugi kij 5m -  jakaś budżetówka ( po dołożeniu do tych 600 zł)

Baty Mistralla bardzo polecam - zarówno Aqua jak i Navigatora.

Aqua już "trochę kosztuje" ale dla mnie to świetny bat. Mi wystarczał :D

Da radę i leszczom i linom ( ok.1,5 kg) - większe na bata mi się nie trafiały, ale jak będziesz miał trochę szczęścia, to kto wie :D

Edytowane przez Tench_fan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten bat Tubertini kosztuje 750 zł to musi być dobry.Co do Robinsonow z seri TX, to posiadam zarówno 6 i 7 m i wyważenie i waga bacików naprawdę robi wrażenie.Można je smiało stawiać obok batów dużo drozszych i wcale nie wypadną gorzej.Czytałem wiele recenzji na internecie tych batów,zanim kupiłem i nie znalazłem chyba żadnej negatywnej,więc nie tylko ja tak uważam.Jeśli zamierzasz startować w zawodach i do tego potrzebujesz bata,to rozważ kupno 6 i 7m.Bo w zawodach jednym bacikiem trudno Ci bedzie nawiazac skuteczną walkę z konkurencją.Dobre baty 7 m nie są tanie.A taniego kija o tej długości nie warto kupować bo łowienie nim nie bedzie sprawialo zadnej przyjemnosci.Jak pisalem,moim zdaniem nie kupisz nic lepszego taniej od batów z serii TX - Robinsona.Jeśli chodzi o baty 6 m,to tutaj wcale nie trzeba się wykosztowywać na dobry bacik. Robinson z serii MX,a nawet Konger Arcus,spełniają juz kryteria,żeby nimi przyjemnie łowić.A cena obu mieści się chyba w 200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie ! 

W takim razie już zdecydowałem, kupie Arcusa 6m znalazłem używkę za 60 zł, zobaczę czy mi się spodoba łowienie batem i czy długość 6 metrów wystarczy. Dziękuje za pomoc :icon_arrow1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, losiu33 napisał:

Powiem tak, chcę kupić coś z górnej półki ze względu na wyważenie - nie lubię jak mi wędka leci na przysłowiowy pysk

To ja wiem co Ci trzeba. Potrzebujesz MX-a. Miałem MX 6m i gdy kupiłem TX 6m porównałem oba. Długość, średnica blanku identczna, różróżnica tylko moim zdaniem w masie i może coś ze mną nie tak, ale wydawało mi się, że MX leci mniej na ryj niż TX. Kosztuje sporo mniej, weź 6m MX na kolejne przyjdzie czas jak Ci się ta zabawa spodoba. Ja sprzedałem MX bo nie startuję w zawodach i starczy mi 6m TX :champagne-2010: 

Trabucco leży i się kurzy, kiedyś syn będzie się nim bawił, może mnie n.a. niego naleci, Tobie polecam szczerze MX-a.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 godzinę temu, losiu33 napisał:

Powiem tak, chcę kupić coś z górnej półki ze względu na wyważenie - nie lubię jak mi wędka leci na przysłowiowy pysk

Jeśli masz budżet 600 zł to w tym miejscu masz dwa kije dobrej klasy lub jeden @Grzes77. Ja bym dobrał 6/7m ale jak widać ile ludzi tyle zdań. Krótszy kijek delikatniejszy na małe ryby, dłuższy na małe i średnie albo długą.... matchowke z kreciołkiem i zawsze masz zapas mocy, gdy większą ryba się uwięzi. Jak zaczniesz łowić batem i Cię wkręci, to nie ma bata, że na jednym kiju się zatrzymasz:icon_arrow1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz to nie takie proste mimo, że pozornie tak wygląda. Tak jak tu koledzy napisali na dłuższą wędkę nie możesz szczędzić grosza. Będziesz się tylko męczył. Ja swoje odczucia i propozycje pisalem głównie pod względem zawodów, bo takie było Twoje założenie i zapytanie. To nie to samo co łowienie rekreacyjne. Będę się skłaniał z uporem maniaka do jednej wędki krótkiej, a drugiej długiej. Ja mam pełen komplet. Wielokrotnie mówiłem pod nogami batem 3,5 lub 4 metrowym. Choć gdybym miał krótszy to bym nim łowił.

Bardzo ważne jest miejsce, drzewa, głębokość, gatunki ryb itd.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ja mam po 2-3 baty z jednej długości tak to już jest na zawodach. Wiadomo jedno im krótszy kij tym szybsze łapanie no i wszystko zależy od wielu czynników na niektórych łowiskach trzeba łapać 4m kijem a na drugim 8m kijem nie dojdziesz do dna. Moja rada jest taka jezeli 6m kij to do 250g wagi a 5 do 200g wagi  a później szukać okazji cenowej bo nie ma co ukrywać ceny zaczynają się od 300 pln. Ale wtedy to się łapie naprawdę wybornie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć. Odgrzeje ten temat. Chcę kupić bat dla 8 letniego syna. Najlepiej 6 metrów. Ważne żeby był lekki do 200gram bo inaczej będzie się dzieciak męczył. Mam mikado tournament i jest super, ale jeden element już klejony, szczytowka też dwa razy pękła. Najchętniej kupiłbym taki sam ale może coś się pojawiło na rynku wartego uwagi. Myślę nad 7 metrowym choć nie wiem czy sobie z nim poradzi. Można też zdjąć jeden element. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...