Skocz do zawartości

Nasze eksperymenty wędkarskie - zbiór doświadczeń


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja już nawet zakupiłem strzykawę i podkładki wg pomysłu z "Jedziemy na ryby ", ale przez Was nie mam kiedy się zabrać za  coco banjo :cry-min:

Edytowane przez Jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MrProper napisał:

Wędkę i kołowrotek podałem dla przykładu Tylko i wyłącznie. Ponieważ jak twierdzisz - jak się ma możliwości to wszystko można zrobić, i tu się z Tobą zgadam

Ja dla przykładu za tą wędkę chcę się poważnie zabrać mimo ograniczonych możliwości.

Tu u nas kolega wykonuje przepiękne spławiki- ale to nie jest od tak i spławik gotowy. Trzeba czasu duuuużo czasu, ale przede wszystkim PASJI :D  ( Jakub :1311_thumbsup_tone2:)

 

I wiem że podajniki można samemu odlać ( kiedyś odlewałem ołowiane żołnierzyki  z tym ze miałem formę gotową, trwałą) 

Dlatego zapytałem jak kolega je wykonuje ? Żeby się podzielił swoim doświadczeniem Jak wykonać formę Jakie podajniki najłatwiej odlać.

Od takie pytanie Laika który może by się zabrał z nudów za jakąś łatwiznę dla satysfakcji :D 

Potrzeba silikonu odlewniczego, żywicy i wypełniacza, model przyklejasz do płaskiej powierzchni przy użyciu super glue, obudowujesz by silikon się nie rozlał :P ale najlepiej korzystać z jakiegoś pudełka plastikowego, czekasz aż zaschnie silikon i wyciągasz model. Do odlewu najlepiej używać szybkich żywic poliuretanowych z wypełniaczem z czegoś cięższego i najlepiej taniego jak piasek. Ilością wypełniacza regulujesz wagę i zużycie żywicy, jeżeli chcesz mieć rurkę w podajniku lub rurkę i podajnik z możliwością szybkiej zmiany jak w Prestonach ICS trzeba lekko zmodyfikować czyli ciąć rurkę i wstawiać ją na stałe a by była przestrzeń do wymiany podajników a całość pokryć rozdzielaczem. Później lekki szlif i gotowe. Żywicę można barwić ale można też ją później pomalować.

Silikon jest fajny bo się rozciąga, łatwo można poprawić formę nożykiem i nie trzeba rozdzielaczy do żywicy. Im więcej załamań tym trudniej będzie odlewać ze względu na to, że będą bąble powietrza w formie których nie wypełni żywica. Trudniejsze kształty trzeba odlać w formach dwu częściowych ale to już inna bajka.

Jest też silikon do odlewania gum czy ołowiu, podstawy odlewania znasz :) 

Pomysł nie jest nowy, fora dla modelarzy opisują to dosyć szczegółowo, kobiety też odlewają ale trochę prostsze modele.

 

 

@Jurek

 

Topienie ołowiu jest szkodliwe więc można przykleić lub przywiązać coś ciężkiego.

Edytowane przez NPC
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, NPC napisał:

Potrzeba silikonu odlewniczego, żywicy i wypełniacza, model przyklejasz do płaskiej powierzchni przy użyciu super glue, obudowujesz by silikon się nie rozlał :P ale najlepiej korzystać z jakiegoś pudełka plastikowego, czekasz aż zaschnie silikon i wyciągasz model. Do odlewu najlepiej używać szybkich żywic poliuretanowych z wypełniaczem z czegoś cięższego i najlepiej taniego jak piasek. Ilością wypełniacza regulujesz wagę i zużycie żywicy, jeżeli chcesz mieć rurkę w podajniku lub rurkę i podajnik z możliwością szybkiej zmiany jak w Prestonach ICS trzeba lekko zmodyfikować czyli ciąć rurkę i wstawiać ją na stałe a by była przestrzeń do wymiany podajników a całość pokryć rozdzielaczem. Później lekki szlif i gotowe. Żywicę można barwić ale można też ją później pomalować.

Silikon jest fajny bo się rozciąga, łatwo można poprawić formę nożykiem i nie trzeba rozdzielaczy do żywicy. Im więcej załamań tym trudniej będzie odlewać ze względu na to, że będą bąble powietrza w formie których nie wypełni żywica. Trudniejsze kształty trzeba odlać w formach dwu częściowych ale to już inna bajka.

Jest też silikon do odlewania gum czy ołowiu, podstawy odlewania znasz :) 

Pomysł nie jest nowy, fora dla modelarzy opisują to dosyć szczegółowo, kobiety też odlewają ale trochę prostsze modele.

 

Ok, Ok  Tak jak kolega pisał,  pomysł nie jest nowy a filmików jak odlewać w sieci i na Discovery jest sporo.

Ale wolał bym bezpośrednio "usłyszeć"  od kogoś kto je wykonywał.

Dlatego pytałem jak z trwałością foremki, jakie podajniki wybrać aby odlać (które się nadadzą do odlewania) i czy to się opłaca - Czas na wykonanie podajnika, i jakie są koszta takowego

Boo - O co mi chodzi sumując to wszystko jeśli ja zaoszczędzę na tym 10 gr na sztuce, to mi osobiście się nie opłaca, a aż takim pasjonatom dłubania nie jestem jeśli wykonanie takiego podajnika będzie mnie kosztował około 2-3 godzin pracy.?

Pytam z czystej ciekawości, kogoś który to już robił  - od tak po prostu

 

 

Edit:  A te podajniki z nakrętek to już chyba prezentował @Grzes77 lub @elvis nie pamiętam  Za szybko chcę czytać to forum i zapomniałem gdzie to widziałem :( 

 

Edytowane przez MrProper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MrProper napisał:

Ok, Ok  Tak jak kolega pisał,  pomysł nie jest nowy a filmików jak odlewać w sieci i na Discovery jest sporo.

Ale wolał bym bezpośrednio "usłyszeć"  od kogoś kto je wykonywał.

Dlatego pytałem jak z trwałością foremki, jakie podajniki wybrać aby odlać (które się nadadzą do odlewania) i czy to się opłaca - Czas na wykonanie podajnika, i jakie są koszta takowego

Boo - O co mi chodzi sumując to wszystko jeśli ja zaoszczędzę na tym 10 gr na sztuce, to mi osobiście się nie opłaca, a aż takim pasjonatom dłubania nie jestem jeśli wykonanie takiego podajnika będzie mnie kosztował około 2-3 godzin pracy.?

Pytam z czystej ciekawości, kogoś który to już robił  - od tak po prostu

 

 

Edit:  A te podajniki z nakrętek to już chyba prezentował @Grzes77 lub @elvis nie pamiętam  Za szybko chcę czytać to forum i zapomniałem gdzie to widziałem :( 

 

Też zastanawiałem się nad opłacalnością dlatego pomysł został odłożony w czasie, trzeba rwać na potęgę a nie jeden czy dwa dziennie. Większość hend mejdów to wyrób drogi z powodu czasu a czas to też pieniądz :)

Przy cenie Prestona może jeszcze na granicy opłacalności ale przy Mikado już nie chyba, że dużo rwiesz i nie chcesz użyć grubszej żyłki. Taniej, prościej i szybciej.

Czas na wykonanie formy to 5 minut plus czekanie na formę zależy od utwardzacza a to nawet 24 godzin, później testy ile trzeba wypełniacza i żywicy by mieć wagę 25, 30 czy ile tam ma ważyć podajnik. Po ustaleniu proporcji mieszanie żywicy, zalewanie formy to mniej jak 5 min i 10 min na zastygnięcie żywicy, później szlify jeżeli trzeba. 

Sztuka dla sztuki ale da się :) 

 

Bardziej opłaca się robić coś co zużywamy, coś co jest drogie lub chcemy mieć swoje własne.

Edytowane przez NPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dać się da, ale czasem warto się zastanowić  - po co ?

Wszystko się DA zrobić - nie ma rzeczy której by się nie dało wykonać. Filmiki które wklejasz,  i ja zapodałem kołowrotek są na to dowodem. Dlatego tak wnikliwie się dopytuję czy robiłeś czy masz gotowy "przepis" rysunki, opis szczegółowy.

Dla mnie konkretną a trudną rzeczą do zrobienia ( w takiej klasie) jest wykonane ramię do Feedera przez @elvis i @Ostap Koledzy pokazali klasę, Wykonali (niby prostą rzecz bo można i miotły użyć do takich celów) Coś co bije wszystkie produkty Markowe na łeb i szyję. Nie wiem czy widziałeś - może elvis się pochwali. Ale to było prawdziwe arcydzieło.

Czasami dla tego odstępuję od czegoś co nie jest opłacalne. Stąd moja dociekliwość o konkrety :P 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobić się da i nie robiłem innych jak tych z nakrętek, tutaj podpowiem klej na ciepło trzyma ale nie na stałe, żywica trzyma bardzo mocno, chociaż w sklepowych parę obciążeń odpadło, trochę zerwanych ale to można przeboleć. Podobnie jak z rod podem można zrobić ale jak się policzy czas, materiały to cena podobna jak ze sklepu.

Można jeszcze zrobić koszyki do feedera czy wstępnego nęcenia z siatki dla ptaków:

siatka%20wolierowa-500x500.jpg

1705_3.jpg

Tylko obciążenie zrobić i gotowe ale to były czasy gdzie takich rzeczy ja na obrazku poniżej nie było:

90d214e76c115a974e019c1bc17a413c.jpg

 

Można też łatwo zrobić to: 

PBUFS20-RO2.jpg

przy użyciu rury do wody, są też białe, można użyć też butelki po napoju 0,5 litra

4088203.jpg

Edytowane przez NPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, NPC napisał:

Można jeszcze zrobić koszyki do feedera czy wstępnego nęcenia z siatki dla ptaków:

siatka%20wolierowa-500x500.jpg

Właśnie szukam tego typu materiałów, dzięki za podpowiedź :champagne-2010:

Tylko czy są dostępne z drobną kratką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...