Skocz do zawartości

Jak przechytrzyć brzanę?


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Brzana to ponoć najsilniejsza ryba słodkowodna. Dla wielu wędkujących królowa naszych wód. Przez mnie jeszcze nie złowiona. Występuję w rzekach, w miejscach gdzie trudno jest ją złowić na wędkę. Uwielbia twardy żwirowy rwący nurt, gromadzi się przy zwalonych drzewach, konarach, gałęziacg.

Na Warcie dość popularną metodą na nią na haku jest żółty ser, gdzieś kiedyś czytałem, o cieście z sera i czosnku.

Z chęcią poznałbym Wasze sposoby na brzane, łowiska gdzie je łowicie, oraz jak ją wyśledzić na rzece....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

"Jak przechytrzyć brzanę?"

Kup tyczkę i zanęty Grabowskiego, wtedy "Królowa będzie ujarzmiona" :champagne-2010::P 

Tak poważnie, to ciężki temat. Małe brzany wiosną na Wiśle w mojej okolicy niekiedy "opanowują" jakiś odcinek rzeki i nagminnie biorą na wszelkie przynęty, nawet kukurydzę, są to sztuki Max 30-35cm i po kilkunastu masz ich dosyć. Ja największą moją brzanę złowiłem na nocce ponad 20 lat temu, miała 1,6 kg, nie mierzyłem jej, bo w tamtym czasie ryby tylko ważyłem. 

Brzany w mojej okolicy wg mnie to kwestia robactwa i bystrzejszego nurtu, no ale to moje spostrzeżenia, ja nie nastawiam się na te ryby więc nie powinienem być spostrzegany jajko: "wyrocznia".

Edytowane przez Grzes77
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że wszystkie brzany jakie łowiłem brały w nurcie, jednak były to płytkie odcinki nie przekraczające 1 - 1,5m głębokości. Nie złowiłem nigdy brzany na głębszych odcinkach Wisły w mojej okolicy. Brzanowe miejscówki w mojej okolicy to Wisła na wysokości miejscowości Łoje, oraz ciepły kanał i przylegająca do niego opaska, te ostatnie są również dobre na inne gatunki a łowione tam brzany to właśnie te "siuśki" max  30-35cm . Może kiedyś wybiorę się typowo pod te ryby, chociaż plany mam inne na ten sezon. Szkoda, że nikt się nie chce podzielić swoimi spostrzeżeniami przy połowie tego gatunku. Nigdy nie złowiłem brzan w Piotrkowicach, na Kuźmach i główkach na Ryczywole, to typowe miejsca leszczowe. Ponieważ kilka razy byłem na przejażce na Kuźmach i nigdy nie widziałem tam moczykiji, to ten odcinek "nawiedzę" kilkukrotnie w tym sezonie z tyczką, no chyba, że @cygan786 lub @elvis będą chcieli brzan połowić, to pojadę z nimi pod te ryby :champagne-2010: 

Edytowane przez Grzes77
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukajcie kamieni, głazów i przeszkód w nurcie. Wiem, że to banał ale tam siedzi brzana zaraz obok klenia.
Mam takie miejsce gdzie nałowisz się brzan i brzanek karpackich, niestety rozmiar do 1 kg bo na duże trzeba poważnie zapolować.
Przynęta to czerwony robak kopany lub zbierany, czasami pellety mięsne. Zanęta to większe pellety, cięte duże robaki, zanęta mało pracująca ale ma "wyjść" z koszyka.
Najlepiej jest łowić brzany gdy rzeka jest podniesiona, płynie kawa z mlekiem a wtedy to i rzeka rwie, i można łowić bliżej brzegu bo ryby przypływają wyjadać robaki.
Kiedyś usłyszałem, że brzana to taki leszcz nurtowy czyli zróbcie wszystko na leszcza ale dostosujcie to do uciągu, im bardziej się tej radzie podporządkowałem tym więcej łowiłem większych brzan.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • Administrator

@Hotpoint bo w tym wątku Cię nie było ?

Czy teraz rozumiesz różnice ultregi, które masz z kijem 200g który chciałeś kupić? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.02.2019 o 11:51, Grzes77 napisał:

Dodam jeszcze, że wszystkie brzany jakie łowiłem brały w nurcie, jednak były to płytkie odcinki nie przekraczające 1 - 1,5m głębokości.

I tu czytajcie podstawy. Zadnych głazów itp. na naszych odcinkach rzek nie ma. Jeteśmy z zachodu, nasze rzeki są w spadku. My mamy szukać żwirowatych, nie za głębokich bystrzy, ewentualnie piaszczystych, zwiezłych. Brzana nie stanie tam gdzie sypie. Żre z gruntu i między otoczakami. Namiastki strumienia. Może być nawet jak u mnie, zwykły, twardy żwir, oby o co miał się robaczek zaczepić. Mi osobiście trudno brzanę złowić, ale powód jest jeden. Nie nawidzę łowić ciężko. Mam na rozkładzie dwie. Dały mi do myślenia gdzie ich szukać, ale jestem za leniwy. Padły na Groch i łubin. @Grzes77 Doskonałe wnioski! :champagne-2010:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Grendziu napisał:

@Hotpoint bo w tym wątku Cię nie było ?

 

... A co Ty mnie tu insynuujesz, że mnie tu nie było? Jeszcze inni pomyślą, że powinienem coś nasmarować w każdym wątku ?

A tak przez sekundę poważnie. Nigdy nie próbowałem łowić brzany ze względu jej znikomą populację w okolicy. W Drawie chyba można ja spotkać, a tam ostatnio w niej łowiłem z 15 lat temu i to grubo spinem w zimę.

25 minut temu, Grendziu napisał:

 

Czy teraz rozumiesz różnice ultregi, które masz z kijem 200g który chciałeś kupić? 

 

Nie bardzo wiem co to pytanie robi w temacie z brzanami i co mam odpowiedzieć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...