Skocz do zawartości

Co z Mazurami ?


Jurek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A czy nie warto by było zaangażować polityków w ratowanie naszych wód? Sa komisje. Spotykaja się, dyskutują. Problem pewnie jest im znany lecz schodzi na drugi plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cygan786 napisał:

A czy nie warto by było zaangażować polityków w ratowanie naszych wód? Sa komisje. Spotykaja się, dyskutują. Problem pewnie jest im znany lecz schodzi na drugi plan.

Jak mam być szczery- a czasem popełniam błąd, bo jestem do bólu :( 

To politycy się tym zainteresują tylko jak im będzie brakowało jedno oczko poparcia.

Już coś kiedyś mówili ale bardzo krótko- jednorazowo (poseł z Kukiz15 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cygan786 

Ale ja chcę uniknąć tak stawianych tez

z dwóch powodów: obróci się to przeciwkoam wątek nam i mod nam wątek zamknie,

- sam nie dotykam nawet polityki.

Za to ciekawi mnie temat,  co zrobić aby była wola polityczna do zajęcia się tematem przez decydentów !

 

 

Edytowane przez Jurek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grendziu był szybszy i dość dokładnie opisał to, że oceniając wody Holandii lub Czech trzeba pamiętać właśnie o charakterystyce tych akwenów. Ile i jakie mają jeziora, jaka jest sieć rzeczna, ile jest zbiorników zaporowych, na koniec dopiero rozmawiajmy o stawach i 'kaczych dołkach" (o tym zestawieniu sam chętnie poczytam, jeśli ktoś ma czas, to można śmiało przesyłać mi pozycje literatury i teksty).
A przy okazji uwaga: zbiorniki zaporowe to nie są jeziora. Nie ma jeziora Zegrzyńskiego, nie ma jeziora Solińskiego itp. Tak samo jak wykopany stawek, nawet jeśli w nazwie nosi angielskie miano "Lake", wcale nie będzie jeziorem, tylko dalej stawem.
Z tego powodu  zupełnie inaczej będzie zbudowany rybostan w poszczególnych typach wód, inne będą warunki środowiskowe i tempo wzrostu ryb itd.
Co ważne, w nawet w wolno płynących kanałach (np. Holenderskich) woda wymienia się kilka razy dziennie lub tygodniowo. Jeziora często wymieniają wodę ledwie kilka razy w roku, a nawet tylko 1 raz.

Jurek sprecyzował kilka zagadnień, powoli będziemy o tym dyskutować.
Co do nielegalnych połowów i nielegalnej sprzedaży to zupełnie proste. Każdy zauważony przypadek zgłaszać na Policję lub do PSR.
Ale przy okazji warto wziąć pod uwagę, że na kradziony towar muszą być chętni, a przecież nie jest nowością, że od złodziei rybaków/wędkarzy kupują nawet wędkarze. Kto wie czy nie tacy co krzyczą, że ryb nie ma, bo ktoś wyłowił. :o

Co do starzenia się wód czyli sukcesji, to nie ma na to rady, to trwa nieustannie. Eutrofizacja to po prostu gwałtowne przyspieszenie tych procesów. Nie wierzę, by eutrofizację można było zatrzymać, możliwe jest jedynie spowolnienie jest przebiegu. Można łagodzić skutki, korygować niektóre aspekty, rekultywować, ale nie zatrzymać lub cofnąć. Przykładem niech będzie, że w Polsce od czasów II WŚ, zanikło ponad 1000 zbiorników wodnych.
Wiele państw na świecie podejmowało się działań rekultywacji wybranych akwenów wodnych i nawet jeśli były na to środki, to nie ma spektakularnych wyników.

Dużo jest jeszcze do napisania, ale czasu brak, więc przeskoczę do innego zagadnienia.
Wędkarze nie są jedynymi uprawnionymi do czerpania korzyści z pożytków wód. Wielu turystów jedzie na Mazury by odpocząć nad jeziorem, nie łowić. Żeglować, zbierać grzyby - nie łowić. Wielu turystów chce podczas urlopu na Mazurach zjeść rybę, rybę słodkowodną, z jezior i rzek, anie karpia ze stawów na południu, lub pstrąga tęczowego z wybrzeża. Mamy im tego zabronić tylko dlatego, że 4% społeczeństwa żąda ryb wyłącznie dla siebie?
Bo są już nawet wpisy, by wyrzucić Gospodarstwa Rybackie, to więcej wód będzie dla wędkarzy.
Ciekaw jestem, czy w sytuacji gdy wędkarze obejmą wody w posiadanie i zobaczą jakie są nakłady na utrzymanie wód i z tym problemy, to uznają, że to takie proste.
A skoro wody już będą przez wędkarzy użytkowane i opłacane, to chyba nie powinno być problemu, by na 5-10 lat zabronić połowu i/lub zabierania ryb, by odbudować potencjalne populacje ryb. A to jest przecież jakiś sposób na to, by ryb było więcej.
Oj można o tym wiele pisać.:D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

@Jurek ani jedno słowo nie było skierowane do Ciebie, a tym bardziej przeciwko. Piszę ogólnie o zagadnieniach.

Do UK odnoszę się do jednego "fachowca" z innego forum, który jak dla mnie hejtuję niepotrzebnie i manipuluję prawdą.
Ad 3 - naprawdę to nie było do Ciebie, jeśli uraziłem wybacz, pisałem ogólnie.

Dyskusja jak dla mnie jest ok, o to chodzi. Zadałeś super pytania. Czasu potrzeba aby dokładnie odpowiedzieć. A ja szczerze wolałbym odpowiedzieć na takie pytania przy ognisku, przy piwie, bo jak widać, mój dość agresywny ton, może być źle zinterpretowany. Ja mam uśmiech na twarzy jak z Wami tutaj dyskutuję, nie mam z tym problemu.

Ja też piszę skrótami, przepraszam, mam inne zajęcia związane też m.in. z Fundacją. Jeśli wyjdzie to mam nadzieję, że ponownie za jakiś czas Was zaskoczymy. Tym żyję dziś i pewnie w kolejnym terminie. Cały czas coś robię "dla Ryb" ale wolę fakty jak już coś zrobię niż mitomanię uprawiać.

Ja naprawdę wolę działać niż pisać, pisać i pisać. A aby pouczać, nauczać, edukować to mam za mała wiedzę, niech wypowiedzą się inni. Ja mam swoje cele do realizacji i powoli je wdrażam do życia, czasami aż za bardzo kosztem rodziny etc - ale ja to uwielbiam i tyle :P

Jak będzie czas to odpiszę więcej, ale do tego muszę się przygotować i Elaborat napisać.  @Jurekjeszcze raz wybacz jeśli uraziłem, ale to nie było do Ciebie:icon_arrow1:a faktycznie zbyt ogólnikowo opisałem ów zagadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MrProper napisał:

Jak mam być szczery- a czasem popełniam błąd, bo jestem do bólu :( 

To politycy się tym zainteresują tylko jak im będzie brakowało jedno oczko poparcia.

Już coś kiedyś mówili ale bardzo krótko- jednorazowo (poseł z Kukiz15 )

Oj tam - wystarczy, żeby któryś z wysoko postawionych polityków był zapalonym wędkarzem, to by się dopiero zaczęło ;)  (vidi - były minister od spaw przyrody ;) ) Taka mała dygresja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MrProper napisał:

i schodzimy tam gdzie raczej nie powinniśmy  Kukiz P też jest wędkarzem. a i A. Duda również Ale w polityce nie ma czasu na to aby z wędka biegać - a jak to się mów,i mięśnie nie używane zanikają 

Dobra kończę bo wiem jak temat się skończy

 

Nigdy nie interesowała mnie polityka, takie mam tylko spostrzeżenia :D:P  Dobra, już nic nie mówię :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Panowie proszę bez nazw ugrupowań. Jak @Jurek określił ogólnie politycznie jest mini poprawnie politycznie" przy Fundacji. Będę kasować wpisy z nazwą ugrupowań.

A od edukacji są inni :P jam niegodzien :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grendziu No i jak fajnie. O to chodzi ! Nie potrzeba zaraz na siebie naskakiwać. Jak niejasność to wprost, prosto i skutecznie, i bezpiecznie dla atmosfery.

Ale żeby tak boss się zachowywał, to musi widzieć dalej niż czubek własnego moda. :P Brawo Darek !! :D

Popatrz, Ty nie miałeś mnie na myśli, ja myślałem , że to do mnie i ogień gó...burzy już się tlił. Do tego odezwałby się jakiś przyboczny i awantura nieuchronna. Ale my tutaj jesteśmy ponad takim g....m.

Pracuj spokojnie, Arek już czuwa.

A niektóre  tematy odnoszą się wprost do celowości naszej fundacji.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...