Skocz do zawartości

Kołowrotki - smarowanie


NPC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Macie tutaj opis jak wyczyścić i nasmarować tylni hamulec. Oczywiście najlepiej będzie użyć smaru teflonowego ale można też użyć praktycznie każdego innego, najwyżej częściej trzeba będzie tam zaglądać. Stary smar czyścimy, najlepiej używając nafty lub specjalnych środków do usuwania smarów czy olejów i po wyschnięciu przecieramy szmatką. Nowego smaru dajemy tyle, że tyle, dosłownie minimalnie. Hamulec ma mieć poślizg ale nie duży, ma pracować gładko nawet przy jego przykręceniu. Wiadomo będzie "ciężej" ale ma być jednostajnie, jeżeli pracuje za "słabo" po skręceniu to oznacza, że użyliśmy za dużo środka smarnego.

 

Potrzebne narzędzia:

1.JPG.ba3f8e06f2bacf83cc82d844a77053b5.JPG

 

Kołowrotek marki kołowrotek z tylni hamulcem

2.JPG.be1e779b51472095967d216999a2fd99.JPG

 

 

Ściągamy tą gumkę, czasem ją podklejają więc proszę używać rozumu przez siłą i narzędziami.

3.thumb.JPG.f0c707792420acf77b2e8d587661bca1.JPG

 

Ściągamy "sprężynkę" używając skomplikowanych narzędzi mechanicznych :D Na zdjęciu pokazane jest miejsce gdzie wkładamy "sprzęt" i podważamy drucik.4.thumb.JPG.c0411598f2d15fd0f8fd1b7d4fb0cdf5.JPG

 

 

Tak wygląda wyciągnięty, są różne kształty czy wersje, pamiętajmy jeżeli nie "idzie" to używamy rozumu przed siłą. Składając najpierw wsadzamy prawą stronę sprężynki.

5.thumb.JPG.998c34b1c263505216aece77b1dcc77f.JPG

 

Tak wygląda nasz hamulec bez zakrętki.

6.thumb.JPG.b1c2ed231a89161df6abe3508a427c0d.JPG

 

 

Wykręcamy gwint na zdjęciu ze sprężyną dociskową.

7.thumb.JPG.f9f9fb1f112874175e85a62001bf9dd6.JPG

 

 

Tak wygląda kołowrotek od spodu

8.JPG.e802d91e40cf7c728f70d6703060eef6.JPG

 

Używając specjalistycznego narzędzia w postaci np. igły wyciągamy poszczególne części tj. podkładki. Składając pamiętajmy prostą zasadę: metal -podkładka

 

 

Tak wyglądają razem części hamulca.

9.JPG.3db9b501a24aba17ab3dac9c39170c2c.JPG

 

 

 

Kołowrotek to nie wysyłanie ludzi w kosmos, nie trzeba tutaj dokładności do tysięcznych milimetra. Jeżeli macie pytania czy problemy to piszcie w tym wątku.

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku ! 

Chciałem Ci serdecznie podziękować

za organiczną robotę na tym forum.:D

Dotykasz spraw banalnie (dla niektórych) prostych, ale jak dla mnie - rewelacja.

:1300_clap_tone1::1311_thumbsup_tone2:

Ja, niestety, nie jestem " złotą rączką " . Ale idąc krok po kroku, zgodnie z Twoim instruktażem, poradziłem sobie !!!

Może nie w 5 minut, ale ja mam dużo czasu !:hmmm-min:

 

A zaznaczam, że kołowrotek mam z limitowanej serii- marki "King SM50 " !

Więc ile by mnie wykasowano, gdyby to oddać do serwisu ? :o

O limitowanej serii dowiedziałem się od kolegi, gdy pochwaliłem się zakupem za całe 68zl ! Miało to miejsce w 2008 roku !! Odpowiedział mi, że mogę być pewien iż mam unikat, bo bardzo mało osób takowy posiada. Nie wiem czemu przy tym głupio się uśmiechał, stary zazdrośnik !!! :P

 

 

Edytowane przez Jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jurek napisał:

A zaznaczam, że kołowrotek mam z limitowanej serii- marki "King SM50 " !

Więc ile by mnie wykasowano, gdyby to oddać do serwisu ? :o

 

Myślę, że minimum przysłowiową "dychę" ale jakbyś się pochwalił, że to limitowana edycja to mogło by być dużo drożej. B| Wiadomo za prestiż się płaci.

 

Cytat

za organiczną robotę na tym forum

Chemia organiczna to jest coś :P

Edytowane przez NPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, NPC napisał:

Myślę, że minimum przysłowiową "dychę" ale jakbyś się pochwalił, że to limitowana edycja to mogło by być dużo drożej. B| Wiadomo za prestiż się płaci.

Wiadomo, wiadomo !!! Ale nie ma co oszczędzać, bo w walce z okazem musi być pewność ! :Angry-min:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, NPC napisał:

 

 

Cytat

 

Chemia organiczna to jest coś :P

Czyżby zakochany w etanolku?:P

 

 

Edytowane przez Jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.05.2018 o 16:41, Jurek napisał:

Czyżby zakochany w etanolku?:P

Po "połówce" metanolu będę miał spokój, wieczny ale spokój :P

 

Wracając do tematu wątku:

MagSeal czyli cudowne łożyska Daiwy.
Moja opinia: nie trzeba kupować. Przepłacacie za coś co może jest super ale do łowienia w wodach śródlądowych nie jest wam za bardzo potrzebne a na morzu i tak zabezpieczycie młynek smarem. Oczywiście jeżeli ktoś chce, ma pieniądze i widzi mu się takie "cuś" to ja nie widzę problemu, tylko płyn trzeba wymieniać co 2-3 lata. Co jest w tym płynie to już osobna kwestia.

 

Oporówka jakie stosuje np. Shimano

Troszkę więcej zabawy jak w "zwykłej" oporówce ale też da się.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...