Skocz do zawartości

Jaka szczytówka do feedera


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Metoda gruntowa z drgającą szczytówką w ostatniej dekadzie zdominowała niemal wędkarstwo gruntowe w Polsce. Za pomocą feedera, pickera łowimy niemal wszystkie ryby spokojnego żeru. Wykorzystujemy te metodę zarówno na rzekach jak jeziorach, czy łowiskach komercyjnych.

Bardzo ważnym czynnikiem w połowie  tą metodą jest odpowiedni dobór szczytówki mierzony jednostką oz. Wydawałoby się, że czym delikatniejsza końcówka naszego zestawu tym lepiej widać brania. I jest to oczywiście racja, ale gdy nasz zestaw końcowy jest dość mocno dociążony, to końcówka wędki może nam się odkształcić lub też dość szybko złamać. Na rzece decyduje także siła uciągu i jeśli założymy zbyt delikatną szczytówkę to będzie zbyt mocna parabola ugięcia całej wędki, a brania będą nie za bardzo widoczne.

Jakich szczytówek nad wodą używacie? Czy macie jakieś ulubione firmy? Czy korzystacie z oryginalnych szczytówek od danego producenta, który wykonał całe wędzisko?

Jak często zmieniacie drgającą szczytówkę w wędce podczas zasiadki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasadniczo nie zmieniam. Jak jadę mam wszytko ogarnięte: ciężar koszyka, zanętę, łowisko, przynętę, wiatr i inne. Tylko raz w życiu zmieniałem szczytówkę - jak łowiłem z plaży. Zmieniła się tak pogoda, że musiałem użyć bardziej sztywnej, bo zaczęło mocno wiać. W innej sytuacji nie zmieniam. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że raczej marginalnie zdarza mi się zmieniać szczytówki. Wydaje mi się że raczej łowiska znam na tyle iż taka czynność nie jest potrzebna. Prawdopodobnie się mylę i popadam w rutynę.Ostatnio nawet siedząc na forach przeszło mi przez myśl że raz na jakiś czas przydałoby się spotkanko z innymi ludźmi będącymi w temacie, by skonfrontować metody i wyciągnąć wnioski. Świeże podejście. Rutyna zgubną Jest???o.O   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Arek czy ja wiem czy rutyna zgubną jest, czasami to co czytamy na forach, na stronach... To niewiele różni się w rzeczywistości, którą stosujemy. Z drugiej strony diabeł tkwi w szczegółach, ja czasami łowiąc dwoma metodami na raz: spławik i grunt czasami mogę coś przeoczyć....

Może ktoś poleci jakieś szczytówki najwyższej jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowię w miejscach z zasady już wcześniej rozpoznanych, więc wiem co mnie tam czeka. Ale idąc na spontan, myślę że wygięcie szczytówki w granicy osiągającej 90st. właściwie eliminuje jakiekolwiek wskazania, wyłączając samozacięcia! Zresztą nie wiem jak koledzy? Ale myślę że ciężkie gruntowanie w wartkim nurcie raczej na samozacięciach się opiera! Raczej nie ma tu mowy o finezyjnych wskazaniach i łowach z ręką na dolniku! Tu skuteczność zależy od idealnego dobrania zestawu typu, wielkość i pojemność podajnika (Ciężarka)+Długość przyponu, wielkość haka do przynęty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Tak Arku wszystko jest ważne, czy łowisz w nurcie, czy na wodzie stojącej, jaki przypon, hak, koszyk i jego rodzaj itd itp.

Ja bym poszedł trochę dalej i jest to założenie na 2016r, chcę zmieniać, testować szczytówki, chcę je dobierać odpowiednio co do łowiska, długości rzutów, głębokości na jakiej łowie i metodzie którą będę stosował. Zarazem po tej optymalizacji, chciałbym aby szczytówka była jak najczulsza, pokazywała każde branie, nawet te najbardziej delikatne. Wiem, że na rzece jest to  trudniejsze, ale wszystko jest do ustawienia. Czasami metodą prób i błędów można czegoś nowego jeszcze się nauczyć.

Mam zamiar kupić dość dużo szczytówek o różnych grubościach i bawić się nimi, zmieniać, a czas pokaże czy eksperymenty były słuszne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jak masz blisko duże rzeki to się nie dziwię, u mnie "Wartę" wyczyścili z ryb i płakać się chce. Wychowany zostałem na jeziorach :) Przez 3 sezony zdradziłem je dla rzek, ale wróciłem. Woda stojąca ma swoją magię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Vice Versa! ;) Skoro masz fajną wodę to ją warto poznać od podszewki! Jaka ona? Rzeka czy Jezioro! Nasza woda ! Co ma mówić biedny Daniel rozdarty między okręgami i z dala od rodziny? Jesteśmy szczęściarzami?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...