Skocz do zawartości

Sieja i sielawa - skarby naszych wód


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Instytut Rybactwa Śródlądowego od dłuższego już czasu edukuję Nas filmami, pokazując pracę rybaków, zmieniając poniekąd ich wizerunek w oczach wędkarzy.

Kolejny film jest o życiu i rozmnażania dwóch bardzo cennych i zagrożonych gatunków ryb jakimi w naszych wodach jest sieja i sielawa:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wiedziałem, że mamy już dobrze rozpoczęty temat.

Od paru dni polujemy na sieję.
O tak, zaraz trafią się misie z krzykiem, że rybacy wyławiają ginący gatunek. :P;)
A tym razem "zonk", sieje łowiliśmy w stawach, wręcz plastikowych basenach. :D

Dziś kilkanaście rybek przeszło procedurę tarła sztucznego i ikra właśnie zaczęła inkubację.
Dużo czasu upłynie nim rybki pojawią się w słojach. :39icon:

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Widzę, że Sebastian intensywnie nagrywa filmy i różne ryby bierze na warsztat.

Z tego co widziałem, są dwa odcinki o sielawie.
Jak widać na filmach połów ryb nie jest wcale taki prosty i lekki, a w dodatku przy sielawie nie jest prosty ani latem, ani podczas przygotowań do tarła.
No i co istotne, problemy w stanem ekologicznym naszych jezioro, powodują, że sielawy ubywa i trzeba jej pomagać. I coraz mniej jezior nadaje się, by utrzymała się w nich sielawa.

Ale zawsze cieszy, gdy przy wyciąganiu sieci trafiają się sielawy, zwłaszcza w wodach, które nie wskazywały na szansę na sielawę, a ryby były różnych roczników, w tym nawet takie 300 g.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia czy jeszcze jest, ale na pewno była Sieja w jeziorze Gros, w okolicy Witnicy. Mój dobry kolega drzewiej, jak jeszcze lód nie był czymś rzadkim, nie jeden cały dzień potrafił tam za tą rybą przesiedzieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Barlinku sielawa też 20-30 lat temu napewno była, a czy jest obecnie to nie wiem. Rybacy odławili. Nie jestem pewien czy na Pełczu też jest. Bardzo smaczna ryba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym (czyli 2020) roku, łowiłem na ponad 30 jeziorach, głównie w północnej Polsce.
Nie mam przy sobie dokładnych danych, ale sielawę złowiliśmy w 6-8 jeziorach, może więcej.
Co ciekawe, trafialiśmy na sielawę w wodach gdzie jej się nie spodziewaliśmy, lub łowiło się ledwie kilka sielaw tam gdzie powinno być więcej tej ryby. No i były jeziora, gdzie sielawy było mnóstwo.
To wszystko zależy od wielu czynników, ale kluczowym są parametry hydrobiologiczne, a głównie temperatura, tlen i charakter jeziora.

Z sieją jest jeszcze gorzej, bo i pozyskanie tarlaków jest trudniejsze i przydenny charakter ryby powoduje, że w wielu jeziorach, latem nie ma gdzie żerować a nawet przebywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie wiem na których, ale jeszcze w latach 80. Chyba jeziora na około Dobiegniewa obfitowały w Sielawę. Często jeżdżąc przez Dobiegniew, niemal zawsze można tam było kupić wędzoną tę rybę. Fach rybaka, miał się tam w tedy doskonale. Jeździłem tamtędy w tedy często, w delegację do Nadleśnictwa Głusko. W okolicy jest chyba najdłuższe jezioro w Polsce. Ostrowite. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...