Skocz do zawartości

Zmutowana tołpyga?


mav3rick
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, mav3rick napisał:

Niech ktoś mi wytłumaczy, niby tołpyga... Ale jej barwa?

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1887013451406189&id=100002926571573

To tołpyga, tyle, że w odmianie barwnej, coś w stylu złotej orfy (jaź) lub kolorowego karpia i karasia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mav3rick napisał:

To wiem, że tołpyga, tylko skąd takie ubarwienie? Co mogło mieć na to wpływ?

Bardzo mało prawdopodobne by był to wynik naturalnego rozrodu i modyfikacji genotypu i fenotypu.
Bardzo zaś prawdopodobne, że jest to celowy lub przypadkowy efekt selekcji hodowlanej w obiektach hodowli stawowej lub wylęgarniach.
Odmiany barwne ryb, można uzyskać poprzez odpowiednie prace selekcyjne i celowe dobieranie par rodzicielskich, by uzyskać przewidywalny efekt.
Tak właśnie uzyskuje się "kolorowe" liny, karasie, jazie i pstrągi tęczowe. W podobnym trybie uzyskuje się układ ułuszczenia u karpi: lustrzeń, golec itd.

Zaskakujące jest tylko, że to kolorowa tołpyga, bo nie trudno powiedzieć, czy to celowe działanie czy efekt przypadkowy przy rozrodzie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kotwic napisał:

 

Zaskakujące jest tylko, że to kolorowa tołpyga, bo nie trudno powiedzieć, czy to celowe działanie czy efekt przypadkowy przy rozrodzie.

@Kotwic

Mozna gdybać aby uzyskać odpowiedz

 

Takie przypadkowe efekty w przyrodzie się zdążają ale jak to przyroda rządzi się swoimi prawami, i takie pojedyncze sztuki są zaraz eliminowane, zabijane przez stado, gdyż naraza to stado na niebezpieczeństwo 

Pojedyncze sztuki Padają również ofiarami drapieżników, gdyż  się wyrozniaja

 

W hodowli również nie musiało być to celowym działaniem, ale u hodowcy takie indywiduum ma większe szanse przetrwania, brak zagrożeń itp

 Hodowca dba o „każdą sztuke” gdyż liczy się kasa, zysk ??

 

Edytowane przez MrProper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MrProper napisał:

@Kotwic

Mozna gdybać aby uzyskać odpowiedz

Takie przypadkowe efekty w przyrodzie się zdążają ale jak to przyroda rządzi się swoimi prawami, i takie pojedyncze sztuki są zaraz eliminowane, zabijane przez stado, gdyż naraza to stado na niebezpieczeństwo 

Oczywiście, że można gdybać, ale na tym to polega, gdy nie mamy szczegółowych informacji.

Ja po prostu chcę przekazać, że selekcja hodowlana, krzyżówki genetyczne itd, to nie taka prosta sprawa.
Są układy w których ujawniają się zestawy genów letalnych i subletalnych, które eliminują całe grupy ryb.
Nawet pozornie proste dążenie do uzyskania linii "bezłuskich" karpi, wiąże się dużymi stratami ze względu na geny letalne.

Tak więc, nie tylko konkurencja w populacji lub nadmierna "jaskrawość" może eliminować nietypowe ryby.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kotwic napisał:

Oczywiście, że można gdybać, ale na tym to polega, gdy nie mamy szczegółowych informacji.

Ja po prostu chcę przekazać, że selekcja hodowlana, krzyżówki genetyczne itd, to nie taka prosta sprawa.
Są układy w których ujawniają się zestawy genów letalnych i subletalnych, które eliminują całe grupy ryb.
Nawet pozornie proste dążenie do uzyskania linii "bezłuskich" karpi, wiąże się dużymi stratami ze względu na geny letalne.

Tak więc, nie tylko konkurencja w populacji lub nadmierna "jaskrawość" może eliminować nietypowe ryby.

Piotrze,  oczywiście sie zgodzę ☺️ Ale twoja pierwsza odpowiedz była coś mało wyczerpująca ☺️??

Moim celem było tylko wytłumaczenie skąd sie biorą odmience i nie mam zamiaru sie kłócić ? to nie ten url ?

 

Wszystkie odmiany barwne, inne od tych które występują w naturze to „twór” człowieka w jakimś tam stopniu. Mowa tu nie tylko o rybach ale rownież o innych zwierzętach jak ptaki, gryzonie itp

To hodowcy poprzez krzyżowanie  i powielanie właśnie takich odmieńców które sie pojawiają w hodowli, rozpowszechniają najczęściej celowo dla celów wystawowych  takie „okazy”

Inni hodowcy zaś ci którzy hodują dla zysku zabezpieczają byt takim indywiduum gdyż liczy sie zysk

 W naturze odmieniec nie ma raczej szans na przetrwanie

 

Od taka metafora, by wyjaśnić Emilowi @mav3rick że nie ważne czy to Tołpyga, Szczupak czy inny gatunek - zdążą sie ?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kotwic napisał:

I taka dysputa jest jest fajna i merytoryczna. :P

Wyrażając swoją opinię rozpoczynamy dyskusję, bez znaczenia kto ma rację lub władzę. Liczą się słowa i argumenty. :P

I basta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...