Skocz do zawartości

Zmutowana tołpyga?


mav3rick
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem Arku, że dopytujesz się o definicję wód płynących?

Za dużo mam w tej chwili pootwieranych plików w komputerze by szukać "ustawy", ale napiszę o co chodzi.
Jeżeli jezioro posiada stały lub okresowy dopływ lub odpływ to traktowane jest jako powierzchniowa woda płynąca, czyli taka która powinna należeć do Skarbu Państwa. Na takich wodach obowiązują pewne obowiązki (zarządzanie i gospodarowanie tą wodą, m.in. zarybianie) oraz prawa (połowy ryb). Ale na tych wodach ograniczono możliwość wpuszczania gatunków ryb obcych, nierodzimych czy inwazyjnych.
Stąd krótko: wody typu: jezioro i rzeka; nie mogą być zarybiane amurem i tołpygami.
Gatunki dziwne i obce, mogą być (na odpowiednich zasadach) wpuszczane głównie do stawów hodowlanych i nielicznych wód stojąco-prywatnych.

To podobnie jak z gatunkami obcymi i inwazyjnymi: sumik karłowaty, czebaczek amurski, trawianka itd, które po złowieniu w wodach "otwartych-płynących", nie powinny być wypuszczane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kotwic napisał:

Rozumiem Arku, że dopytujesz się o definicję wód płynących?

Nie. Gatunek inwazyjny! + definicja co do rodzaju wód!  Prosiłem o skrót Piotrze. Sam wiesz, że elaboraty, większość zlewa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
6 minut temu, ArekH napisał:

Nie. Gatunek inwazyjny! 

Brawo. No właśnie, kiedys tołpyga wystepowala na większości wód jakie łowiłem - jeziora spółki Maj ówczesne, a teraz ich nie ma. Od kiedy i dlaczego tołpyga jest gatunkiem inwazyjnym w Polsce i dlaczego wczesniej nie byla. 

Znam jej historię  w USA i totalny błąd w sztuce zarybieniowej czy też wpuszczeniowej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Grendziu napisał:

A i B  koniecznie :beer-chugger:

I namówił . :) 

Wyczytałem na plakacie, że to jest FINAŁ imprezy. Jak rozumiem była już jakaś edycją, to zapytam tylko dla formalności . Ile brakuje mi punktów do pierwszego ? :D 

 

Btw. co do tołpyg.

 

 Duży wpływ na wzrost eutrofizacji naturalnych zbiorników poprzez nieumiejętne zarybianie tołpygą białą i pstrą. Gatunki te obok fitoplanktonu, eliminują z ekosystemów jezior również organizmy roślinożerne i filtratory (zooplankton). Tym samym, przyśpieszają obieg biogenów (związków fosforu i azotu), pogarszając warunki bytowania rodzimych gatunków ryb. Tołpygi są długowieczne, dorastają do wielkich rozmiarów i są bardzo trudnymi gatunkami do odłowu sieciami. Jedynym pocieszeniem jest brak możliwości naturalnego tarła tych gatunków, bo podejrzewam, że szybko mielibyśmy sytuację podobną do tej z USA. Ten eksperyment z oczyszczaniem silnie zarośniętych jeziora amurem czy tołpygą po prostu się nie udał . 

No i te unoszące się ledwo nad dnem fekalia ....bleeee 

KC-zdj-3 (1).jpg

Edytowane przez MacAir
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 godzinę temu, MacAir napisał:

I namówił . :) 

Wyczytałem na plakacie, że to jest FINAŁ imprezy. Jak rozumiem była już jakaś edycją, to zapytam tylko dla formalności . Ile brakuje mi punktów do pierwszego ? :D 

 

 

Tabelkę dopiero zrobię z dwóch tur, ale możesz wygrać i finał i całe zawody jak się postarasz, bez dopingu nie da rady :icon_arrow1:
Edit: @MacAir a będziemy pływać pod czy nad wodą:39icon:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...