Skocz do zawartości

Kotwic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem nadzieję, że zrobię kilka zdjęć zimowych klimatów i tu wstawię, ale jak wracam z pracy już jest słabe światło i nie mam ciekawych zdjęć. A do weekendu lodu może nie być.

Na szczęście zauważyłem, że Adam dzielnie walczy, ryzykując przemoczenie zadka i nagrał kolejny film informacyjny o lodzie w Giżycku. W filmie ładnie pokazano, jak złudne jest to, że potężne mrozy skują nam jeziora ku uciesze wędkarzy.
https://www.youtube.com/watch?v=wK4zUVVMZdU&feature=emb_imp_woyt

Wspominałem, że postaram się obserwować i sprawdzać lód na Niegocinie i tak zrobiłem.
Prognoza pogody, trochę rozjechała się z rzeczywistością. Do dzisiaj utrzymuje się mróz, nad ranem jest temperatura około -15°C, w południe -9°C. Pomimo mrozu, lód ma znikomą grubość. Ciągle jest to warstwa o grubości 5-7 cm, w tym około 3 cm lodu krystalicznego i około 3 cm, śniegolodu. Pierzchnia praktycznie przebija lód po pierwszym uderzeniu. Warstwa śniegu na tyle skutecznie izoluje mroźne powietrze, że na pograniczu śniegu/lodu jest ciągle wilgotno.
Jedyną nadzieją, na wzmocnienie pokrywy lodowej, jest narastający wiatr, który może zdmuchnąć śnieg na nawietrzne brzegi i wtedy lodu może przybyć, na otwartych, bezśnieżnych przestrzeniach.
Ale jeśli temperatura wzrośnie powyżej 0°C, to i tak niebezpiecznie będzie wejść gdziekolwiek na lód.

A niestety, już dziś dwóch wędkarzy utonęło na Kisajnie, usiłując wędkować na tak kruchym lodzie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie rozumiem tego ryzyka na lodzie, ale ok ktoś pewnie powie po co pływać łodzią 60km/h, też można się zabić.
Coś tam w sieci weszło :P
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...