Skocz do zawartości

Nowe wody z Fundacją dla Ryb - wątek zbiorczy


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator
8 godzin temu, Kotwic napisał:



Co do ekonomii, to zupełnie inna bajka, która wynika z wielu czynników i raczej nie gra w nim głównej roli, ilość wyłowionej przez rybaka ryby.

 

A szerzej? Jak nie ma ryby to nie zapłacisz czynszu, nie przyjadą na pola namiotowe, czy też inne pensjonaty, gdzie ludzie w wakacje czy też na Mazurach czy nad morzem pożerają ogromne ilości sandaczy i inne gatunki ryb słodkowodnych. 
Z pustego i Salomon nie naleje.

 

8 godzin temu, Kotwic napisał:

 

Znacznie to się zmieniło, gdy powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Zamieszanie organizacyjne spowodowało, że w tej chwili nie są ogłaszane (lub rzadko) konkursy ofert na użytkowanie rybackie obwodów rybackich.


 

I to jest totalna porażka organizacyjna nowej instytucji. A wcześniej też nie było za wesoło.

 

8 godzin temu, Kotwic napisał:

 

Odniosę się przy okazji to oceny potencjału znalezienia nowego łowiska dla Fundacji.
O wody przepływowe może być rzeczywiście ciężko, ale to wynika z faktów wyżej wymienionych. No i trafiliśmy w moment, gdy większość wód w Polsce poszła w ruch. Jeszcze 8-10 lat temu, nie było problemu, by zdobyć jezioro pod własny zarząd.
Ale teraz opcją jest wydzierżawienie niewielkich łowisk o wodzie stojącej lub po prostu stawów.
Tyle, że tu nagle okazuje się, że taki użytkowany staw, o powierzchni 1 ha, nagle zostanie określony przez "mędrców" jako trudny zbiornik.
A co oni powiedzą na jezioro, które widzę z okna i ma 2600 ha?

Zgoda, tylko celem Fundacji nie jest mieć chęć stawów o powierzchni 1ha, mamy wodę komercyjną, bo to staw, 11,4ha jest sporym akwenem, gdzie ryba u nas ma się gdzie schować, zresztą zarybienia tonami nie zrobiliśmy.
Chciałbym jeziora, ale muszą się one pojawić. Niestety jest z tym  problem jak zauważyliście wyżej.

 

8 godzin temu, Dominik napisał:

@Kotwic  po pierwsze w przetargu ma pierwszeństwo poprzedni dzierżawca, więc trudno, by rybacy zmieniali stan posiadania.

Po drugie nawet jeśli jakaś woda jest, to rybacy też starają się poszerzyć "ofertę".

Kolejnym są stowarzyszenia. Mają one szanse w zasadzie tylko w mniej ludnych częściach kraju, jak choćby na Mazurach, tam gdzie nawet PZW nie jest zainteresowane. Na ogół sa to małe zbiorniki. Jest to robione w zasadzie prywatnie w myśl jakiejś szerszej turystyki, ale i tak jest to sprawa wręcz marginalna. Sam dobrze wiesz, że Mazury żeglarstwem stoją, a nie wędkarstwem.

 

@elvis znowu trzeba się zgodzić z @DominikO.o:D:champagne-2010:

 

8 godzin temu, Dominik napisał:

 

Dlatego też może być taki prywatny Nienawiszcz, ale musi być spełnionych szereg warunków, o które z roku na rok co raz trudniej. Inaczej dzierżawisz finansową studnię bez dna.

No nie bez dna, w tym roku będzie ok. Stworzone z pasji nie biznesowo. Zepnie się. Potrzeba było odpowiednich osób na miejscu zaangażowanych w wodę i działa.
U nas jest sporo łowisk specjalnych, czy też komercyjnych i to sporo droższych niż fundacyjne wody. 3 rok chcę utrzymać te same stawki, jedyne co chcę podwyższyć to opłatę za łódkę mojego Ojca, która jest użyczona na cele fundacji i za wypożyczenie nic fundacja Nam nie płaci a czerpie mini profity. A niestety łódkę nie czyszczono po użyciu i zdewastowano dość mocno.

Jak to wytłumaczyć na przykładzie. Ja mam problem jak jadę do dużego miasta i mam zapłacić 200zł za hotel, no jak jadę z @Aga to wtedy muss, ale jak jadę np na transakcję do Krakowa to szukam jak najtaniej np za 35/40zł, bo to tylko spanie. 

Natomiast nie mam problemu jak jadę nad wodę aby zapłacić coś ekstra za licencję. Mogę dać 50/70zł czy nawet 100zł za weekend pod warunkiem, że może (nie muss) spotkam rybę życia.

 

8 godzin temu, Kotwic napisał:

 

Co do stowarzyszeń i wód przejmowanych pod kątem turystyki wędkarskiej, to masz rację. To marginalna sprawa.
I nie pomoże tu zaklinanie, bóstw angielskich, że turystyka wędkarska będzie głównym źródłem dochodu na Warmii i Mazurach, jeśli nie rozumie się całego "ekosystemu".

To, by w ogóle łowisko wędkarskie mogło powstać, wymaga by byli chętni ludzie do pracy i myślenia, a nie stado drących się gości przy klawiaturze, żądających rybnej wody za 200 zł/rok, gdzie co niektórzy nawet na zebranie swojego koła pójść nie potrafią. :D

 

@Kotwic co do ekosystemu nie mam prawa podważać. Ale nie potrzebna jest ta szpilka Kolego. Rozmawiamy o wodach Fundacji, chciałbym, aby to było zachowane :champagne-2010:

Tak czy inaczej poszukiwania trwają. Mam nadzieję, że prędzej, czy później fundacja zarobi z licencji m.in dla Ciebie na jakieś przyrządy badawcze i będziemy mogli robić nawet wspólnie jakieś badania :icon_arrow1:

No i nadal mimo kosztów i masy pracy związanej z tym projektem za free, nadal mnie to bawi i kocham to robić :lapeche:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • Administrator

Aby nie było, że nic się nie dzieje w tej kwestii, bo dzieję...
Jezioro Wielkie  w gminie Ostroróg przegraliśmy gdzie nasz operat został odrzucony i uznany jako błędny - z czym się nie do końca zgodziliśmy. Pozostało swego czasu odwołanie do sądu, ale ja wtedy powiedziałem pass, bo to miała być przyjemność, a nie walka z wiatrakami. No i to już jest historia. sprzed 2 lat jakoś.

Aktualnie od września tamtego roku były przygotowywane prace i przymiarki pod dzierżawe  jeziora Lusowskiego pod Poznaniem, moim zdaniem perełka, które to zostało odebrane w tamtym roku użytkownikowi rybackiemu czyli gminie Tarnowo Podgórne.

Określiliśmy niemały budżet pod to przedsięwzięcie, bo całościowo w pierwszym roku zakładał grubo ponad 70tyś zł.

3 stycznia złożyłem oficjalnie zapytanie o jezioro Lusowskie, dzisiaj dopiero dostałem odpowiedź. Niestety Lusowo nie pójdzie pod młotek, a zarządzać wodą będą Wody Polskie.  Niestety unikać muszę określeń politycznych, ale cofnęliśmy się głęboko w lata 60/70te poprzedniego wieku.

Ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...