Skocz do zawartości

Plecionka do feedera na kołowrotek


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Kolejne założenie które chcę spełnić, a to już jest kosztowna zabawa.

Podzielę sprzęt na dwie opcje:
Żyłka i plecionka.
I dalej:
1. Picker - głównie łowienie klasyczne lub light method feeder - Daiwa Windcast Picker i Shimano CF - do jednej pletka, myślę o 0,08 do 0,12mm - co polecicie.
2. Klasyczny feeder - tutaj jest Daiwa Commerciall Feeder miała być Daiwa za ponad 2tyś - nie będzie dokupię chyba drugą Daiwę Commerciall bardziej delikatną i znowy - tam gdzie pletka to planuję 0,10 - 014mm - co polecicie?
3. Kije do Method Feeder - nie planuję plecionki.
4. Feeder Long Distance lub (rzeka) - plecionka 0,10-0,12mm co polecacie?

Powinno mi wystarczyć, ale w grę wchodzą 3 pletki, jest coś w miarę taniego, a godnego polecenia?
Tak jak w przypadku martwych i żywych robali chcę cały rok testować jak fajniej i lepiej się będzie łowić... :champagne-2010:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie stosuję więc nie polecę, ale mam pytanie. Po co plecionka do bardzo delikatnego kija i drugie, po co plecionka do łowienia na dystansach krótszych niż 60m. Nie wymądrzam się a pytam z ciekawości. Plecionka owszem, ale na łowiskach trudnych, zaczepowych, gdzie się wymaga siłowego holu, ale to z automatu wyklucza delikatny kij. Na rzece, może i owszem, ale do łowienia okazów przez duże O. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
13 minut temu, ArekH napisał:

Ja nie stosuję więc nie polecę, ale mam pytanie. Po co plecionka do bardzo delikatnego kija i drugie, po co plecionka do łowienia na dystansach krótszych niż 60m. Nie wymądrzam się a pytam z ciekawości. Plecionka owszem, ale na łowiskach trudnych, zaczepowych, gdzie się wymaga siłowego holu, ale to z automatu wyklucza delikatny kij. Na rzece, może i owszem, ale do łowienia okazów przez duże O. 

Pytania w punkt, a po co plecionka na rzekę?

Jedyne co wiem, że wskazania są lepsze np jak łowisz nie koniecznie na długich dystansach ale na np większych głębokościach, niby lepsze zacięcia i widać wskazanie niby te najbardziej delikatne. 
Całość niby też szybciej opada, napina się etc. @ArekH dla mnie to tylko teoria, łowiłem przez chwilę na pletkę, do czasu jak moim jednym ściemano bez przyponu strzałowego nie wystrzeliłem zestawu na ponad 110metrów i pletka nie wytrzymała i cały zestaw poszedł w ....
Będę mądrzejszy po roku doświadczeń :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
6 minut temu, ArekH napisał:

Są. Ale, też masz mniejszą tolerancję błędu w czasie holu i szum na przelotkach przy zwijaniu. :icon_arrow1:

No dlatego jak robić testy to w ten sposób, cały rok, a nie po jednym łowieniu wydawać opinie. Powtarzalność się liczy w zabawie i potem wnioski, analizy. Dajła za dobrą pletkę każe sobie płacić 200zł, do spinna już boli, a gdzie do feedera :P

Dlatego szukam poleceń i ciut tańszych rozwiązań. Czyli pletka powiedzmy do 60/80zł. Pytanie czy da radę i nie będzie wtopy.
Wczoraj na fejsie widziałem, że @Biały polecał Mikado, hmmm, no i se wygooglowałem i miałem to coś do spinna, wytrzymała może była, ale jakoś mnie nie przekonała :P

Ile bym dał aby usiąść z feederem to się w pale nie mieści :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Grendziu napisał:

Czyli pletka powiedzmy do 60/80zł

Darecki, ale ty chyba jesteś obcykany w Ali. Nie możesz coś po kosztach sobie ściągnąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ArekH wg mnie plecionka wymaga właśnie bardziej miękkiego kija. Nie masz właśnie amortyzacji i musisz ją "nadrabiać" kijem oraz hamulcem. Pokazuje też delikatne brania ze względu na brak rozciągliwości. Na żyłce nie wszystko widać.
 

Jeżeli chodzi o opad to nie wiem czy szybciej ale sucha plecionka robi spory balon na wodzie i nie układa się na dnie tak łatwo jeżeli między splotami jest powietrze. Trzeba brać to pod uwagę podobnie jak moczenie jej przed użyciem. Plecionka lubi się czasem zaplątać a odplątać nie jest łatwo,  zbiera syf z wody i trze po przelotkach, dlatego też trzeba moczyć przelotkę szczytową co jakiś czas by zmniejszyć tarcie. To akurat jest zalecane też przy żyłkach o czym chyba mało osób wie a jeszcze mniej stosuje.

Plecionka to nie żyłka i trzeba traktować ją inaczej.

 

@Grendziu Tutaj masz mniej więcej coś o plecionkach i wytrzymałościach, te Mikado, Jaxon to kupisz dużo taniej na Ali, jakość ta sama bo i ta sama fabryka :P
Nie patrz na wytrzymałość bo ta jest zależna od realnej grubości, a jak ktoś napisze, że plecionka x4 o grubości 0,10 mm wytrzymuje 7 kg to pisze. Papier wszystko przyjmie.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, NPC napisał:

@ArekH wg mnie plecionka wymaga właśnie bardziej miękkiego kija. Nie masz właśnie amortyzacji i musisz ją "nadrabiać" kijem oraz hamulcem

Ja to znam Jarku i nie pasują Mi te sprzeczności. Na cholerę Mi miękki kij, skoro koryguję go plecionką. Mam miękki kij, do tego delikatna żyłka i lekutki przypon. To, ma dla mnie sens. Przy method i tu ogłoszę własną herezję, żadna delikatność potrzebna nie jest. Ryba już przy zassaniu, jeśli zestaw jest cięty, przegrała. Przy szarpnięciu nie ma znaczenia co jest na drogim końcu żyłki, bo i tak już wisi. Dla Mnie osobiście, wszelkie dywagacje na temat delikatnośći zestawu, mają jedynie sens przy "clasic feeder" .  Tu, możemy rozpatrywać miękkość kija i przyponu, oraz montażu zestawu, by jak najmniejszy opór zapodawał przy braniu ostrożnych ryb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Arku korygujesz plecionkę (a dokładnie jej brak rozciągliwości) kijem to i kij musi być miększy bo inaczej ryby lubią spadać. Tak ja łowię i mi się sprawdza, oczywiście nie łowię całkowicie miękkim kijem tylko odpowiednio miękkim.

Ty łów tak by Ci to pasowało i było bezpieczne dla ryb bez względu na to co jeden z drugim wypisuje w internecie i jak łowi w realu. Co pasuje jednemu nie musi pasować Tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...