Skocz do zawartości

Jaka to ryba?


elvis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, elvis napisał:

 

Zdarza nam się, mnie również, że mamy problemy z określeniem gatunku złowionej ryby.

Zatem w tym wątku będziemy gromadzić "trudne" i rzadkie gatunki ryb. Stworzymy niejako bazę danych.

Mam nadzieję że@Kotwic będzie czuwał nad poprawnością ostatecznej nazwy gatunku.

Na początek wrzucę takie zdjęcie.

3158d3684a1fce0ddb86b920522ff3c5.jpg

 

Niewątpliwie zdjęcie babki. :D
Przy czym trzeba by rybę dokładnie obejrzeć, bo poszczególne gatunki babek różnią się głównie szczegółami.

Moim zdaniem, jest to babka szczupła (choć też możliwe, że babka łysa). Mało prawdopodobne, by była to babka bycza.
A wszystkie te gatunki babek występują już niestety w naszych wodach, zwłaszcza w dorzeczu Bugu i Wisły.

Przy okazji poproszę, by wszelkie informacje o obcych gatunkach ryb, wysyłać do mnie, czy to w wątku, czy przez PW lub e-mail.
Warto wiedzieć, co gdzie się łowi i co występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to Ukleja. 
Zgadza się. Jak złapie małego bolka to wrzucę do porównania. One są podobne, co nie znaczy że nie widać różnicy. Ale na zawodach koła gość nie wierzył że się pomylił

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, elvis napisał:

@Kotwic może pomożesz kolegom w rozwiązaniu tej zagadki? 45a2e2912496a560501c01ba65fff7ae.jpgeff0661aa80d36ac591e88a8b43ad9f0.jpg

Jeżeli nie próbujesz mnie zaskoczyć, że pojawiły się u nas bersze, to niewątpliwie pokazujesz obrazki sandacza.:P

 

@Splot Z małym boleniem nie ma aż tak dużego problemu, by rozróżnić go od dużej uklei.
Tak jak @ArekH wspomniał, różnicę widać zwłaszcza po pysku.
U bolenia pysk jest znacznie dłuższy i jego wewnętrzna krawędź sięga poza linię oka. Do tego środek dolnej szczęki tworzy wyraźną piramidkę, która wpasowuje się w trójkątne wgłębienie w szczęce górnej. W niektórych książkach jest to ładne narysowane, ale teraz z pamięci piszę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...