Skocz do zawartości

Kołowrotek do wędki 11 ft - 3,3m


Lukasz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze zaczynam od zera, poszukuje kołowrotka do wędki której również będę szukał:D wiem ze będzie to wędzisko 3,3 m (11FT) o progresywnym ugięciu. Jako ze łowie zawsze tylko jedną wędką będę szukał raczej czegoś z wyższej półki (do 1000zł) . Co do kołowrotka raczej zamierzam szukać czegoś ze średniej powiedzmy. Na kołowrotek mam przeznaczone jakieś 500-700zł. Co możecie zaproponować w tej cenie ?

Mój poprzedni kołowrotek to Shimano Baitrunner Aero 4000 jednak tym razem chce coś bez wolnego biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko coś polecać jak nie wiadomo do jakich celów ma być użyty kołowrotek, pisałeś, że głownie feeder klasyczny ale w rzekach czy stawach? Odległości i sugerowane ryby też dużo podpowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyk na jeziorach i stawach czasem komercja z karpiami. Wędka to najprawdopodobniej Drennan Acolyte 11 FT lub coś podobnego w tej klasie. Do tych 50 metrów będę rzucał a rybki to leszcze do 3 kg i karpie z komercji 5-10 kg 

Edytowane przez Lukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Penn Conflict czy Spinfisher VI
Daiwa BG w górę lub na lekko modele LT np. Fuego
Shimano od Stradic'a w górę jeżeli waga cię nie przeraża to Twin Power ale bierz wersje morskie - minus rączki są inne.
Okuma Azores w górę lub np. Epixor

To będą odpowiednie w cenie i wagowo kołowrotki, wagowo Penny w wielkości 4000 i Daiwa BG od 3000 lub 3500 podobnie z Okumą.
Shimano masz i lekkie i cięższe morskie konstrukcje.

 

Osobiście zalecałbym Daiwę bo jest w metalu ale pozostałe też nie są gorsze. Na ich temat znajdziesz sporo informacji np. jak nawijają, jak się sprawują.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jeśli Drennan Acolyte 11ft Ultra/Plus - wg mnie świetne wędki aczkolwiek mają "matchowe" przelotki i uważałbym na Twoim miejscu na średnicę szpuli kołowrotka.
O co chodzi? Mała przelotka + duża średnica szpuli = duże zwoje zlatujące z młynka i nie raz może się zdarzyć że żyłka oplącze się dookoła pierwszej przelotki - tak miałem gdy do Daiwy Commercial 11,6" używalem X-Aero Baitrunner 4000FA. 
Przelotka oddalona dość znacznie od foregripa aczkolwiek średnica około 10mm przy średnicy szpuli około 57mm (jak dobrze pamiętam) powodowało właśnie to splątanie i nie raz zrywanie całego zestawu.
"Lekarstwem" okazała się mniejsza średnica szpuli i tak trafiłem na Shimano Thunnusa Ci4 4000.
Byłby odpowiedni do Twojej Acolyty aczkolwiek mówisz że bez wolnego biegu... 
Acolyty same z siebie są dobrze wyważone więc około 350gr kołowrotek byłby w sam raz myślę - myślę, bo na 11stopowe kije nie łowię - jakoś mi nie podchodzą.
Pomyśl sobie nad Centrisem NT 520 z Prestona, nowymi Daiwami 18TDR tyle że wielkość 4000 ma około 395gr wg katalogu także dość ciężkie - posiadam rozmiar 3012 DH i kołowrotek jest na prawdę mega fajny :)
Odpowiedni byłby także wg mnie MatchWinner 3012 QD - z podwójną rączką waży 345gr wg katalogu.
Ciekawą opcją mógłby być również Shimano Stradic FK C5000XG tyle że jemu należałoby wymienić knob z kulkowego na normalny. Masa około 305gr aczkolwiek około 15gr może dojść przez nawiniętą żyłkę. Nawój 103cm, średnica szpulki 54mm - wiem bo mam go pod Drennana Acolyte Ultre 13ft (odległościówkę) - ktoś pomyśli 5000 do matcha ?
Tak, symbol C przed wielkością oznacza Compact czyli że korpus jest z rozmiaru 4000 + ma powiększony rotor i średnicę szpuli - rozzmiar 4000 ma średnicę 51mm - standardowa jak np w stellce czy innych "spinnningowych" kołowrotkach z Shimano.

Jak mi się coś jeszcze przypomni to napiszę aczkolwiek nie "ryzykuję" wchodzenia w młynki inne niżeli Shimano/Daiwa - wyjątkiem jest tu Centris ale jego mam celowo pod Superę 10ft, i jest to dość dobrze ogarnięty młynek robiony przez Ryobi :)

 

EDIT - Grendziu ja ostatnio kupowałem Daiwy - Cast'izm Feeder 25QD i Cast'izm TDR Distance aczkolwiek te młynki wg mnie będą za wielkie do 11tek. Za duża średnica szpuli i za duża masa (~450gr). 
Swoją drogą to widziałem dziś na FB ogłoszenie z Raj Wędkarski z właśnie TDR Distance - cena 350funtów - po przeliczeniu wychodzi około 1600zł gdzie ja z Nordfishingu za około 1150zł kupowałem jakiś miesiąc temu :D Przebitke mają fest nie powiem.. 

Edytowane przez <º)))><
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za tak liczne odpowiedzi ! 

@<º)))><

Ja również rozważam Daiwe lub Shimano. Daiwa TDR 3000 wyglada super tylko przekracza budżet. 

Z Shimano ciężko znaleść coś z porządnym klipem jakoś boje się tych zwykłych plastikowych. Zawsze miałem metalowy.. myślałem nad Ultegra Fb4000 ale ten klip..

Seria LT Daiwy odstrasza mnie swoim klipem do żyłki. Może ktoś kto ma się wypowie na jego temat, będę wdzięczny :)

 

Może pomyśle nad inna wędką.. Ale mi dałeś teraz do myślenia o tej przelotce

Edytowane przez Lukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Lukasz napisał:

Dziękuje za tak liczne odpowiedzi ! 

@<º)))><

Ja również rozważam Daiwe lub Shimano. Daiwa TDR 3000 wyglada super tylko przekracza budżet. 

Z Shimano ciężko znaleść coś z porządnym klipem jakoś boje się tych zwykłych plastikowych. Zawsze miałem metalowy.. myślałem nad Ultegra Fb4000 ale ten klip..

Seria LT Daiwy odstrasza mnie swoim klipem do żyłki. Może ktoś kto ma się wypowie na jego temat, będę wdzięczny :)

 

Może pomyśle nad inna wędką.. Ale mi dałeś teraz do myślenia o tej przelotce

Ultegrę FB 4000 posiadam do Spinningu - ciężka orka przynętami około 60-80 gram i na prawdę solidnie się trzyma ten młynek.
Do feedera jednak brałbym wersję XG z większym przełożeniem i większym nawojem bo mocy mu nie braknie. Jedyne czego się obawiam to masa młynka - 285gr, może być troszkę za lekko i kijek może troszkę na pyszczek lecieć. Sam osobiście do Acolyte Ultra 10ft posiadam Daiwę Infinity Q 3000A o masie 285gr i jest przyzwoicie - okolice foregripa "łapie" :)

Dobrą propozycję podał też NPC - Daiwa BG tylko spójrz na nowe, które wyszły w tym roku Magsealed - rozmiar 3000 ma 315gr, dość dużo mocy, szpulę o średnicy 54mm więc no już wg mnie "końcówka tolerancji" :) Nawój także świetny jak pod feedera wg mnie - 95cm - tyle co Centris NT 520.

Poniżej rozmiarówka średnic szpul Daiwy - Stare na biało, nowe na czerwono :) 
1160_17_03_19_10_15_37.jpeg

Aha - co do klipów.. cóż, nawet moja Stellka ma zwykły plastikowy ale mnie to jakoś nie przeszkadza i nie odczuwam "niszczenia" żyłki jak to nie raz słyszę :) 
Oczywiście TDR'ki i niektóre Daiwy mają fajny HiP no ale widać że shimano w typowo spinningowych kołowrotkach tego nie stosuje bo.. no właśnie - to spinningowe kołowrotki a tam się klipa nie stosuje, no chyba że po wędkowaniu żeby zerwany/urwany zestaw zaczepić więc nie wiadomo czego nie trzeba. 
Szkoda, no ale cóż.. feederowanie to znikoma część wędkujących, więcej jest spinningistów i to pod nich głównie są młynki robione.
Aczkolwiek z tego co mi wiadomo to ponoć w tym roku na jesieni mają wyjść z Shimano "nowe" Aero feeder/match itd,  może nawet X-aero baitrunner ubrany w korpusik z Ci4+ = mniejsza masa, jakby ogarnęli brak mocy w Aero Feederze to może zrobią porządne maszyny pod feedera/match'a :)

Edytowane przez <º)))><
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...