Skocz do zawartości

Staw


Okoń
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema wszystkim. Jestem nowy itd. i chcę o coś zapytać. No więc (wiem nie zaczyna się zdania od no więc).

Mieszkam na zachodniopomorskim (granica zachodniopomorskiego i wielkopolskiego) i chciałem wykopać staw. Tak mniej więcej 10mx10m i głębokość z 3/4m. I w tym rzecz czy jak ko napęnię wodą to czy on nie wyschnie w lecie. 

Teraz te całe ocieplenie klimatu i ogólnie ta cała historia. I po prostu nie chcę żeby w nim pozdychały ryby (bo oczywiście to zarybię). Proszę i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Okoń napisał:

Siema wszystkim. Jestem nowy itd. i chcę o coś zapytać. No więc (wiem nie zaczyna się zdania od no więc).

Mieszkam na zachodniopomorskim (granica zachodniopomorskiego i wielkopolskiego) i chciałem wykopać staw. Tak mniej więcej 10mx10m i głębokość z 3/4m. I w tym rzecz czy jak ko napęnię wodą to czy on nie wyschnie w lecie. 

Teraz te całe ocieplenie klimatu i ogólnie ta cała historia. I po prostu nie chcę żeby w nim pozdychały ryby (bo oczywiście to zarybię). Proszę i z góry dziękuję za odpowiedź.

A co jest :podstawą" stawu? Najwięcej wody będzie uciekać dołem nie górą. A tego czy będzie przyducha to nikt nie powie bo na to składają się takie czynniki jak: roślinność podwodna,  jakie ryby, ich ilość i wiek oraz czy będzie jakieś dodatkowe natlenienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grendziu napisał:

Najlepiej gdyby staw zasilał jakiś ciek. 

Raczej rzadki przypadek, trudny.

Staw przede wszystkim powinien spełniać dwa warunki. Pierwszy, najważniejszy, to taki, by podłoże było nieprzepuszczalne. Krótko mówiąc, ma być solidna glina. Drugi, by w miarę możliwości tworzył jak największą zlewnię wód opadowych. Jeśli te warunki nie będą spełnione, to woda po prostu odpłynie w przypadku pierwszym lub wyparuje w przypadku drugim.

W zeszłym roku mieliśmy taką suszę, że wg szacunków Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, by uzupełnić ubytek wody powinno padać bez przerwy przez 60 dni!

Więc należy brać pod uwagę, że wody może ubywać na skutek parowania. To naturalne. Należy więc mieć plan jak by tę wodę uzupełniać. Jeśli jest jakiś ciek, który mógłby zasilać staw, to pamiętajmy, że jeśli zabierzemy dla siebie wodę z tego cieku, to możemy doprowadzić do osuszenia np. jakiejś rzeczki, która przez ten ciek jest zasilana ileś kilometrów dalej. Mocno nieekolgiczne rozwiązanie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Okoń napisał:

Staw miałby wybetonowane dno i boki wyłożone jakimś torfem czy piaskiem albo czymś w tym rodzaju.

 

Ale po co betonować dno stawu? Jaki jest sens robienia betonowej wanny? Chyba, że robimy jakiś specjalny zbiornik na wodę, a nie rekreacyjne oczko wodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Dominik napisał:

Ale po co betonować dno stawu? Jaki jest sens robienia betonowej wanny? Chyba, że robimy jakiś specjalny zbiornik na wodę, a nie rekreacyjne oczko wodne.

No to czym innym mam to wyłożyć żeby woda nie uciekła. Już wystarczający problem stanowi parowanie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...