Skocz do zawartości

Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dla zainteresowanych rybactwem, wędkarstwem i kormoranem, artykuł podsumowujący 10 lat badań liczebności kormorana czarnego i jego diety.
Badania były prowadzone w Instytucie Rybactwa Śródlądowego.

Kolega Darek (współautor) przygotował skan, stąd materiał został umieszczony na jego profilu na stronie: ResearchGate.net.

Artykuł o kormoranie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł ciekawy. Może traktuje temat ogólnie, ale na pewno ważny.

Ciekawe jest to, że tak się psioczy na te kormorany, że dewastują totalnie wody, a ich odłowy są tego samego rzędu, co rybackie :) 

Teraz pytanie do @Kotwic. Czy Wy, jako IRŚ planujecie coś z tym zrobić? Lobbować, zgłaszać problem do ministerstw rolnictwa i środowiska, czy tylko napiszecie ogólny artykuł dla punktów i tyle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie zauważyłeś Dominiku, że artykuł jest ogólny, ale taki był jego cel. To miało być ogólne podsumowanie ostatnich 10 lat poświęconych tematowi kormorana. No i był to artykuł redagowany pod katem konferencji, nie zaś stricte naukową publikacją z ogromem statystyki matematycznej. :P.
Mam nadzieję, że sił i czasu wystarczy, by resztę materiałów opublikować a najbliższej przyszłości.

Co do działalności IRS, to trzeba pamiętać, że działamy w takim zakresie, w jakim pozwala nam prawo i statut. Stąd określenie "lobbowanie" słabo pasuje do działalności instytutów.
Ale nie oznacza to, że unikamy tematu, bo i sami prowadzimy badania, piszemy publikacje o kormoranie. I służymy wsparciem, gdy poprosi nas o to zleceniodawca (ostatnio były to Urzędy Marszałkowskie).
Ale, w momencie gdy były prowadzone warsztaty robocze podczas tworzenia strategii zarządzania populacją kormorana czarnego, byliśmy obecni na wszystkich, zgłaszając wiele uwag i propozycji w tym temacie.

Mam nadzieję, że można dostrzec, że w miarę możliwości zajmujemy się tematem kormoranowym. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakaś mała konferencja w sprawie tych ptaków? 

Punkty zgarniecie, kasa może wpadnie, a i na kotleta będzie można się załapać :)

A może to jest dobry temat dla fundacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kormorana(nie znam się na tym) i jego bardzo liczną populację to wydaje mi się że nie można tego ptaszka obrazować jako szkodnika. Wystarczy go dobrze zareklamować jako delikatesowy przysmak,sypnąć kilkoma przepisami przyrządzania do tego znana twarz kuchni i po kłopocie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Kormoran to ptaszek który regularnie pojawia się na stronach medialnych.
Tym razem trafiłem na kolejną wypowiedź Luka (forum SiG) i w sumie mnie zainteresował przygotowany przez niego tekst:
http://splawikigrunt.pl/wpis/zarybiac-w-madry-sposob-czyli-co-powinnismy-wiedziec

Nie będę się odnosił, do całości tekstu, bo wybiega poza ten wątek, ale zaskoczony jestem tym wpisem:

Cytat

Luk napisał:
Otóż jedną z przyczyn jest mniejsza ilość węgorza. Z jakiegoś powodu ilość węgorza szklistego (czyli maleńkich węgorzy), przypływających do wybrzeży UK, znacząco się zmniejszyła w przeciągu ostatnich 30 lat. Sprawiło to, że kormoran czarny, którego podstawą diety był węgorz właśnie, musiał przestawić się na inne ryby. Ptaki szybko wyspecjalizowały się w łowieniu płoci, jelców, kleni - i przez to populacje tych ryb mocno osłabły. W niektórych rzekach jak Avon nawet dość drastycznie.

Ja zajmuję się ichtiologią, rybactwem i poniekąd kormoranami, więc wszelkie informacje w tym temacie chętnie czytam.
Mam trochę publikacji o diecie kormorana, ale z ochotą przeczytam też artykuł który opisuje badania i wnioski sugerujące o tym, że kormoran jako podstawę diety wybrał węgorza.
Wiem, że Luk zagląda na nasze forum więc mam nadzieję, że spełni moją prośbę i poda mi źródło powyższych informacji.
Chętnie zacytuję autora tych słów i źródło badań w swojej kolejnej publikacji, prezentacji lub artykule edukacyjnym.

Z góry dziękuję.:champagne-2010:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naiwniak z Ciebie Piotrze

Przecież on (Luk) wie lepiej, najlepiej.

Widzisz, w Polsce zrobiliście z kormorama mordercę i celowo go rozmnażacie i nadal nie ma zagrożenia, a już w UK jakieś niemieckie kormorany robią spustoszenie choć u nich ryb w bród. Podobno brakuje małych rybek, bo je wyżarły niemieckie kormorany, a może to tak zdegradowane wody przez tą ilość karpi nie dają możliwości im na tarło. Nie to niemożliwe, nie w UK.

Widział ktoś by w tam złowiono takie ryby?

Nie, bo one tam naturalnie nie występują. 9e2c073676002f75a40069dd1ab7040f.jpg&key=fb548cb26802a183d200df46a09322296641ce890b5f7bf53d1c6acc967741aa

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, elvis napisał:

Naiwniak z Ciebie Piotrzeemoji23.png

Przecież on (Luk) wie lepiej, najlepiej.

Widzisz, w Polsce zrobiliście z kormorana mordercę i celowo go rozmnażacie i nadal nie ma zagrożenia, a już w UK jakieś niemieckie kormorany robią spustoszenie choć u nich ryb w bród. Podobno brakuje małych rybek, bo je wyżarły niemieckie kormorany, a może to tak zdegradowane wody przez tą ilość karpi nie dają możliwości im na tarło. Nie to niemożliwe, nie w UK.

Dobre podsumowanie Elvis. :P

Ja jeszcze mam nadzieję (choćby odrobinę), że Luk wygłasza swoje niesamowite teorie, opierając się na publikacjach lub innych zweryfikowanych materiałach źródłowych.
Stąd moja prośba o źródło danych, bo skoro Luk uważa, że prowadzi edukację wśród wędkarzy, to wypada mieć wiedzę w temacie i oparcie w literaturze.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...