Skocz do zawartości

Wedki i kołowrotki karpiowe


jakub_wr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Serwus. 

Poza wędkowaniem na spławiki lubię czasem wybrać się na łowisko karpiowe. Łowię na feederki trabucco i daiwa. Ale nasze karpie rosną i są coraz większe. 6kg to jedne z mniejszych. Na federkach 60gr jest z nimi trochę zabawy. Dlatego po woli rozważam zakup mocniejszych wędek ksrpiowych i kołowrotków. 

Moze ktoś z Was mógłby mi coś doradzić coś na początek. Raczej wedki 3.60 i 3lb, z uwzględnieniem rzutów na większe odległości i z nęceniem spombem. Kołowrotki z wolnym biegiem. Jakieś dobre ale nie drogie sygnalizatory. Widzę że bardzo popularne są wedki daiwa black widow i kołowrotki foxa Eos 10000. Macie jakieś opinie o nich? 

Resztę drobiazgów sobie ogarnę :)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wędki sporo mogą, nie są tak paraboliczne jak przysłowiowe Prologic. Występują w wersji 3 składowej i 2 składowej oraz 50 mm zależnie od opcji.
Potrafią sporo znieść i są w mojej opinii niedoceniane choć mają jeden minus: ich waga.
Jak większości budżetowych wędek męczą moją rękę przy holu większej ryby. Może po prostu jestem niedoświadczony? :D

Koledzy łowią nimi po całej Europie i nie narzekają więc coś musi być ze mną nie tak :P Rzucają nimi po 100+ metrów więc ja się nie znam i nie umiem łowić :) 

 

Fox'y to też pólka budżet, pupy nie urywa ale też nie powinno się z nimi nic złego dziać przez parę ładnych lat.

 

Nie napisałeś czy chcesz łowić daleko z rzutu, wywózka czy gdzieś bliżej.

 

Sygnalizatory to temat rzeka, jeden lubi Delkim i za nic ich nie zmieni a drugi tylko Prologic czy Videotronic. Jak chcesz łowić tylko w dzień to bierz "po taniości" bez centralki ale z regulacją głośności i tonu, najlepiej z pokrętłem a nie z przyciskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jakub_wr Przede wszystkim to budżet jaki chcesz przeznaczyć ?

Chcesz łowić z rzutu na dużych dystansach, ale mniej więcej jaki to dystans ? ( duży, mały, - każdy ma inny punkt widzenia) do tego dochodzi pytanie czy będziesz stosował materiał PVA czy nie ? Czy będziesz robił zasiadki stricte karpiowe, czy będziesz siedział tylko przy kijach ?

Trochę mało danych aby coś więcej powiedzieć 

Na jedno na pewno mogę ci odpowiedzieć jeśli chcesz stosować spoda, wędka 3 lb będzie za słaba tym kijkiem na większy dystans ( pow 80m )  nie rzucisz a może bliżej, No chyba ze jakiegoś spoda micro będziesz stosował.

Weź pod uwagę ze rzutów wtedy będziesz musiał wykonać więcej, spody stawiają spory opór EOS tego może nie wytrzymać.

Najlepiej zrobić zestaw kijków 2+1

Do rzutów 3lb jest oki ale stosując materiał PVA to już bym sięgał po 3,5 lb

Do spoda dedykowane kije to  4,5 lb wzwyż

Ja stosuje 3lb a dystans na którym łowię często nie przekracza 50 m i uwierz że chętnie bym kije zmienił na mocniejsze ale dla mnie nie wyprodukowali jeszcze ? a po drugie większość wód które mam do dyspozycji nie wymaga mocniejszych wędek 

Ja stosuję Daiwa Windkast traditional i są oki  Do tego kołowrotki Daiwa Castizm Q25 i gdyby nie PVA o innym sprzęcie bym nie myślał

Mozna stosować małe kiełbaski i tez będzie OK, ale zawrotnych dystansów nie osiągniesz opór powietrza zrobi swoje. Można różnice regulować ciężarkiem ale to wszystko zależy jaki rodzaj zasiadki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te wypowiedzi. Muszę jeszcze trochę przemyśleć a oczywiście im dalej w las tym więcej pytań niż rozwiązań. Jak zwykle skończy się na jakimś podstawowym zestawie a z czasem człowiek się będzie uczył i sam dochodził do wniosków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta będzie idealnym kompromisem między jakością a ceną. Dobre są jeszcze karpiówki Mivardi w budżecie do 200 - 250 zł. Kołowrotków jest ogromny wybór. Na pewno coś znajdziesz. Sygnałki radzę kupić jakiejś renomowanej firmy. Posłużą lata. Nawet lepiej kupić używki np Prologic niż nówkę z mało poważnych firm. 

https://allegro.pl/oferta/limitowana-wedka-karpiowa-prologic-ftr-3-60m-3-5lb-8944119937?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_wędkarstwo_TOP_new_sport_fishing&ev_adgr=Wędkarstwo&gclid=Cj0KCQjwrIf3BRD1ARIsAMuugNv-uEunkGNfv4HZDa3xvVS8isDmCrofEwmT1rifayk1ClyvdvK1KK8aArd_EALw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...