Skocz do zawartości

Spławikiem w drapieżnika


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

W zasadzie zakładając ten wątek to przez chwilę zastanawiałem się jaka to jest docelowo metoda. No, bo tak, spławik plus rybka przeważnie montowana jest na spinningu, czasami na wędkach gruntowych, ciężkich starych teleskopach, bambusach. No i ten spławik - pod co to podpiąć :)

Łowiąc na żywca, czy też martwą rybkę polujemy w ryby drapieżne od okoni poczynając na sumach kończąc. Możemy nasz spławik (bojkę) ustawić pływająco, przy gruncie, czy na gruncie.

Metoda bardzo stara, praktykowana do dzisiaj, na końcu oprócz rybki martwej lub żywej, może być pęczek robaków, rosówki, wątróbka (sposoby przeważnie na węgorza i suma) czy też jakiś pellet duży "śmierdzący".

Jak od kilku dobrych lat nie łowię tą metodą ale nie powiedziane, że za sumem jeszcze nie pogonię :)

565dc9d8652ff_splawiknaszczupaka.jpg.502

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Według mnie i moich przygód wędkarskich jak dla mnie najskuteczniejsza metoda na szczupaka, Te najpiękniejsze złowiłem własnie na żywca;) Głownie używam spławików 6-10 gr typowych bojek przelotowych, Najpiękniejszy moment kiedy spławik znika i czas na zacięcie z myślą co mamy po drugiej stronie zestawu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Janek świetny widok, jak "żarłacz pospolity zwany Pikiem" atakuje rybkę, a nasza bombka ucieka.

Ponoć są zmiany co do łowienia na żywca na Nowy Rok? Słyszał lub czytał ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka wzmianka : "

PKT 3.11

Obecnie:

Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane – z wyłączeniem gatunków wymienionych w pkt 3.7. Ryby przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w specjalnym sadzyku lub w siatce jak w pkt 3.5 

Po zmianie:

Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane – z wyłączeniem gatunków wymienionych w pkt 3.7. Ryby przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w pojemniku zapewniającym ich dobrostan lub w siatce jak w pkt 3.5.

"

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
5 minut temu, Janek333 napisał:

Jest taka wzmianka : "

PKT 3.11

Obecnie:

Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane – z wyłączeniem gatunków wymienionych w pkt 3.7. Ryby przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w specjalnym sadzyku lub w siatce jak w pkt 3.5 

Po zmianie:

Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane – z wyłączeniem gatunków wymienionych w pkt 3.7. Ryby przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w pojemniku zapewniającym ich dobrostan lub w siatce jak w pkt 3.5.

"

Na FB był krzyk, że ograniczają łowienie na trupka czy żywca tylko na jedną wędkę - nie czytałem jeszcze tego - szczerze przyznam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem ale póki co nie znalazłem nic w tym temacie, w sumie analizując RAPR:

V. DOZWOLONE METODY POŁOWU
1. Metoda gruntowo-spławikowa
1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na
dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną.

1.2. Uprawniony do rybactwa może określić dopuszczalną ilość zanęt w danym
łowisku.
1.3. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania
następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
a/ łowiąc z brzegu - 10 m
b/ między łodziami lub brodząc - 25 m
c/ między łodzią, a wędkującymi z brzegu - 50 m
2. Metoda spinningowa
2.1.Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę.

Spining- jedna wędka

Grunt czyli trupek - dwie wędki

Spławik czyli żywiec- dwie wędki (oczywiście trupka także można stosować na wędce spławikowej) 
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
28 minut temu, Janek333 napisał:

Szukałem ale póki co nie znalazłem nic w tym temacie, w sumie analizując RAPR:

V. DOZWOLONE METODY POŁOWU
1. Metoda gruntowo-spławikowa
1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na
dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną.

1.2. Uprawniony do rybactwa może określić dopuszczalną ilość zanęt w danym
łowisku.
1.3. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania
następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
a/ łowiąc z brzegu - 10 m
b/ między łodziami lub brodząc - 25 m
c/ między łodzią, a wędkującymi z brzegu - 50 m
2. Metoda spinningowa
2.1.Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę.

Spining- jedna wędka

Grunt czyli trupek - dwie wędki

Spławik czyli żywiec- dwie wędki (oczywiście trupka także można stosować na wędce spławikowej) 
 

Janek dzięki, świetna robota, dlatego nie chciałem zabierać głosu na fb w dyskusji, widocznie w danych okręgach zmieniono zasadę i ograniczono tylko połów w niektórych miejscach.
Zresztą już kiedyś toczyliśmy debatę na ten temat.

Dla mnie jasne jest, że jeśli łowię na żywca to nie mogę spinningować, mogę łowić i na rybkę i na feeder.

A czy mogę jednocześnie i na żywca i na spinna? Moim zdaniem nie. A czy mogę na matcha i jednocześnie na spinna? Moim zdaniem też nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...