Skocz do zawartości

Suchy wita i buduje staw


Suchy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.

Witam Wszystkich serdecznie. Kilka słów o mnie. Wędkuję sporadycznie(brak póki co czasu), ale mam możliwość wykopania stawu 1000m2 do 3m głębokości (teren - łąka torfowa nr działki 13/3) - złożyłem stosowne dokumenty i czekam na upłyniecie 30 dni(zakładam, iż nie będzie niespodzianek). Chciałbym zarybić staw na własny użytek i tutaj moja prośba do Was o radę i pomoc w ,,ogarnięciu tego wszystkiego. Oczywiście czytałem forum  i rady. Proszę o poprowadzenie mnie ,,za rączkę,,. Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.

 

2021-01-09.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Władca kładki.

Wędkarstwo to dużo powiedziane, na rybach byłem ,,wujek splątana żyłka,, , lecz lubię posiedzieć i czekać na ten monnet....Staw do wędkowania i hodowli (uwielbiam spożywać ryby w każdej postaci),  wyznaczyłem wymiary 20*50 na jednym końcu chciałbym zrobić małą plażę i miejsce do wejścia do wody (w gorące dni dla ochłody ). Takie to są obecne moje założenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 minutę temu, Suchy napisał:

Jak będzie co jeść - zapraszam serdecznie:).

Żartowałem. 

Myślę, że @Kotwic to osoba uprawniona do pomocy, jedyny ichtiologów na tym forum. Niestety go tutaj więcej nie ma jak jest.  A przepraszam, uaktywnił się ostatnio jeszcze jeden w sumie, ale On już tego nie pamieta???

Oraz @elvis z racji tego, że handlował rybami. 

Reszta ma za mąłą wiedzę raczej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, elvis napisał:

Witamy.
Napisz coś więcej o swoich preferencjach wędkarskich, a także oczekiwaniach co do stawu. Jaką rolę ma pełnić?

Przepraszam, za pomyłkę elvis.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grendziu napisał:

Żartowałem. 

Myślę, że @Kotwic to osoba uprawniona do pomocy, jedyny ichtiologów na tym forum. Niestety go tutaj więcej nie ma jak jest.  A przepraszam, uaktywnił się ostatnio jeszcze jeden w sumie, ale On już tego nie pamieta???

Oraz @elvis z racji tego, że handlował rybami. 

Reszta ma za mąłą wiedzę raczej... 

Dzięki za info. Czytałem wypowiedzi @Kotwic, dlatego też nie mogę za dużo napisać o oczekiwaniach nie znając stanu faktycznego zbiornika wodnego np składu chemicznego wody. Niestety nigdzie na forum nie znalazłem np. wzorcowego planu przekroju stawu -głębokości wypłycenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grendziu napisał:

Reszta ma za małą wiedzę raczej... 

Nie słuchaj tego spasionego dziada ;), wiele osób tutaj ma doświadczenie i własne obserwacje na temat ryb i różnych zbiorników wodnych.
Ja tylko trochę więcej się o tym uczyłem. :D

A więc witaj na naszym forum i szukaj odpowiedzi, dziel się wiedzą.

Co do stawu.
Nie ma wzorcowego przekroju stawu (chyba, że mówimy o konkretnym typie stawu hodowlanego).
To co chcesz stworzyć, to mały zbiornik wodny, z przeznaczeniem na rekreację i samozadowolenie wizualne.:P
Jeśli możesz, podaj ogólną lokalizację tego potencjalnego zbiornika, choćby ogólnie, miejscowość lub powiat/gmina. To rzuci światło na to, jak wyglądać tam może sytuacja hydrologiczna.
Pisałeś o łące torfowej. To istotne, bo od tego zależy jak przepuszczalny jest teren oraz jak duży wpływ na pH będzie mieć podłoże. A to dopiero początek.
Pogodzenie akwenu dla kąpieliska i łowiska będzie trudne i wymaga indywidualnego podejścia (ale o tym kiedyś).
Dopływ i odpływ wody, oczekiwane ryby, sposób prowadzenia wykopu to takie szybkie pytania na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kotwic napisał:

Nie słuchaj tego spasionego dziada ;), wiele osób tutaj ma doświadczenie i własne obserwacje na temat ryb i różnych zbiorników wodnych.
Ja tylko trochę więcej się o tym uczyłem. :D

A więc witaj na naszym forum i szukaj odpowiedzi, dziel się wiedzą.

Co do stawu.
Nie ma wzorcowego przekroju stawu (chyba, że mówimy o konkretnym typie stawu hodowlanego).
To co chcesz stworzyć, to mały zbiornik wodny, z przeznaczeniem na rekreację i samozadowolenie wizualne.:P
Jeśli możesz, podaj ogólną lokalizację tego potencjalnego zbiornika, choćby ogólnie, miejscowość lub powiat/gmina. To rzuci światło na to, jak wyglądać tam może sytuacja hydrologiczna.
Pisałeś o łące torfowej. To istotne, bo od tego zależy jak przepuszczalny jest teren oraz jak duży wpływ na pH będzie mieć podłoże. A to dopiero początek.
Pogodzenie akwenu dla kąpieliska i łowiska będzie trudne i wymaga indywidualnego podejścia (ale o tym kiedyś).
Dopływ i odpływ wody, oczekiwane ryby, sposób prowadzenia wykopu to takie szybkie pytania na początek.

Dzięki Kotwic za odpowiedź.

Po kojeni odpowiedzi na pytania:

1. Lokalizacja - Powiat Hajnówka, miejscowość Orzeszkowo, kolonia Podtrostyniec przy cieku melioracyjnym  Hwiszczej ( w pierwszym poście jest zrzut ekranu).

2. Łąka torfowa - obstawiam do 1,5 m torfu poniżej żwir lub glina (okaże się po wykopaniu).

3. Z kąpieliska mogę zrezygnować.

4. Brak dopływów i odpływów (zaopatrzenie w wodę przez przesiąknie(odległość od rowu planuje jakieś 10 m i z opowieści płytka woda podskórna) .

5. Ryby ,,smaczne i dające uciechę przy wędkowaniu,,.

6. Wykop prowadzony będzie dwoma koparkami  - i tutaj ponawiam pytanie jak powinien wyglądać przekrój wzdłużny przy wymiarach 20*50(głębokości na poszczególnych odcinkach),  a może inne wymiary mieszczące się w 1000m2?

Zapewne zadaję dość banalne pytania, jednakże na tym etapie najlepiej ustalić wytyczne postępowania niż nanosić czasochłonne i kosztowne poprawki. Oczywiście nie mam jeszcze nic, ale jak ogrodzić od wydry jeżeli założymy, że będzie się ,,szwędać,,. Myślałem o siatce leśnej z małymi prześwitami u dołu i jej zakopanie(tak gdzieś doradzali), ale czy wydra nie podkopie się bez problemu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Kotwic zmienił(a) tytuł na Suchy wita i buduje staw

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...