Skocz do zawartości

Suchy wita i buduje staw


Suchy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.
Dokładnie rok temu  dokonałem pierwszego wpisu na tym forum. Przepraszam za odwrócone zdjęcie  ale nie jestem w stanie załączyć tego poprawnie. Proszę, jeżeli ktoś to ogarnie to będę wdzięczny. Tak na chwile obecną wygląda mój staw. Okazało się, iż torfu jest niecałe 50 cm a woda stała dlatego, że pod spodem zalegała glina., więc nic teoretycznie nie odpływa. Na wiosnę chciałbym już wpuścić rybka aby rosły. Ponawiam pytanie jakie i ile ryb powinienem wpuścić? Wymiar wody jest około 18*48 m głębokość max około3m do wypłycenia tak jak na zdjęciu. Drogę już wyznaczyli, jednakże w pewnym miejscu ma tylko 1,5m wiec troszkę kicha. Z góry dziękuje i miłego popołudnia.

IMG_20220109_153108.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie na edycję i poprawiłem pozycjonowanie zdjęcia.
Jeśli chodzi o obsadę zbiornika to woda ma niespełna 1000 m2 co daje około 1500-2000 m3 wody, pozwala to na spore pole do popisu.
Skupił bym się na rodzimych gatunkach o których wspomniał już@Grendziu. Płoć, wzdręga, karaś pospolity, lin, kilka jazi, okoni czy szczupaków, a nawet karpi ale z tym ostatnim bym poczekał. Łącznie max 100-300kg w zależności od wielkości materiału zarybieniowego. Na początek po przysłowiowym wiaderku.
Na początku bym zadbał też o roślinność. Tak by rybki miały schronienie, pokarm i przede wszystkim tlen.
Nie wiem czy sypałeś wapnem zbiornik, ale warto by było go lekko posypać. Na tą powierzchnię wystarczy 10-15 kg. Na wiosnę można powtórzyć zabieg trochę mniejszą ilością.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grendziu napisał:

Płoć, okoń, lin, karaś pospolity, za 2 lub 3 lata jeśli będzie za dużo tego dopuściłbym szczupaka. 

,,Wszyscy,, przestrzegali na początku przed okoniem, ponieważ mnożny się na potęgę i wyjada reszkę ryb (ikra i narybek). Jak ma się do tego karp, myślałem o bezłukim i sazanie. Na forum jest nacisk na karasia złotego a nie pospolitego - czym to jest spowodowane?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Wszyscy,, przestrzegali na początku przed okoniem, ponieważ mnożny się na potęgę i wyjada reszkę ryb (ikra i narybek). Jak ma się do tego karp, myślałem o bezłukim i sazanie. Na forum jest nacisk na karasia złotego a nie pospolitego - czym to jest spowodowane?
 
Uporządkujmy trochę. Sazan to dziki karp rzeczny, którego jest bardzo ciężko dostać jako materiał zarybieniowy. My (fundacja dlaryb.pl) kilka lat temu mieliśmy okazję kupić sazany z certyfikatem po chyba 39 zł/kg. Normalne karpie w tym czasie chodziły po około 10 zł.
Karpi na początku lepiej nie wpuszczaj, bynajmniej nie za dużo. Zrujnują dno zanim się ono ustabilizuje.
Karaś złoty to karaś chiński, który jest błędnie nazywany karasiem pospolitym. Wielu ludzi myli te dwa gatunki. Pospolity to nasz rodzimy gatunek. Złoty to kolorowa odmiana chińskiego, która jest hodowana w oczkach wodnych.
Z drapieżnikami podobnie jak z karpiami lepiej nie przesadzać, bynajmniej na początku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dodam tylko, że okoń sam się wyreguluje, więc warto, bo wbrew temu co mówią inni to bardzo pożyteczna ryba. Jeśli nie musisz, nie wpuszczaj karpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elvis napisał:

Pozwoliłem sobie na edycję i poprawiłem pozycjonowanie zdjęcia.
Jeśli chodzi o obsadę zbiornika to woda ma niespełna 1000 m2 co daje około 1500-2000 m3 wody, pozwala to na spore pole do popisu.
Skupił bym się na rodzimych gatunkach o których wspomniał już@Grendziu. Płoć, wzdręga, karaś pospolity, lin, kilka jazi, okoni czy szczupaków, a nawet karpi ale z tym ostatnim bym poczekał. Łącznie max 100-300kg w zależności od wielkości materiału zarybieniowego. Na początek po przysłowiowym wiaderku.
Na początku bym zadbał też o roślinność. Tak by rybki miały schronienie, pokarm i przede wszystkim tlen.
Nie wiem czy sypałeś wapnem zbiornik, ale warto by było go lekko posypać. Na tą powierzchnię wystarczy 10-15 kg. Na wiosnę można powtórzyć zabieg trochę mniejszą ilością.

 

Dziękuję za ogarnięcie zdjęcia.

Nie sypałem wapnem, podłoże czysto gliniaste a woda z rowu melioracyjnego. Te 100-do 300 to waga narybku ?  Postaram się jutro wysłać filmik jak łopatą do śniegu udało się złowić piskorza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...