Skocz do zawartości

Ile ryby pożerają i jaki mają przyrost na przykładzie poszczególnych gatunków


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Zawsze zapominam w konsultacji tel zapytać. 

Pewnie przydałaby się jakaś tabelka lub link do opracowania, ale od czegoś trzeba zacząć. 

1. Szczupak - 50cm -  ile żre średnio na dobę i jaki ma przyrost. 

Wiem że zależy to od wielu czynników, ale załóżmy, że są to stawy w Nienawiszczu. 

2. Okoń - 35cm wpuszczony 4 lata temu - dzisiaj ma 42cm - ile musiał zjeść ryb, na, rok, kwartał, miesiąc, dzień aby uzyskać taki przyrost. 

3. Sandacz - wpuszczony 30cm po dwóch latach ma 55cm -  ile razy na dobę żre? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Grendziu zmienił(a) tytuł na Ile ryby pożerają i jaki mają przyrost na przykładzie poszczególnych gatunków
1 godzinę temu, Grendziu napisał:

@Kotwic podbijam, zamiast bić pianę nie wiadomo o co??? zapraszam do edukacji w ramach celów statutowych ???

Ale wiesz, że mam zaległości jeszcze w wielu innych wątkach. Myślisz że się wyrobię to tak, od razu? Albo, że jakieś głupoty napiszę i będę ich bronić, bo wiem lepiej?
Czekać trzeba. Tym bardziej, że pytania wydają się proste, ale odpowiedzi już takie nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ale to jest bardzo fajny temat. Przyrost ryb, żerowanie, jak często spożywają pokarm i kiedy, od uklejki po suma. 

Sam pamiętam jak na pierwszym zlocie na Ługach Wałeckich, gdy gospodarz pozwolił, zrobiłeś analizę ryby na szczupaku, określiłeś jego wiek, coś tam jeszcze i na końcu, aby było humanitarnie, usmażyłeś go. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza jednej ryby, gdy mam ją całą i mogę zmierzyć co zechcę, zważyć i pobrać interesujące mnie próbki jest stosunkowo łatwa i szybka nawet w warunkach polowych. Ale dokładniejsze analizy to już laboratorium z mikroskopem i innym sprzętem badawczym

Problemem jest, gdy chcemy oceniać dużą próbę, czy populację ryb w danym zbiorniku. Tu już wchodzi zmienność osobnicza i rozrzut wyników wynikający z tego, że możemy mieć w próbie ryby z wielu roczników, a próba jest bardzo liczna. Wtedy takie analizy wymagają czasu i ludzi, bo nie ma człowieka orkiestry, który zarówno oceni wiek ryby na podstawie otolitów i rozpozna pokarm, złożony z drobnego zooplanktonu.

A, że i w domu i pracy mam ulubioną książkę "Ryby słodkowodne Polski" M. Brylińskiej, to na szybko dane o szczupaku:
 

Cytat

"Według Karzinkina (1955) i Johnsona (1966) współczynnik pokarmowy dla szczupaka karmionego rybą wynosi od około 3 do 10, co oznacza, że zjada on od 3 do 10 kg ryby na 1 kg przyrostu własnego ciała. Na pokrycie strat energetycznych zużywa około 0,5 kg pokarmu na 1 kg przyrostu własnego ciała."
Na podstawie: Brylińska M.Ryby słodkowodne Polski. 1986.

To tylko fragment, w dodatku z jednej publikacji. Zapewne znajdzie się wiele innych i nowszych publikacji na temat zapotrzebowania szczupaka, bo gatunek ten jest interesujący. Ponadto w/w cytat odnosi się bardzo ogólnie do wzrostu szczupaka, nie wnikając w jego wielkość, siedlisko, temperaturę wody itd. A to czynniki które istotnie wpływają na to, jak często szczupak musi lub chce żerować i jakie ma zapotrzebowanie pokarmowe. Przeglądałem kiedyś kilka prac, a których badano właśnie jak często szczupak żeruje i czas trawienia pokarmu. Koleżanka chyba nawet doktorat o tym pisała. Jak znajdę kiedyś te prace to coś dopiszę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 godzinę temu, Kotwic napisał:

. Koleżanka chyba nawet doktorat o tym pisała. Jak znajdę kiedyś te prace to coś dopiszę.

Widzisz Synek, jak chcesz to potrafisz. A może gdzieś ten doktorat jest dostępny online lub jego fragmenty  :P 
Wiadomo, że przyrosty zależą od wielu czynników, ale temat będę drążyć i Cię nim tutaj gnębić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...