Jump to content

Odzyskanie zarośniętego stawu


linton

Recommended Posts

Dzień dobry.

Porywam się z motyką na słońce, ale trudno - kupuję ziemię. Przenoszę się z Gdańska na totalne wygwizdowo, do najbliższego asfaltu ze 4 km. Teren ma 6,5 ha, z czego jakieś 30 arów to staw. Taki zaniedbany, chyba z 10-letni, zarośnięty tak, że do wody teraz nie da się dojść. Obecny właściciel nic nie wie na ten temat, od 7 lat ma tę ziemię, był tam może ze 4 razy, zatem jaka jest głębokość czy jakie ryby pływają to wielka zagadka.
Chciałbym doprowadzić go do stanu używalności, może nawet w przyszłości móc się wykąpać latem. Albo po saunie zimą. Stąd prośba o poradę - jak zacząć odzyskiwać taki akwen? Osuszyć (tylko jak? Jakieś takie ustrojstwo ze śrubą gdzieś tam w krzaczorach podobno jest), przejechać spychaczem, koparką czy czym tam się takie rzeczy robi? Wolałbym uniknąć ładowania się w koszty prac ziemnych, bo i tak mnie czeka sporo wydatków, żeby dom tam wybudować. Zarybić, żeby się rybki zajęły czyszczeniem z zielska? Czy wpuścić amura, który podobno żre wszystko, aż zeżre? A co z nim dalej zrobić? Czy może postawić na jakieś bardziej lokalne (Warmia) gatunki? Tak, żeby im się fajnie żyło, a z wdzięczności mi oczyściły wodę, może stworzyły plażę, kąpielisko, może łowisko (mam wędkę, ale łowię techniką "wielka mi filozofia: nalewasz i pijesz"). Fajnie by było, żeby to były jakieś jadalne ryby, a nie jakieś tam karpie, leszcze czy inne karasie. Lubię śledzie najbardziej ze wszystkich ryb, ale niespecjalnie się na ten gatunek nastawiam.
Będę wdzięczny za porady. A wręcz za poprowadzenie za rękę, bo jestem totalnym lajkonikiem w tym zakresie. Może ktoś z okolic Dobrego Miasta/Ornety zna się na tym i zechciałby, odpłatnie rzecz jasna, dokonać ekspertyzy?

Co do stawu, to ten trójkąt ma u podstawy jakieś 100 m, a wysokość jakieś 55 m, wyspa to 23 x 17 m, jeśli ma to jakieś znaczenie. Ta niebieska kreska od wschodu to podobnież strumyczek, który płynie ze źródełka jakieś 200 m dalej. Ale zarośnięte wszystko tak, że nie stwierdziłem tego naocznie.

Na działce jest też drugi staw, jakieś 50 x 30 m, ale nim to się zajmę później. Ten ma czystą wodę, w sam raz do pojenia zwierzaków. Tylko zarośnięty wokół drzewami tak gęsto, że pewnie jakąś piramidę Majów uda się tam odgrzebać. Maczetę już ostrzę.

staw.jpg

staw2.jpg

Edited by linton
Link to post
Share on other sites
  • Administrators
Grendziu
4 godziny temu, linton napisał:

Osuszyć (tylko jak? Jakieś takie ustrojstwo ze śrubą gdzieś tam w krzaczorach podobno jest), przejechać spychaczem, koparką czy czym tam się takie rzeczy robi? Wolałbym uniknąć ładowania się w koszty prac ziemnych, bo i tak mnie czeka sporo wydatków, żeby dom tam wybudować

Sam w zasadzie sobie odpowiedziałeś co trzeba najprawdopodobniej zrobić, ciężko jest robić coś dobrze bez dodatkowych kosztów.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Grendziu napisał:

Sam w zasadzie sobie odpowiedziałeś co trzeba najprawdopodobniej zrobić, ciężko jest robić coś dobrze bez dodatkowych kosztów.

A samymi rybami nie da rady? Osuszanie to ostateczność.

Link to post
Share on other sites
  • Administrators
Grendziu
9 godzin temu, linton napisał:

A samymi rybami nie da rady? Osuszanie to ostateczność.

Ale że niby amur ma dać radę? Wydaje mi się, że to nie przejdzie. 

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

No to wjechały koparki, woda spuszczona, mnich będzie naprawiany (w sensie zastąpienia konstrukcji z desek rurą przelewową). Środek pogłębię do ok. 3-3,5 m, zostawię nieco szuwarów (trzcina i pałka) na płyciznach, wyspę będę likwidował. Koło mnicha wychodzi ok. 1,8 m. Dno bardziej torfowe, nieco gliny, pod spodem gytia jeziorna. Łącznie będzie ok. pół hektara. Do tej pory nie gubił wody, zatem spodziewam się, że z poziomem nie będzie problemu, oprócz zasilania okresowym strumykiem (choć w tym roku cały czas płynął) są jeszcze dreny z sąsiednich pól, jeszcze poniemieckie.

Chciałbym zarybić w celach rekreacyjno-pielęgnacyjnych. A że się kompletnie nie znam, to poproszę o zweryfikowanie czy taki zestaw ryb ma sens: szczupak, płoć, lin, sandacz, karaś. Karpi nie lubię, poza tym odradzają mi sąsiedzi, bo podobno ryją brzegi i zamula się woda. Okonie też odradzają, bo zbyt żarłoczne i wyjadają cały narybek. Ile poszczególnych ryb na taką powierzchnię?

No i jakie rośliny jeszcze dosadzić? W trzcinach gniazdowały łabędzie, co się okazało dopiero po spuszczeniu wody. Chciałbym, żeby wróciły, ale i inne ptaszory chętnie bym zaprosił.

  • Like 2
Link to post
Share on other sites
  • Administrators
Grendziu

@Kotwic🤔

Okoń i szczupak sam się wyreguluje, jak nie będzie miał co jeść. Nie wpuszczaj japońca, tylko karasia pospolitego. Płoć, lin jak najbardziej ok💪💪💪

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...