Skocz do zawartości

Zmiana płci u ryb


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.researchgate.net/profile/Andrzej_Mamcarz2/publication/235434273_Gynogeneza_u_ryb_i_jej_praktyczne_wykorzystanie_Gynogenesis_in_fish_and_their_practical_utilization/links/0deec516fc08b52073000000/Gynogeneza-u-ryb-i-jej-praktyczne-wykorzystanie-Gynogenesis-in-fish-and-their-practical-utilization.pdf

 

Zjawisko to nie jest więc zmianą płci, czy też obojnactwem.

Swego czasu czytałem o zjawisku zmiany płci u przedstawicieli żyworodek - rybek hodowanych w akwariach - takich jak mieczyki, zmienniaki plamiste i wielobarwne, molinezje. Nie podam jednak konkretnych wskazówek. Można poszukać w sieci pod tym kontem, albo na forach akwarystycznych.

Już dość dawno w tym nie siedzę.

Edytowane przez Tench_fan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tench_fan Tak masz rację, pomyłka z mojej strony w sprawie karasi.

W sprawie żyworodnych ryb w akwarium nie spotyka się tego tylko niektórzy mylą mieczyki samce z samicami zanim wyrośnie im miecz, tylko takie opinie znalazłem u osób które się znają. Podobnie z molinezjami bo teoretycznie samce są mniejsze ale to nie jest tak zawsze, nie wiem jak u platek.

Mam obecnie samca gupika którego 99% ludzi by nazwało samicą, niekolorowy, budowa ciała samicy, ogon zwykły niekolorowy. Jak ktoś się przyjrzy to zobaczy różnicę czyli gonopodium, się trafił jakiś odmieniec albinos :P 


Nie słyszałem też od żadnego hodowcy by się takie rzeczy zdarzały w akwarium w warunkach normalnych choć rybki sprzedawali w ilościach hurtowych przez lata.

Oczywiście nie oznacza to tego, że tak się nie dzieje. Opisuję tylko doświadczenia własne oraz znajomych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, NPC napisał:

Poszukajcie informacji na temat zmiany płci lub braku płci męskiej u ryb w Loarze czy Sekwanie i Tamizie. Tabletki antykoncepcyjne i inne takie dziadostwo z hormonami powodowały zanik płci męskiej u ryb. U karasia srebrzystego też podobno są same samice. 

Oczywiście.Cieszono się, że w Tamizie odnowiła sie populacja kropków. Ale ...preparaty i ich pochodne wymienione przez Ciebie, które przedostają się bezkarnie do wód rzeki / a skąd ? niech sobie na to pytanie przeciwnicy odwróconej osmozy, a zwolennicy samooczyszczania się wód z takiej i innej chemii,  sami odpowiedzą / zaburzają męskość gatunku. A ludzie ? Przecież piją tą wodę !!:o Smacznego :P

Edytowane przez Jurek
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie: kobiety łykały tabletki antykoncepcyjne, wydalały składniki z moczem, oczyszczalnia najwyraźniej nie oczyszcza hormonów ze ścieków to trafiały one do rzek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, NPC napisał:

@Tench_fan Tak masz rację, pomyłka z mojej strony w sprawie karasi.

W sprawie żyworodnych ryb w akwarium nie spotyka się tego tylko niektórzy mylą mieczyki samce z samicami zanim wyrośnie im miecz, tylko takie opinie znalazłem u osób które się znają. Podobnie z molinezjami bo teoretycznie samce są mniejsze ale to nie jest tak zawsze, nie wiem jak u platek.

Mam obecnie samca gupika którego 99% ludzi by nazwało samicą, niekolorowy, budowa ciała samicy, ogon zwykły niekolorowy. Jak ktoś się przyjrzy to zobaczy różnicę czyli gonopodium, się trafił jakiś odmieniec albinos :P 


Nie słyszałem też od żadnego hodowcy by się takie rzeczy zdarzały w akwarium w warunkach normalnych choć rybki sprzedawali w ilościach hurtowych przez lata.

Oczywiście nie oznacza to tego, że tak się nie dzieje. Opisuję tylko doświadczenia własne oraz znajomych.

Może warto poczytać :

http://akwa-mania.mud.pl/archiwum/a65-66/a65-66,5.html

Kiedyś czytywałem :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Akwarium_(czasopismo) , ale nie mam już ich w swych zbiorach.

Zajmowałem się akwarystyką wiele lat, ale to porzuciłem bo mam za dużo różnych kosztownych hobby :D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tench_fan

Może inaczej to napiszę:

Na forach internetowych piszą, że to w przypadku mieczyka, molinezji i gupików to wymysły osób które się nie znają lub błędu.

Z moich doświadczeń i moich znajomych ww. ryb: nikt się z tym nie spotkał w hodowli.

Nie oznacza to, tego że nie występuje.

 

Akwarium kosztowne? A wędkarstwo to nie jest kosztowne :) 

 

@Jurek A jak ma duży miecz a bezpłodny? :P 

Edytowane przez NPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, NPC napisał:

@Tench_fan

Może inaczej to napiszę:

Na forach internetowych piszą, że to w przypadku mieczyka, molinezji i gupików to wymysły osób które się nie znają lub błędu.

Z moich doświadczeń i moich znajomych ww. ryb: nikt się z tym nie spotkał w hodowli.

Nie oznacza to, tego że nie występuje.

 

Akwarium kosztowne? A wędkarstwo to nie jest kosztowne :) 

 

@Jurek A jak ma duży miecz a bezpłodny? :P 

To musi - kastrat ! :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie odłowionego "chyba" samca gupika, tak niewyraźne bo nie chciał pozować. Pomijając tą kolorową kropkę jest z bez kolorów, proszę zwrócić uwagę na płetwę ogonową, która wygląda jak u samicy, pod "kropką" ma gonopodium, płetwa grzbietowa przeźroczysta ale kształt jak u samca.

Pewne jest jedno: gupik :P 

1.JPG.d82478393e56f43f03a0961f2adca1c8.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...