Skocz do zawartości

Jezioro Zamieć (Szczuczarz) - gmina Człopa


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

POŁOŻENIE
Województwo: zachodniopomorskie;
Powiat: wałecki;
Gmina:  Człopa;
Obręb: Szczuczarz

DANE:
Ogólna: 149,13ha;
Lustra wody: 136,13ha;
Długość: 3025m;
Szerokość: 1750m;
Średnia szerokość: 500m;
Długość obrzeża: 10650m;
Średnia głębokość: 6,3m

Dodatkowe informacje:

Jezioro o kształcie nieregularnym, teren wokoło bardzo zróżnicowany. Brzegi porośnięte roślinnością wodną w tym trzcina, skrzyp, moczarka kanadyjska, grążel żółty, grzybień biały. Jezioro o charakterze leszczowym. Główne gatunki ryb: leszcz, płoć, karp, szczupak, węgorz, lin i ponoć sielawa.


źródło: ATLAS JEZIOR województwa pilskiego - Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Pile z siedzibą w Chodzieży, lata 80te.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Piękne duże jezioro . Spędzałem na tą wodą każde wakacje od 83 roku do 2001 r. Pierwsze i jak dotąd jedyne , które znam gdzie proceder kłusowniczy padł . Padł nie dlatego tego że straż rybacka sobie z tym poradziła a dlatego że sami kłusownicy wyciągnęli siatami co się dało . Do tego nocne bicia prądem o nie zbadanych możliwościach . Szkoda. 

Dnia 20 grudnia 2015 o 19:19, Grendziu napisał:

ponoć sielawa.

Tak. W jeziorze Zamieć rzeczywiście występowała piękna sielawa .Z biegiem czasu jej wymiar "pod sklepem " drastycznie spadał . Początkowo w latach osiemdziesiątych gdy rodzice zamawiali rybę do wędzenia jej średnia długość wynosiła 30 cm . Z czasem nabycie 20 cm stanowiło duży problem .Jedyne miejsce gdzie można było spotkać sielawę to rejony wyspy .

Ciekawym acz ciężko dostępnym miejscem pod wędkowanie z brzegu jest wschodni cypel od strony miejscowości Szczuczarz . Zaraz za tablicą kończącą terytorium wsi należy skręcić w lewo i jechać do samego końca wzdłuż polany .W chwili kiedy kończy się polana należy skręcić w prawo i tak przez około 1 km podróż przebędziemy po podmokłych terenach . Droga gruntowa z wysokimi koleinami dlatego rozsądniej dalszą cześć drogi przebyć na piechotę . Cypel najwyraźniej dość uczęszczany ,gdyż kładka jaką możemy tam zastać jest w całkiem dobrym stanie  . Bardzo urokliwe miejsce .Dno zatoki dość agresywnie postępuję w dół by zatrzymać się na głębokości około 4 m i na takiej pozostać .Pojedyncze kępy rdestnicy , dno natomiast wyłożone ramiennicą . Pas trzcin wzdłuż brzegu około 4 m szerokości . Ponieważ w bliskiej odległości od wody rośnie  las na zatoce bardzo często występuję flauta . 

Ostatnio jezioro odwiedziłem w sierpniu 2014 r. gdzie po 3 godzinnym posiedzeniu udało się złapać leszcza 3,2 kg. Bez absolutnie żadnego przygotowania . Ot taki sentymentalny wypad "na chwilę". 

Dzierżawcą jeziora jest Zakład Rybacki Kieszkowski i Wspólnicy w Wałczu . Zezwolenia najliżej nabyć można w sklepie wędkarskim w Człopie .

http://zakladrybackiwalcz.pl/cennik 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Kurcze w końcu znalazł się ktoś kto docenił moje opisy łowisk i odszukał coś, gdzie kiedyś łowił. Uwielbiam turystykę wędkarską, bardzo często jeżdżąc po Polsce potrafię się zatrzymać i posiedzieć nad wodą aby podziwiać to co nam Natura dała...

Zaniechałem opisywanie łowisk, bo uznałem, że to nic nie da w pewnym momencie. W wolnych chwilach nadal będę klepał te zbiorniki, bo warto poczytać o takich wspomnieniach :beer:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że warto opisywać zbiorniki . Ten akurat miałem możliwość obejść w całości kilkukrotnie . Piękne dzikie tereny .Dziś po za domem leśniczego cały teren wokół jeziora pozostał zupełnie dziki . Ponadto "za plecami" wyspy zaczyna się granica Drawieńskiego Parku Narodowego . Z tamtąd dosłownie setki metrów dzielą wędrowców od jednej z najpiękniejszej z rzek , którą miałem niebywałą przyjemność eksplorować .Płociczna .Absolutnie dziki teren . Dziś trzeba pytać o zgodę na przebywanie w tym rejonie Zarządu DNP.Wędkowanie zdaje się jest surowo zabronione . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Płociczno, skądś znam te nazwę, nie ma tam czasami NATURY 2000 - kiedyś biegałem tam po polach....

Już wiem, ehhhhh, mam złe wspomnienia, zostałem tam przerobiony i nie zapłacono mi sporej kasy, za moje usługi. MacAir niedaleko (do 20km) tej wioski czasami łowię ryby :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały DNP jest objęty programem NATURA 2000 , dlatego gdyby kogoś kiedyś przygnało w te rejony w szczególności od strony wyspy to dobrze jest się dowiedzieć do którego momentu można wjechać autem . Od trzech lata jeżdzę na majówkę i sylwestra w te rejony .Trochę bliżej Krzyża Wielkopolskiego ale wciąż w miejsce gdzie zasięg GSM nie dociera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Miejsce Krzyża Wlkp - to kraina mojej "arkadii" ulubionego miejsca za młodu - Kuźnica Żelichowska - spędzałem tam wszystkie wakacje, jak byłem dzieciakiem. Uciekałem nad wody, łowiłem liny, sandacze, leszcze... Człowiek na rowerze potrafił się pomieścić :) W lasach zbierałem kurki i miałem dużo kasiorki... Ehh... :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nad jeziorem Szczuczarz bywam od 35 lat. Interesowały mnie głównie piękne lasy a w nich grzyby. W jeziorze chętnie się kąpaliśmy. Jak byłem piękny i młody to nawet pływaliśmy w pław na wyspę. Na ryby wybrałem się tam dwa lata temu aby pospiningować z łódki. Efekty niezbyt rewelacyjne, przez trzy dni dwa wymiarowe szczupaki i kilka małych okoni. W zatoce zauważyłem sieć kłusowniczą. Nastepnego dnia spotkałem ekipę rybacką z Wałcza. Pokazałem im sieć, było w niej kilka małych leszczy i kilka sporych linów. Jeśli liny w maju wpadły w sieć na 3 metrach to znaczy że ryba w tym jeziorze przebywa głęboko i bez echosondy może być trudna do zlokalizowania. Za to cisza i czysta woda gwarantowane. W dzień powszedni może sie zdarzyć że na wodzie nie spotkamy nikogo, a w okolicznych lasach w wielu miejscach brak zasięgu telefonów komórkowych. Można uciec od cywilizacji ( albo przynajmniej od szefa lub żony)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
7 godzin temu, adaś napisał:

Za to cisza i czysta woda gwarantowane. W dzień powszedni może sie zdarzyć że na wodzie nie spotkamy nikogo, a w okolicznych lasach w wielu miejscach brak zasięgu telefonów komórkowych. Można uciec od cywilizacji ( albo przynajmniej od szefa lub żony)

Za to zawsze kochałem wędkarstwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czołem kochani.

 

Nie jestem wędkarzem ale tak samo jak Wy kocham wodę. Jestem płetwonurkiem. Eksploruję głębiny i dzielę się wrażeniami z innymi płetwonurkami. Kręcę filmiki profesjonalnym sprzętem podwodnym. Pomagam czasem też wędkarzom mówiąc gdzie widziałem duże ryby. Zeksplorowałem południową część jeziora szczuczarz, Zaparkowałem przy drodze. Pod wodą to jezioro jest przecudne. Jest co oglądać. Wrzucę chętnie tu filmik. Podobno to co widziałem to pestka w porównaniu z widokami które oferuje część północna.  Mam w związku z tym pytanie. Jaką drogę dojazdową możecie mi zaproponować by dostać się na część północną? Sprzęt którego używam waży kilkadziesiąt kilogramów. Samo oświetlenie jest to sporych rozmiarów zespół lamp + aparat z obiektywem głębinowym. Nie licząc twina butli i suchego skafandra z balastem. Zależy mi na dojeździe nad sam brzeg gdzieś w okolice zachodniego cypla. Czy możecie polecić mi jakiś dojazd? Zaznaczam, że jestem z zamiłowania ekologiem i nie zostawiam po sobie żadnych śmieci. Wręcz przeciwnie. Nie raz się zdarza, że z nurka zabieram ze sobą nie tylko zdjęcia messerschmitta bf109 ale i kilka butelek ;) W szczuczarzu też coś czeka na odkrycie, trzeba tylko się nieco pomoczyć i przewieźć sprzęcior. Pomożecie? 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...