Skocz do zawartości

Górne wymiary ryb - debata


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Nie wiem czemu, ale wczoraj trochę się rozzłościłem na kumpla z którym czasem łowię ryby, pobił swój rekord w rybie i ją  zabrał.
Sam kiedyś zabrałem szczupaka 84cm - mój rekord i mega żałowałem, nie smakował mi. Wydawało mi się, że mięso było stare.

Stwierdził, mogę to zabieram lubię ryby więc w czym masz problem?

Szczerze wolałbym gdyby wziął z 10 małych rybek niż tak dużą rybę, raz jest ona okazem i westchnieniem innych wędkarzy, dwa "ponoć" ma niezłe geny do tego aby je przekazywać następnym pokoleniom. Piszę "ponoć" bo nie wiem na ile to jest wymysł w mediach, a na ile prawda, więc tutaj prośba aby Panowie Ichtiolodzy się wypowiedzieli w tym temacie.

Z drugiej strony taka duża matka, może złożyć niesamowitą ilość jaj. Nie mam nic do rybaków, gdy odławiają takie sztuki w celu sztucznego rozpłodu, nawet gdy taka ryba ginie i nie przeżywa, bo i tak bywa niestety, że nie wszystkie dają radę.

Czy to wymysł wędkarzy, gazet że nie mamy zabierać dużych ryb, czy tak faktycznie powinniśmy robić nad wodą? Z drugiej strony, duża ryba też kiedyś zdechnie i się rozłoży lub nie przeżyję kolejnego holu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim okręgu już od kilku sezonów są górne wymiary. Myślę że to dobre podejście ,już nawet pomijając te geny. Ale tak jak napisał Darek,sama ilość złożonej ikry. Tym bardziej że w naszych wodach z drapieżnikami się nie przelewa. Ja nie wiem po co takiego Szczupaka zabierać. Każdy wędkarz wie że najsmaczniejszy to do 2 kg. Starsze to już drewno. Pewnie przed sąsiadami trzeba się pochwalić jaki to jestem łowca!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem przeciwnikiem zabierania okazów, ale dopóki prawo (RAPR ) na to pozwala, to nie możemy mieć do nikogo pretensji. Możemy zasugerować, poprosić, ale nie możemy nikogo za to, że zabrał rybę w jakikolwiek sposób piętnować czy obrażać. Co innego takie postępowanie. Te należy potępiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jemu pewnie się przykro zrobiło, bo napisałem co o tym sądzę. W zasadzie już mi przeszło, zasugerowałem aby następnym razem wypuścił takiego wielkoluda i niech poczuje co się dzieję, co to jest za satysfakcja, gdy darujemy rybie życie :)

Ile takich ryb pływa na np. 20ha? 1 - 2 - 5?

Sam wielokrotnie pisałem, jestem za tym aby szczupaka wypuszczać każdego, ale wspomnij takiemu właścicielowi stawu, aby tak zrobił, dla niego szczupak to szkodnik, co pożera mu ryby...

A co z dużym karpiem, leszczem, płocią? Zabierać czy wypuszczać, a może jakoś inaczej chronić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem moim zdaniem nie jest zabieranie dużych okazów, bo ile takich szczupaków łowi się rocznie w naszych wodach ? Wydaje mi się że bardzo mało :(. Porównajmy więc do tego szczupaki o wadze 1,5-2 kg łowi ich się bardzo dużo. Więc o co mi chodzi na takiego 8 kg szczupaka przypada ok 5 szczupaczków których dziennie wędkarze wyławiają ogromne ilości to takich matek 8 kg dziennie jest odławianych ile ?. Problem moim zdaniem nie polega tylko w kwestii wymiarów ochronnych ryb. Powinien zostać wprowadzony bardzo rygorystyczny połów ilościowy ryb dzienny !. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
10 godzin temu, podlasiak napisał:

 Powinien zostać wprowadzony bardzo rygorystyczny połów ilościowy ryb dzienny !. 

Tutaj zgoda w 100% - mamy dość specyficzny regulamin nad którym pracujemy sami

http://dlaryb.pl/forum/topic/85-regulamin-po%C5%82owu-ryb-optymalizacja/#comment-718

Można go modyfikować ze względu na charakterystykę danego łowiska, np. na niektórych nie będzie wcale kładek, wycinamy, na innych będzie całkowity "no kill", na pozostałych "no kill" dla drapieżnika - do każdego łowiska można, a nawet trzeba ułożyć regulamin z osobna po konsultacji z Ichtiologiem - jak widać z przykładu baza wyjściowa już jest :)

Podlasiak właśnie o to chodzi, że dużych szczupaków czy karpi jest bardzo mało, dbajmy o nie, wypuszczajmy je, nie przechowujmy w siatkach, róbmy szybką sesję zdjęciową, odhaczajmy rybki na matach - a i wędkarze będą mieli nad wodą niezłą uciechę i wiele radości, bo ja czasami wolę złowić jednego leszcza 3,5 kg niż 20 sztuk po 0,5 kg :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że w ogóle powinny być tylko górne wymiary. Limit ilościowy, choć w założeniach słuszny niestety jest przepisem niemalże martwym. Ile to się już naczytaliśmy o przypadkach, gdzie rodzinka przychodziła po połów na telefon, by móc łowić dalej z czystą siatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, ze potrzebny jest zarówno limit ilościowy i to nie dzienny, a np.tygodniowy czy miesięczny oraz dolne i górne wymiary ochronne.

Co się zaś tyczy martwicy przepisów to już problem odpowiednich służb. To one odpowiadają za przestrzeganie i wykonywanie przepisów. Podam przykład. Policja wezwana na interwencję w sprawie kłusownictwa nie potrafi podjąć takiej interwencji. Policjanci proszą o konsultację oficera dyżurnego. I dopiero po tym jak na komendzie znalazł się wędkujacy policjant można było dokończyć czynności. Innym razem PSR nie chciało przyjechać na zgłoszenie po kilku telefonach przyjechała Policja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 godzinę temu, Elvis napisał:

Ja myślę, ze potrzebny jest zarówno limit ilościowy i to nie dzienny, a np.tygodniowy czy miesięczny oraz dolne i górne wymiary ochronne.

 

No i tutaj przydałaby się jakaś ewidencja w postaci rejestrów oraz stały nadzór jakiegoś uczonego, aby na bieżąco mógł doradzić co można zrobić z daną wodą, nawet po pół roku czy sezonie, a nie to jak jest teraz w większości przypadków, że operat mamy na np. 10 lat i cześć pieśni...

Poszedłbym dalej, w zależności od tego jak łowimy, ile łowimy - można byłoby coś "dlaRyb" zrobić - np. jeden dzień w tygodniu bez siatki lub na innym akwenie w dni parzyste wypuszczamy ryby - nie krzycząc, nie złoszcząc się na innych, powoli taka edukacja przez lata miałaby większe poparcie niż wzajemne wyzywanie się od mięsiarzy i zielonych :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...