Skocz do zawartości

Mocowanie zestawu na bacie


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Czesław Czech napisał:
a1924_poradnik%25201.jpg
Zobacz ile elementów potrzebujesz do uzbrojenia wędki w gumę. Dla mnie ta opcja jest niepraktyczna do bata.


Te pomarańczowe elementy są zbędne. Poza tym to nie jest tak skomplikowane, ale tak jak pisałem nie jest konieczne. To tylko jedna z opcji mocowania zestawu do wykorzystywania w szczególnych warunkach i tak jak już to było napisane nie ma potrzeby zbrojenia tak wszystkich wędek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elvis napisał:


Te pomarańczowe elementy są zbędne. Poza tym to nie jest tak skomplikowane, ale tak jak pisałem nie jest konieczne. To tylko jedna z opcji mocowania zestawu do wykorzystywania w szczególnych warunkach i tak jak już to było napisane nie ma potrzeby zbrojenia tak wszystkich wędek.

No jak ktoś zaczyna to może być kłopotliwe. Pomarańczowy element czym chcesz zastąpić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko drabinkę, teflonową tulejkę i łącznik gumy z żyłką.
O ile dobrze zauważyłem to ten pomarańczowy element ma służyć jako łącznik pełnej szczytówki z żyłką, ale w innej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
4 godziny temu, suwi napisał:

Nie potrzebnie zadałem pytanie rozpętałem burze a odpowiedzi nadal nie mam ?

@suwi Amortyzator jak najbardziej w bacie do delikatnego i cięższego łowienia się przydaje w razie zabrania przez większą rybę. 

Sam piszesz że chcesz iść w stronę cienkich żyłek - wiec polecam.

Załóżmy że zastosujesz główna żyłkę 0,10 której będziesz miał około 5m bez zapasu na kołowrotku ( w zależności od długości bata)  Amortyzator to swoisty dobrze wyregulowany hamulec, a przy dobrze wyregulowanym hamulcu przy żyłce głównej 0,10 masz możliwość wyciągnięcia ryb o wadze nawet 10 kg. Nawet na podlodówkę gdyż masz zapas żyłki i możliwość regulacji hamulca

Na żyłkę bez amortyzatora szanse maleją i to znacznie. Np karp ( umownie) 1-2kg wyprostuje ci kij i zostajesz bez amortyzacji, kwestia sekund kiedy tak cienka żyłka trzaśnie. a jak wiemy długość żyłki i ugięcie  kija ( ważna kwestia w stosowaniu cienkich żyłek ) skutecznie męczy rybę i zabezpiecza przed zerwaniem

Oczywiście sprawa się ma inaczej przy bacie nawet z amortyzatorem. i tu szanse są marne przy tak dużych sztukach jak 10kg , ale za to mniejsze bonusy załóżmy 1-2 kg są już w twoim zasięgu przy umiejętnym holu. Amortyzator to swoisty hamulec jak i przedłużenie żyłki, który to pozwala na wymęczenie ryby

Więc amortyzator to bardzo ważna rzecz w holu ryby.

 

Nie bez znaczenia jest także ugięcie kija, odpowiednio dobrany do wielkości łowionych ryb. nie po to się produkuje wędki lekkie średnie i ciężkie.

Dobrze - jeśli chcesz zastosować amortyzator żebyś wziął swój kijek do sklepu i aby sprzedawca dopasował ci gumę do kija.

Zapewne padnie pytanie jakie ryby chcesz łowić i jakiego bonusu się spodziewasz. Na tej podstawie sprzedawca wędkarz ( to ważne ) o - Albo Daniel myślę że też da rade dobrać gumę. dobierze Ci amortyzator, a nawet założy na miejscu za nie wielką dopłatą 

A zacięcie ryby to kwestia wypracowania nawyku - naprawdę i czy to będzie kij z gumą czy bez kij trzeba wyczuć

 

Mam nadzieję że wiesz coś więcej

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

@suwi myślę, że w tym wątku można rozpocząć dyskusję na pytania, które zadałeś, jeśli będzie trzeba to przeniosę posty "na temat" tutaj. Poprzedni kontrowersyjny wątek zacząłem i go zamknąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Grendziu napisał:

@suwi myślę, że w tym wątku można rozpocząć dyskusję na pytania, które zadałeś, jeśli będzie trzeba to przeniosę posty "na temat" tutaj. Poprzedni kontrowersyjny wątek zacząłem i go zamknąłem.

Mam kilka uwag co do powyższej decyzji, ale zostawię je na osobny wątek. :P

@suwi Zadał pytanie na temat zastosowania amortyzatora w bacie.
Batem łowię ponad 30 lat, miałem w tym czasie pewnie 6-7 różnych bezprzelotkowych kijaszków.
Oprócz najtańszego, rosyjskiego teleskopu, który miał pełną szczytówkę, to każdy inny bat miał rurkościenną szczytówkę.
We wszystkich batach żyłkę montowałem i montuję, za pomocą 2 "gumek", naciąganych na końcówkę szczytówki. Mi to wystarcza i się sprawdza.
Miałem nawet pomysł, żeby wkleić łączniki do zestawów, np. Stonfo, ale z lenistwa nie zrobiłem tego nigdy. :P
Dlatego, tym bardziej nie chciało mi się szukać ani montować amortyzatorów do bata.
Dla mnie amortyzator w prostym, pięciometrowym bacie (5m uważam, za długość uniwersalną) jest zbędny. Łowiąc ryby, czy to drobne czy "bonusy" pracuję kijem i przedramieniem. Pamiętam o tym jaką mam żyłkę, przypon i haczyk. Łowię najczęściej żyłką główną o średnicy 0,14-0,16 mm i przyponie 0,10-0,12 mm. Wiele razy wyciągałem ryby których się nie spodziewałem: leszcze 1-2 kg, liny 1-2 kg.
Jeśli po zacięciu, ryba nie wystartuje gwałtownie na naprężonej żyłce, to jest spora szansa na opanowanie nawet większej ryby.

@Dominik Pisał o swoich odczuciach w łowieniu z amortyzatorem. Oczywiście, może mieć rację, bo w swoim wypadku takie zestawienie zadziałało i on dobrze się czuje w tym układzie. A to właśnie jest najważniejsze.
Inni koledzy pisali o swoich, innych wrażeniach, próbach doświadczeniach. Oczywiście, każdy z przedmówców oceniał to co ma, używa i "czuje".
Nie kłóćmy się, kto ma rację, rozmawiajmy o tym co wiemy, widzimy i "czujemy". :D

Przepraszam, ale nie wymienię wszystkich (bo pewnie się pomylę lub zapomnę), ale @elvis, @stas1, @Dominik, @Artur, @Splot, łowią, lub łowili na zawodach. I mam wrażenie, że każde zawody i każde łowisko wymaga indywidualnego podejścia do tematu.
Dlatego uważam, że @suwi musisz przetestować bata w dwóch wersjach: typowy oraz a amortyzatorem.
Zwykłego bata używam ja, pewnie się gdzieś spotkamy wiosną i połowimy, zwłaszcza, że w tym roku mogę łowić na wodach PZW Olsztyn, więc i Kanał Mazurski chętnie napadnę.
Za to planuję wspólną zabawę w zawody z @Dominik, i jeśli tylko czas pozwoli, to powalczymy na wspólnych zawodach. Jeśli by to dobrze zsynchronizować, to Suwi może tam się pojawić i zobaczyć w akcji sprzęt Dominika, albo nawet rywalizować w zawodach. :icon_arrow1:
 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Batem wędkuję od wielu lat, ale okazjonalnie, więc moje doświadczenia do takiego @Kotwic, @Dominik czy @MrProper są żadne. Zestaw montuję przez systemik Stonfo, a drzewiej tak jak Piotrek, za pomocą gumek, wentylków czy jak tam zwał. Na bata łowię ryby małe i okazjonalnie średnie, stąd nie potrzebowałem nigdy amortyzatora. Żyłka główna u mnie to 0,14, a przypony opcjonalnie, ale raczej jako betoniarz, nie schodzę poniżej 0,10. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

@Kotwic ja też kiedyś łowiłem na bata, pewnie razem z 25 lat będzie i mnie nie wymieniłeś :P

A na poważnie, rozwiązanie z amortyzatorem w postaci gumy widziałem ostatnio na filmach, nigdy nie stosowałem.
Największe ryby jakie łowiłem na bata to leszcze w okolicach 3kg plus minus z pół kilograma z łodzi. No i liny do 2kg. Z tym, że ja wiadomo, na grubo 0,18-0,24mm główna żyłka... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Batem łowię od lat chyba 20, gumę w szczytówce montuję od jakichś 10 i powiem tak - przydaje się, "guma" często ratowała mi życie, kiedy wziął jakiś bonusik; natomiast często muszę kombinować, zakładam przypon z żyłki 0,06 i wtedy taki amortyzator jak dla mnie jest nie do zastąpienia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...