Skocz do zawartości

Okoń


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator
2 godziny temu, booohal napisał:

Czy można po czymś poznać wiek okonia "na pierwszy rzut oka"?

Jeżeli nie to w jaki sposób naukowcy określają wiek np. takiego okonia? Lub jakiejkolwiek innej ryby choć okoń aktualnie  najbardziej mnie interesuje.

 

Pamiętam jak przez mgłę... na pierwszym zlocie na Ługach Waleckich dopuściliśmy się konsumpcji szczupaka, wtedy przy rozkładzie ryby @Kotwic określił płeć oraz wiek ryby, coś tam nagadał nam ekstra o tym szczupaku, a że większość z nas była po "chmielu" to za dużo nie zapamiętałem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, booohal napisał:

Czy można po czymś poznać wiek okonia "na pierwszy rzut oka"?

Jeżeli nie to w jaki sposób naukowcy określają wiek np. takiego okonia? Lub jakiejkolwiek innej ryby choć okoń aktualnie  najbardziej mnie interesuje.

Tylko najlepsi specjaliści w tej części Kosmosu, czyli Luk i Mosteq poznają na pierwszy rzut oka wiek okonia, a Mosteq to jeszcze genotyp ze zdjęcia rozpoznaje. :D;). Bo skoro Luk i świta określa innych mianem "pseudonaukowców" tylko z tego powodu, że zrozumieć ich słów nie potrafi, to nie umywam się do wszechwiedzy tych bohaterów. :P

 

A na poważnie.
Najszybsze metody oszacowania wieku ryby, to porównanie długości ciała ryby z danymi z publikacji naukowych.
Jest trochę publikacji, gdzie naukowcy podawali jaki wiek ma ryba o określonej długości, pochodząca z opisywanego akwenu.
Ta zależność może się znacznie zmieniać w zależności od typu akwenu, położenia geograficznego oraz samej wielkości ryby, ale ogólnie można się zorientować w jakim wieku jest ryba.

Co do samego sposobu określania wieku ryb, to stosowanych jest kilka metod, najczęstsze to:
- odczyt przyrostu i wieku ryby z łusek,
- odczyt przyrostu i wieku ryby z otolitów,
- znakowanie ryb i pomiar przyrostu długości ciała i masy ciała ryb,
- odczyt wieku ryb z elementów kostnych itd.

Wiele informacji na temat wieku ryb i długości ciała ryb, można znaleźć w książce "Ryby słodkowodne Polski" prof. dr hab. Marii Brylińskiej, w obu wydaniach: 1986 r. i 2000 r.


Ten pokaz o którym wspomniał @Grendziu to było właśnie preparowania otolitów szczupaka, po to by pokazać ekipie jak wyglądają otolity i gdzie są ulokowane. Ale widzę, że zapamiętał co nieco. :D

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko najlepsi specjaliści w tej części Kosmosu, czyli Luk i Mosteq poznają na pierwszy rzut oka wiek okonia, a Mosteq to jeszcze genotyp ze zdjęcia rozpoznaje. . Bo skoro Luk i świta określa innych mianem "pseudonaukowców" tylko z tego powodu, że zrozumieć ich słów nie potrafi, to nie umywam się do wszechwiedzy tych bohaterów.
 
A na poważnie.
Najszybsze metody oszacowania wieku ryby, to porównanie długości ciała ryby z danymi z publikacji naukowych.
Jest trochę publikacji, gdzie naukowcy podawali jaki wiek ma ryba o określonej długości, pochodząca z opisywanego akwenu.
Ta zależność może się znacznie zmieniać w zależności od typu akwenu, położenia geograficznego oraz samej wielkości ryby, ale ogólnie można się zorientować w jakim wieku jest ryba.
Co do samego sposobu określania wieku ryb, to stosowanych jest kilka metod, najczęstsze to:
- odczyt przyrostu i wieku ryby z łusek,
- odczyt przyrostu i wieku ryby z otolitów,
- znakowanie ryb i pomiar przyrostu długości ciała i masy ciała ryb,
- odczyt wieku ryb z elementów kostnych itd.
Wiele informacji na temat wieku ryb i długości ciała ryb, można znaleźć w książce "Ryby słodkowodne Polski" prof. dr hab. Marii Brylińskiej, w obu wydaniach: 1986 r. i 2000 r.

Ten pokaz o którym wspomniał [mention=2]Grendziu[/mention] to było właśnie preparowania otolitów szczupaka, po to by pokazać ekipie jak wyglądają otolity i gdzie są ulokowane. Ale widzę, że zapamiętał co nieco.
Ja z tej preelekcji zapamiętałem tylko smak tego szczupaka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kotwic napisał:

A na poważnie.

:champagne-2010::beer1:

 

Jeżeli chodzi o określanie wieku ryby właśnie skłaniam się ku naukowym opracowaniom. Byłem ciekaw, czy po złowieniu i niekoniecznie uśmierceniu (choć w ostateczności też) jestem w stanie udowodnić kilku znajomym mądrusiom, którzy twierdzą, że w pewnym okolicznym zbiorniku okonie w okolicach 40cm mają około 7 lat, że gadają głupoty ;)

Moim zdaniem pochodzą z zasilającej ten zbiornik rzeczki i miały co najmniej kilka lat jak "weszły" w zbiornik. Wg. ich to niemożliwe bo jest tych dużych sztuk "sporo" (uwielbiam takie konkretne określenia :P ) i pochodzą z wylęgu na już istniejącym zbiorniku tj. około 7-8lat. Moim zdaniem ten zbiornik nie ma takich warunków by oksy miały w okolicach 40cm w te 7-8 lat. Noł łej.

 

 

Aha, Mostka znam prywatnie i bardzo lubię. Na resztę spuszczę zasłonę milczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grendziu napisał:

Co roku na zlocie są szkokenia dla chętnych ???

Mam nadzieję, że na jakiś najbliższy zlot zawitam i tym razem życie nie rzuci mi nic pod nogi chwilę wcześniej :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że na jakiś najbliższy zlot zawitam i tym razem życie nie rzuci mi nic pod nogi chwilę wcześniej
Zapraszać Ciebie specjalnie chyba nie trzeba?
Michała też poznałem, ale jakoś mnie nie przekonał do siebie.
A Ty kolego, jeśli nie chcesz podzielić losu Emila i wielu innych to nie pouczaj Guru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...