Skocz do zawartości

ABC karpiowania - porady


Grendziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Ponieważ raczkuję w prawdziwym karpiowaniu, a na forum jest kilku doświadczonych karpiarzy, to z chęcią w tym wątku posłucham, poczytam porad bardziej doświadczonych kolegów. 

Coś już zaczyna mi się rodzić w głowie, ale nie chcę zbyt dużo błędów zrobić. W feederze wydaje mi się, że wiem co mam zrobić na łowisku, jak przystosować się do wędkowania. Pewnie większość czasu właśnie tak będę łowił. Ale mam zamiar także złowić rybę życia. I czasami się na nią nastawić.

Mam sto pytań do, mam nadzieję, że dzięki odpowiedziom  w tym wątku będę mądrzejszy. Jak dyskusja się rozwinie co do pelletu, karmienia, żyłek, systemów, sytemików - to będę wątki rozdzielał na mniejsze.


Zacznę jak przedszkolak - mam dwie wędki karpiowe - co dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

W necie porad karpiowych jest tysiące, jak nie miliony   - więc trudno coś wyłapać. Szukam gotowych rozwiązań zestawów końcowych. Tutaj facet poleca plecionkę TRIGGALINK, która jest rozciągliwa. Kurczy się w wodzie o 25% i działa niczym sprężyna - jest to zestaw ponoć na ostrożne kapie.

 



 Hmmm, mnie jak ryby nie brały, to malutki haczyk GAMAKATSU dip i robaczki  - tym robiłem prawie zawsze przewagę na łowisku. Karpiarze przeważnie, na kulki i inne pellety nic - a ja im kosiłem rybki z łowiska :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
5 minut temu, MjMaciek napisał:
  • Grendziu to jak kosisz rybki karpiarzom sprzed nosa a oni siedzą o kijku to po co pytasz?9_99_9^_^^_^

Ano dlatego, że wczoraj zaopatrzyłem się w pierwsze dwie karpiówki i od razu mam 100 pytań do - czyli teraz będę bardziej kombinował i karpiowo i feederowo.
Chodzi mi głównie o pobijanie rekordów :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grendziu nie mi pouczać, ale rekordy, a bardziej cheć pobicia rekordu to przypadek.

Łowie tyle lat, że wiem, że jak ktoś mówi, że łowi tylko kloce to nic nie łowi a u nas w górach mówi się gówno łowi.

Adrem.

1. Jaka woda?

2. Jaka presja?

3. Ktoś łowi tam karpie i  na co?

4. Jak chcesz łowić karpie?

5. Jakie są ryby w wodzie gdzie chcesz łowić?

Może od tego zacznijmy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
3 godziny temu, MjMaciek napisał:

Grendziu nie mi pouczać, ale rekordy, a bardziej cheć pobicia rekordu to przypadek.

Łowie tyle lat, że wiem, że jak ktoś mówi, że łowi tylko kloce to nic nie łowi a u nas w górach mówi się gówno łowi.

Adrem.

1. Jaka woda?

2. Jaka presja?

3. Ktoś łowi tam karpie i  na co?

4. Jak chcesz łowić karpie?

5. Jakie są ryby w wodzie gdzie chcesz łowić?

Może od tego zacznijmy....

Macieju, ja uwielbiam łowić każdą rybę, stąd u mnie przeważał i feeder i spławik. Ale zdarzały się czasem spinny więc postanowiłem to zmienić. Ponieważ czasami nad wodą siedzę zbyt długo to przychodzi zmęczenie (nawet do 7 dni łowiąc feederami), więc gdy tylko przyjdzie zmęczenie mam zamiar zakładać "grubsze zestawy" i czekać na karpiszony bądź amury.

ad1. Łowię głównie na jeziorach, nigdy nie byłem na komercyjnym łowisku, ale po głowie zaczynają mi chodzić powoli łowiska specjalne, typowo karpiowe, komercyjne, duże, których w Polsce jest co niemiara. W innym wątku napisałem, że od tego roku raz w roku chciałbym wybrać się na wyjazd zagraniczny - w tym roku chcę EBRO - czyli wyższa szkoła jazdy na rzece - ale jak nie zbiorę chętnych to nie jadę. Za rok Skandynawia i spinn pewnie :) Łowię czasem na łowisku mojego przyjaciela 4,5ha staw i tam karpiowałem, ale powiedzmy po swojemu i łowiłem karpie do 7kg.

ad2. Tam gdzie łowię presja jest powiedzmy średnia - jeśli chodzi o łowisko - nie lubię wód gdzie jest wędkarz na wędkarzu, szanuję dzicz, ciszę i spokój i przeważnie mi się to udawało :) Mam sporo miejscówek wokół siebie.

ad 3. Np nad Czarnym karpie łowią prawdziwi karpiarze i ja jako feederowec - jest kilka sztuk powyżej 10kg, rekord to coś powyżej 15kg - są także amury o podobnej wadze. Najlepsze brania nasi karpiarze mają na orzech tygrysi. 

ad. 4. Chcieć, a móc - interesują mnie rybki powyżej 10kg, ale jak będę łowił mniejsze to i tak będę zadowolony.

ad. 5. Czarne = z 10/20 sztuk powyżej 10kg oraz wszystkie ryby jak leszcz, płoć, lin itd. Margonin - ponoć są klocki ponad 20kg - ale nie mam czasu tyle, aby poświęcić tej wodzie, bo ona 228ha i jest to jezioro, a nie łowisk karpiowe.

Lubie trudne wody, a nie wannę z karpiami. Co nie oznacza, że nie będę od tego roku jeździł właśnie na komercję. Strategie będę dobierał mniej więcej tak jak to robiłem przy feederze - czyli w zależności od wody, będę coś tam zmieniał. Przede wszystkim będę eksperymentował, bo nie mam zamiaru zrezygnować ani ze spławika ani z feedera. Więc będę, często zmieniał strategię nad wodą. Przy typowym karpiowaniu będę łowił i nęcił grubiej niż  dotychczas, co nie oznacza, że więcej. Bo cenię jakość, kosztem ilości. Ryby mają szukać jedzenia i mają mieć ochotę być aktywne, a nie obżarte.

Myślę, że mam już pewną strategie - niemal uniwersalną :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Oczywiście, że na wodach gdzie łowie znam strukturę dna, jak nie znam wody to często dodatkowo jeśli jest potrzeba przed łowieniem używam echosondy, robię wywiad z łowiącymi. Obserwuję wody, zachowanie. Gdy jadę na długą zasiadkę, to bardzo długo czasu zajmuję mi podjęcie decyzji gdzie się rozstawić. Jeśli już się rozstawiam i nie mam brań, to nie zmieniam miejscówki, jedynie strategię co do łowienia.

Taka też mam zamiar zrobić w tym roku, gdzie dostałem nowe miejsce, przeniosłem się na wypłycenie, gdzie jest tylko do 5m - wcześniej łowiłem na 8m głębokości, a dziurę miałem do 19m delikatnie spadającą. Zastanawiam się nad postawieniem markera na stałe, w miejscu, gdzie chcę wabić moje ryby. Jednak obawiam się, że gdy zrobi się ciepło, to zrobi się las podwodny z zielska i będę szukał nowej miejscówki...

Tak, są spławy karpi w wodzie.

Karpiarze nęcą różnie w zależności od portfela - konopie, orzechy tygrysie, pellety, kulki, kukurydza gotowana - nęcą wg mnie za dużo i za często mimo wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grendziu sorry że Cie tak mecze ale opisz coś więcej.

Blat przdchadzacy w upad górka na blacie jaka glebokość ile od brzegu. 

Jaka pora roku cie interesuje 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...