Skocz do zawartości

Wiosną inaczej - feeder


Czarek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojego, niewielkiego ale jednak, doświadczenia wynika, że wiosną trzeba chudziutko nęcić. Typowy mix 50-50 z pelletem może być "za mocny".
Ja stosuję ok. 100g zanęty z mączek rybnych, 100g najtańszej z nasionami i ok. 50g suchego mikropelletu. Często zamiast tej pierwszej stosuję ziemię. Taki zestaw na całą sesję 4-godzinną.

Oczywiście jeśli wczesnowiosenne wiatry i zmienność pogody pozwolą to łowię. Nie zawsze się udaje, ale jak wspomniałem, uczę się.

A jakie są Wasze doświadczenia?

Edytowane przez Czarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Czarek nęcisz niemal jak zawodowiec - myślę, że odpowiednio i starannie. Ja bym spróbował dodać tutaj z ćwierć litra, białych/pinki/czerwonych biały/dżdżownic - tak aby wszystko żyło. Bardzo fajnie na niektórych łowiskach wczesną wiosną spisuję się chleb tostowy zmiksowany np. w blenderze. Zamiennikiem może być także pieczywo FLUO.

Na dużych rzekach warto podawać trochę więcej, na jeziorach mniej, a na komercji jak na komercji - w zależności od wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeka na przedwiośnie ciężki temat do rozgryzienia. Bywały lata, że w lutym się łowiło krapie i rozpiory ostatnio jednak króluje klen i wcale nie trzeba grochu czy wątroby. Ja łowię na castery i pinki - przynajmniej tak brały na początku marca w zeszłym roku.

IMAG0949.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Methoda.
Ostatnio testowałem zmielone bardzo drobno frakcje zanęt i pelletów połączone klejem do zanęt. Taki cud do podajnika i do wody :-) Szybko to pracuje i ładnie wabi rybki w zimnej wodzie. Na zachętę dosypałem dosłownie odrobinkę GG Sensasa. Na taką zdawałoby się lekką, płociową mieszankę skusił się karp (nawet ładny lustrzeń 4,5kg).

Na następny weekend przygotowuję zestaw z zanętą Futtera - zobaczymy czy da podobny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 godzinę temu, Czarek napisał:

Ostatnio testowałem zmielone bardzo drobno frakcje zanęt i pelletów połączone klejem do zanęt.

Jaki klej używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważyłem z ilością kleju trzeba uważać. Ostatnie próby przeprowadzałem z użyciem "Super Collant Mondial-f".
15% całej mieszanki stanowił klej. Niby może być, ale niewielka zbyt duża ilość wody i kupa. Bardzo wolno trzeba domaczać.
Teraz spróbuję z połową tej ilości.

Ogólnie na sesję zużywam ok. 150-200ml mieszanki. Czyli niecałą szklankę na 5h wędkowania. Dążę do zmniejszenia tej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ok, kolejne pytanie. Na jakiej głębokości używasz tego kleju i na jakie odległości rzucasz. Myślę, że to też może mieć ogromny wpływ na prawidłowe podanie zanęty. Sam się cały czas zastanawiam co lepsze, woreczki PVA czy klej właśnie, a może to i to po części przy dużych głębokościach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja coś napiszę. Jeśli chodzi o kleje, to wielu z moich kolegów którzy biorą lub brali udział w zawodach wędkarskich na wyższym poziomie nie używa kleju. Uważają, że klej może odstraszać ryby. Jeśli już to używają bentonitu i spoistość regulują wodą. Świetne efekty daje zastosowanie odpowiedniej gliny do zanęty. Ja ze swojej strony polecam mielone płatki owsiane. W ilości nie przekraczającej 10-15 %.

Tak jak to już zauważył Czarek trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby nie przemoczyć zanęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Płatki od zawsze były moim klejem jak już spoistość zanęty była zbyt luźna. Elvis odpowiedziałeś właśnie na kolejne moje pytanie. Zastanawiałem się właśnie nad zapachem kleju i jego wpływem na brania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...