Jump to content

Wiosną inaczej - feeder


Recommended Posts

Z mojego, niewielkiego ale jednak, doświadczenia wynika, że wiosną trzeba chudziutko nęcić. Typowy mix 50-50 z pelletem może być "za mocny".
Ja stosuję ok. 100g zanęty z mączek rybnych, 100g najtańszej z nasionami i ok. 50g suchego mikropelletu. Często zamiast tej pierwszej stosuję ziemię. Taki zestaw na całą sesję 4-godzinną.

Oczywiście jeśli wczesnowiosenne wiatry i zmienność pogody pozwolą to łowię. Nie zawsze się udaje, ale jak wspomniałem, uczę się.

A jakie są Wasze doświadczenia?

Edited by Czarek
Link to post
Share on other sites
 • Replies 43
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

 • Grendziu

  15

 • ArekH

  10

 • Czarek

  8

 • elvis

  8

Top Posters In This Topic

Popular Posts

No to zaczynamy. Pellet Stalomax i zanęta Mix z gliną i pelletem, lekko przemoczona specjalnie, żeby sprawdzić czy rozpuszcza siatkę. Pęczak namoczony olejem jadalnym. Nic się nie rozpuszc

Mój pomysł na wczesną wiosnę, to: konopia i ochotka Feeder Bait, ochotka MCKarp, chleb tostowy i masa robactwa oraz pellet halibutowy. Może Ringers.

Meus miał na targach niezłą ofertę - jeśli dobrze kojarzę, gdy rozmawiałem z przedstawicielem to było coś około 600 pozycji

Posted Images

 • Administrators
Grendziu

Czarek nęcisz niemal jak zawodowiec - myślę, że odpowiednio i starannie. Ja bym spróbował dodać tutaj z ćwierć litra, białych/pinki/czerwonych biały/dżdżownic - tak aby wszystko żyło. Bardzo fajnie na niektórych łowiskach wczesną wiosną spisuję się chleb tostowy zmiksowany np. w blenderze. Zamiennikiem może być także pieczywo FLUO.

Na dużych rzekach warto podawać trochę więcej, na jeziorach mniej, a na komercji jak na komercji - w zależności od wody.

Link to post
Share on other sites

Rzeka na przedwiośnie ciężki temat do rozgryzienia. Bywały lata, że w lutym się łowiło krapie i rozpiory ostatnio jednak króluje klen i wcale nie trzeba grochu czy wątroby. Ja łowię na castery i pinki - przynajmniej tak brały na początku marca w zeszłym roku.

IMAG0949.jpg

Link to post
Share on other sites

Methoda.
Ostatnio testowałem zmielone bardzo drobno frakcje zanęt i pelletów połączone klejem do zanęt. Taki cud do podajnika i do wody :-) Szybko to pracuje i ładnie wabi rybki w zimnej wodzie. Na zachętę dosypałem dosłownie odrobinkę GG Sensasa. Na taką zdawałoby się lekką, płociową mieszankę skusił się karp (nawet ładny lustrzeń 4,5kg).

Na następny weekend przygotowuję zestaw z zanętą Futtera - zobaczymy czy da podobny efekt.

Link to post
Share on other sites
 • Administrators
Grendziu
1 godzinę temu, Czarek napisał:

Ostatnio testowałem zmielone bardzo drobno frakcje zanęt i pelletów połączone klejem do zanęt.

Jaki klej używasz?

Link to post
Share on other sites

Jak zauważyłem z ilością kleju trzeba uważać. Ostatnie próby przeprowadzałem z użyciem "Super Collant Mondial-f".
15% całej mieszanki stanowił klej. Niby może być, ale niewielka zbyt duża ilość wody i kupa. Bardzo wolno trzeba domaczać.
Teraz spróbuję z połową tej ilości.

Ogólnie na sesję zużywam ok. 150-200ml mieszanki. Czyli niecałą szklankę na 5h wędkowania. Dążę do zmniejszenia tej ilości.

Link to post
Share on other sites
 • Administrators
Grendziu

Ok, kolejne pytanie. Na jakiej głębokości używasz tego kleju i na jakie odległości rzucasz. Myślę, że to też może mieć ogromny wpływ na prawidłowe podanie zanęty. Sam się cały czas zastanawiam co lepsze, woreczki PVA czy klej właśnie, a może to i to po części przy dużych głębokościach...

Link to post
Share on other sites

To może i ja coś napiszę. Jeśli chodzi o kleje, to wielu z moich kolegów którzy biorą lub brali udział w zawodach wędkarskich na wyższym poziomie nie używa kleju. Uważają, że klej może odstraszać ryby. Jeśli już to używają bentonitu i spoistość regulują wodą. Świetne efekty daje zastosowanie odpowiedniej gliny do zanęty. Ja ze swojej strony polecam mielone płatki owsiane. W ilości nie przekraczającej 10-15 %.

Tak jak to już zauważył Czarek trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby nie przemoczyć zanęty.

Link to post
Share on other sites
 • Administrators
Grendziu

Płatki od zawsze były moim klejem jak już spoistość zanęty była zbyt luźna. Elvis odpowiedziałeś właśnie na kolejne moje pytanie. Zastanawiałem się właśnie nad zapachem kleju i jego wpływem na brania...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
 • Create New...