Skocz do zawartości

Syf nad wodą


Grzegorz1992
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety często nad naszymi wodami robi się śmietniska . Przychodzi paru typków nad wodę na nockę wszystko na pozór ok do czasu . Oni nad ranem znikają a syf zostaje. Butelki puszki opakowani po karmach jak i po żywności . Wchodzisz na takie łowisko i wszystkiego się odechciewa . No cóż ale przepisy mówią jasno , jezeli na łowisku panuje nieporządek wędkarz jest zmuszony do uporządkowania miejscówki. Rzadko bo rzadko ale zdarza się że tacy pseudo wędkarze dostają za swoje. Raz miałem szczęście trafić na 3 podrostków którzy już się zwijali . Na łowisku syf co niemiara wędki już zwinięte. Pytam czy mają zamiar posprzątać . Oni jedno głośnie że tam już tak bylo . No nie powiodło się im bo traf chciał ze to było łowisko uczęszczane przeze mnie . Z wielką niechęcią i oburzeniem uprzątnęli swój chlewik. Tacy ludzi nie rozumieją że prawdziwi wędkarze spędzają często tysiące godzin rocznie nad wodą . I miejscówki traktują jak własny dom ? . A porządek na łowisku to oznaka szacunku dla wędkarza który sie nim opiekuje .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje też nie znoszę gdy nad wodą jest pełno śmieci lecz w dzisiejszych czasach mało kto dba już o wody na których łowimy. Ja po sobie zawsze sprzątam i robię to nieraz także po innych jak jestem na rybach i widzę że wszędzie jest pełno śmieci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nie przeszkadzałoby mi to że muszę sprzątać jeżeli tak zwana straż społeczna zwróciłaby uwagę na tego typu zajścia. Łażą, chowają się po krzakach do pojedynczych osób podchodzą i się byle czego czepiają. Nawet moja dziewczynę zaczepiali. Ale krótka i stanowcza rozmowa świetnie skutkuje. A jak parę osób na nocce czy coś w tym stylu to chętnych nie ma żeby podejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nad samą wodą, gdziekolwiek byśmy nie byli, faktycznie jest strasznie, trudno jest to jakoś ogarnąć. Wielokrotnie jak ryby nie biorą, sam sprzątam. Zabieram ze sobą nad wodę kilka rodzajów worków. Niestety nie jest to najlepsza wizytówka wędkarzy, ale nie tylko oni są winni, bo turyści także nie dbają o przyrodę.

Latem nad jeziorem gdzie najczęściej łowie na około są rozstawione worki, przywiązane do drzew - porządek w zasadzie jest, ale najgorszym okresem jest lato, gdy woda jest ciepła. Jest tam dzika plaża, czysta krystaliczna woda w środku lasu przyciąga, mimo rozstawienia bardzo dużej ilości  worków na około 500m2 przez osoby opiekujące się wodą, ludzie, bynajmniej ich część nie potrafią z koca czy ręcznika wyrzucić, chusteczki, kapsla, puszki czy też niedopałka od papierosa.  

No cóż, kultura świadczy o nas samych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele wody jeszcze musi upłynąć , aż nasze społeczeństwo zrozumie . Piszecie o bałaganie nad wodą , ja natomiast postaram się napisać coś o tym co się dzieje pod wodą . 

W ramach podziękowania dla Zarządu Głównego PZW w Gorzowie Wielkopolskim za udostępnienie jezior do łowiectwa podwodnego postanowiliśmy w ubiegłym roku z kilkoma kolegami przeprowadzić akcję sprzątania jeziora Lubikowskiego. Dwudziesctocztero hektarowy akwen z bardzo czystą wodą . W znacznej części wciąż dzikie ,piękne rejony . Czego się można było spodziewać w wodzie ? W zasadzie standartowo . Słoiki , puszki , opakowania po robakach przy ewentualnych kładkach wędkarskich , worki foliowe , butelki po piwie . Co wyciągnęliśmy ? Oczywiście to co wyżej napisałem plus : wiadra emaliowane ,połamane na części krzesła plastikowe ,oponę z jakiegoś rolniczego pojazdu , kanapę tylną od Opla , żaluzję , kilka mniejszych opon , kanister , elementy stolarki okiennej , kilka arkuszy poszycia dachowego wykonanych z eternitu . Dramat.

To nie są rzeczy ,które podczas wędkowania czy spaceru nie chcący ktoś upuścił . Są to przedmioty ,które ktoś umyślnie przywiózł nad wodę i świadomie w niej pozostawił . W miedzy czasie przeprowadziliśmy jeszcze kilka innych tego typu akcji w całej Polsce . Prawdę mówiąc robienie z jezior czy rzek pojemników na odpady nie jest jakąś nowością a sądząc po co raz to ciekawszych znaleziskach wiara w narodzie ginie . 

 

Ludzie cieszą się możliwości podróżowania i korzystania z czystych wód w Egipcie czy na innych krańcach świata a nie potrafią docenić tego co mamy i jest piękne. 

Poniżej udostępniam film kolegi , z zakończenia sezonu freedivingowego w Opolu . Kamionka Piast widziana kamerą Tomasza Kochanowskiego oraz kilka zdjęć z drugiej strony akwenu tuż "pod " zakładem wulkanizacyjnym . Mnie takie zestawienie kompletnie do siebie nie pasuje .

 

Ładnie prawda ? I kto by pomyślał że to Opole ? Większość moich znajomych z niedowierzaniem to oglądała . Jak ? Meduzy w słodkiej wodzie . Eeee tam . Jakiś fotomontaż . 

A to znaleźliśmy po kilkadziesiąt metrów dalej .

 

 

opole1.jpg

opole 2.jpg

opole 3.jpg

opole4.jpg

opole 5.jpg

opole6.jpg

opole7.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Od kilku dobrych lat łatka za "syf nad wodą" została przypisana wędkarzom właśnie. Jednak Ci, co bardzo często chodzą nad wodę, niemal w jedno miejsce przez cały sezon, nie mogą sobie przecież pozwolić na to aby łowić w "bagnie". Szkoda, że w pobliżu akwenów wodnych jest za mało straży - jakiejkolwiek.

Woda nad którą łowie najczęściej ma na około worki i jest ok. To my jesteśmy dzierżawcą i użytkownikami. Problemem jest upalne lato. Krystalicznie czysta woda w lesie przyciąga dziesiątki jak nie setki osób dziennie. Sam z synem jeżdżę kąpać się na dziką plażę. Mimo, że co około 100metrów są tabliczki, że jest zakaz skakania z pomostów to i tak turyści maja to gdzieś. Butelki, kapsle inne opakowania bardzo często przez nich wrzucane są bezpośrednio do wody. Mimo, że mają worki na drzewach.

W zasadzie w tej walce jesteśmy bezsilni. Policja nie przyjedzie, bo jej nie stać na takie interwencję, nasza ochotnicza straż czasami boi się interweniować, bo i w jaki sposób mają przeciwstawić dwaj emeryci przeciwko 10ciu dwudziestolatką.  Problem jest bardzo duży. Wędkarze często sami niestety po turystach muszą sprzątać. Więc czym mniej upalnych dni nad wodą to tym lepiej dla "właścicieli" pomostów.

Te opony to jakiś kosmos. Przecież na taką wodę trzeba dojechać, ile kosztuję utylizacja takiej gumy? Ma ktoś jakieś propozycję, w  jaki sposób skutecznie walczyć z dziadostwem, który niszczy przyrodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Niestety, pomimo powszechnego narzekania na brak ryb, szukania winnych dokoła, okazuje się, że brać wędkarska w wielu miejscach jest obecna i na ryby poluje.

Kilka dni temu wybierając się na ryby, wszedłem na przypadkowe ale wydeptane stanowisko.

Pierwsze co rzuciło się w oczy, to ogrom śmieci, w 90% pochodzenia wędkarskiego.

śmieci 1.jpg

Chwila zbierania i worek na śmieci pełny (40 l) a i tak nie wszystko zmieściło się do jednego worka.

śmieci 2.jpg

Jeśli tak ma wyglądać współodpowiedzialność wędkarzy za zasoby wodne i środowisko, to źle się to dla wszystkich skończy.>:(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • Administrator

Przez trzy minione tygodnie jako Fundacja "dla Ryb" sprzątaliśmy brzegi jeziora w Rogoźnie i nie tylko sprzątaliśmy (mam nadzieję, że szczegóły wkrótce w formie artykułu) Wszystkie śmieci zabrała Gmina Rogoźno.

syf5.jpg.b8888678dbeb2836aaac6006a394668a.jpgsyf3.jpg.b21305f8c7c29daac5b2ad88fb0d1677.jpg
syf2.jpg.2f592bbded2c4e37fd77d9bbdebaba96.jpgsyf1.jpg.d93fa6c9e5eb254be7b24318ee3807e3.jpg





W sobotę 25 marca 2017r wraz z PZW ROGOŹNO oraz z dziećmi ze szkół w Rogoźnie oraz Gminą Rogoźno będzie sprzątać brzegi jeziora Nienawiszcz Duży. Wszystkich chętnych zapraszamy do pomocy. FUNDACJA "dla Ryb":champagne-2010:

syf4.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...