Skocz do zawartości

Dorsze coraz gorsze - artykuł o rybach morskich


Kotwic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Świetny artykuł, bo porusza wiele aspektów. Trudno jest wyrokować, nie popierając się na jakiś dokładniejszych badaniach. Nie wiem czy populacja dorsza spadła czy nie, jak można się dowiedzieć rozmnażanie tego gatunku jest zależne od tego ile jest tlenu w strefie dennej.

Ja mogę tylko potwierdzić, że wielkość dorsza i jego jakość na przełomie lat na pewno się pomniejszyła. Dziś dorszowi bałtyckiemu bliżej do śledzia niż do ryby pokroju trofeum od 2kg+. Nie napisano o wędkarzach, którzy mają w totalnej pompie limity co do zabierania ilości ryb, a i też bardzo często zdarza się, że zabierane są te niewymiarowe. Niestety wyholowanie ryby z dna morza z poziomu np 40m równa się wielokrotnie z tym, że dorsz nie jest wstanie przeżyć różnicy ciśnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety morze, nasze morze dostało w kość już dawno.
Małe zasolenie, słabe "wlewy" atlantyckie, zanieczyszczenia i dotychczasowa gospodarka spowodowały wiele zmian.
Nasza flota rybacka została znacząco zredukowana, część jednostek zezłomowano, część przekształcono na wersję "rekreacyjną".
Ale słabe warunki środowiskowe i osłabione populacje ryb nie sprzyjają odbudowie potencjału rybnego.

Jak widać nawet rybacy chcą zmian, by utrzymać co najmniej ten aktualny poziom lub wręcz dążyć do polepszenia zasobów rybnych w Bałtyku.
Ale jak widać, sytuacja jest skomplikowana, nie sami rybacy mają na to wpływ. Nie tylko polscy rybacy łowią. Przy czym, część łowionej ryby przeznaczana jest na komponenty paszowe, by na ich podstawie produkować pokarm dla innych ryb lub zwierząt wyższych.

No i oczywiście coraz popularniejsze połowy wędkarskie. Akurat w tym artykule niewiele jest o tym zagadnieniu.

Niemniej, warto czytać co piszą osoby znające temat, gdy opierają się na badaniach i obserwacjach, a nie tylko na "wydaje mi się" xD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Właśnie dostałem zaproszenie na 20 marca na kuter aby jechać. Rezygnuje, bo zbliża się mój ulubiony mecz w ekstraklasie.
Ponoć masa dorszy pokazała się właśnie przy Ustce. Są niezłe wyniki wędkarskie, ze względu na ograniczenia co do połowu dorsza z Bałtyku informację co ile i gdzie zachowuję dla siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Administrator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Administrator
2 godziny temu, cygan786 napisał:

Szkoda, że nie ma monitoringu wędkarskiego i rybackiego pod to, tak to sobie naukowcy mogą gdybać, jeśli nie widza ile i jakie ryby wychodzą z wody. Przepraszam @Kotwic za ostre słowa, nie są one skierowane do Ciebie, Biję do tego, że wydaje mi się, podkreślenia wydaje mi się, że system gospodarki rybackiej na morzu jest zły. Są to moje przemyślenia i obserwuje, mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Konkurencja o zasoby rybne Bałtyku jest na tyle duża, że wielokrotnie już podnoszono temat przełowienia stad śledzia i szprota oraz powiązanej z tym kondycji dorsza.
Do tego należy dodać coraz większe strefy beztlenowe i zakwity fitoplanktonu.
Jedyna szansa, na krótkotrwałe polepszenie sytuacji, to duże wlewy wód z Morza Północnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...