Skocz do zawartości

W czym na ryby?


elvis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy ubranie moro staje się mundurem? A żołnierz który w owym mundurze łacha się w błocie, czołga. Czy wtedy ma szacunek? Niech władza ustali wzór materiału, zastrzeze go uszyje z nich mundury ocechuje i będą mieli wyłączność. A puki nie ma symboli wojskowych na ubraniu i beretu z orłem na głowie to nie jest mundur.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cygan786 napisał:

Kiedy ubranie moro staje się mundurem? A żołnierz który w owym mundurze łacha się w błocie, czołga. Czy wtedy ma szacunek? Niech władza ustali wzór materiału, zastrzeze go uszyje z nich mundury ocechuje i będą mieli wyłączność. A puki nie ma symboli wojskowych na ubraniu i beretu z orłem na głowie to nie jest mundur.

Tak wtedy ma szacunek, bo żołnierz w przeciwieństwie do "krzakołaza" w tym mundurze ginie za kraj i za jego obywateli. Nawet jeżeli wcześniej tapla się w błocie na poligonie, to w przysiędze którą składał jest gotowy na oddanie życia. Dlatego należy się szacunek. 

Władza ma wzór materiału, i dokładnie wiadomo co ma się na nim znaleźć i gdzie. Chodzi o to, że nikt tego nie przestrzegał. Myślę, że jest drugie dno - chodzi o to żeby wyeliminować "przebierańców" tak jak to miało miejsce na Ukrainie. Obowiązujące mundury ma mieć tylko wojsko i odpowiednie służby paramilitarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cygan786 napisał:

Czy wtedy ma szacunek? Niech władza ustali wzór materiału, zastrzeze go uszyje z nich mundury ocechuje i będą mieli wyłączność.

Przecież Andrzej pokazywał wszystkie rozporządzenia i ustawy w tej kwestii. Jest oficjalny wzór munduru i jest on zastrzeżony, ocechowany, z numerem seryjnym, ewidencyjnym i Wojsko Polskie ma na to wyłączność. Jest to mundur, który nie jest w oficjalnej sprzedaży. Kupujesz go na zasadach opisanych przez mav3rick, a nie w H&M.

 

6 minut temu, cygan786 napisał:

A puki nie ma symboli wojskowych na ubraniu i beretu z orłem na głowie to nie jest mundur.

Prawo mówi co innego.

3 minuty temu, andrzej napisał:

Myślę, że jest drugie dno - chodzi o to żeby wyeliminować "przebierańców" tak jak to miało miejsce na Ukrainie.

Bardzo możliwe i nawet nie jest to głupie myślenie. Zresztą już w średniowieczu o tym wiedzieli dlatego mtak ważne były symbole i chorągwie. Mimo, iż zastrzeżonego wzoru szyszaka nie mieli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elvis no tak, ale szacunek do munduru powinien być. Nawaleni wędkarze/grzybiarze leżący obszczani w lesie/nad jeziorem ten szacunek niszczą, a tak nie powinno być. Boję się jednak, że obecne zmiany nie idą w kierunku szacunku do munduru. Idzie to kierunku - w mundurach ma chodzić tylko wojsko - nie cywile. Z jednej strony dobrze, bo mundur ma coś oznaczać, i trzeba na niego zapracować, ale z drugiej szkoda mi chłopaków i dziewczyn z różnych paramilitarnych formacji którzy wierzą w mundur WP i odebranie im tego będzie po prostu słabe. 

Ci nawaleni grzybiarze i wędkarze i inni nie leżą w mundurach.

To moro. Mundur nosi żołnierz, choć i tu jak sobie przypomnę czasy służby zasadniczej to nie mam pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych  krajach skandynawskich jest ustawowy zakaz sprzedawania mundurów i wyposażenia wojskowego -np. w Norwegii czy Finlandii. Wszystko to co można kupić na rynku wtórnym jest spoza kontaktu (i jest pieruńsko drogie), lub kradzione (jeszcze droższe). Ze Szwecją jest trochę inaczej, ale dużo tych rzeczy nie ma. Sam mam kompletny mundur w kamuflażu szwedzkim, ale szyty przez niemiecką firmą na wzór niemieckich mundurów. Nawet jak miałem na nim polską flagę, to nie było kłopotów przy kontroli. Pamiętajmy, że dotyczy to tylko mundurów które są w obecnie obowiązujące, te ze starego sortu można będzie nosić. Ja jednak tego nie zrobię, właśnie przez szacunek.

3 minuty temu, Elvis napisał:

Ci nawaleni grzybiarze i wędkarze i inni nie leżą w mundurach.

To moro. Mundur nosi żołnierz, choć i tu jak sobie przypomnę czasy służby zasadniczej to nie mam pewności.

@Elvis moro to inaczej WZ.68 - i to był mundur polowy. Ten wzór już jest praktycznie nie do dostania.

Mi chodziło bardziej o coś takiego: 

 

img_2860.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Dominik napisał:
Może w końcu ktoś postanowił to zmienić.

Ja rozumiem, że zaraz będą głosy, że przesadzam, że jaka krew i w ogóle. Są jednak rzeczy ważne. Ja wojsko traktuje poważnie. Nie uważam, że nie ma w nim patriotów, że się do niczego nie nadaję. Uważam, że to są ludzie godni podziwu, tylko ktoś, kiedyś dał im zły wzorzec, który trzeba zmienić. Porównam to trochę do piłki nożnej. Gdyby jakiś piłkarz drużyny o wieloletniej tradycji (Legia, Wisła, Lech, Widzew i inne) próbował sprzedawać na OLX koszulki, to by go kibice niemalże zlinczowali. Skoro zwykły sportowy trykocik może mieć wartość honorową, to mundur tym bardziej.

 

 

Z przykrością stwierdzam, że to się kupy nie trzyma . Zarówno pierwszą część postu jak i przykład z kibicami. Mam do tego szczególny stosunek jak sam wiesz. Ostatni przykład kibiców którzy napadli na zawodników i zabrali i koszulki po czym wystawili na sprzedaż w Internecie.

Co do patriotów. Ja nie powiedziałem, że ich nie ma tylko, że ze świecą ich szukać.

Jeśli ktoś uważa, że wystarczy być kibolem, by móc się nazwać patriotą to sory ...

Na miano patrioty trzeba zasłużyć, a niektórzy nawet hymnu nie znają....

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Elvis napisał:

Jeśli ktoś uważa, że wystarczy być kibolem, by móc się nazwać patriotą to sory ...

Ja kiboli nie łącze z patriotyzmem w ogóle.

 

4 minuty temu, Elvis napisał:

Na miano patrioty trzeba zasłużyć, a nie którzy nawet hymnu nie znają....

To prawda.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...