Skocz do zawartości

Kotwic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

@Cerva Pisała kiedyś o mikroplastiku i chyba nawet artykuł mamy na stronie głównej. :beer1:

Temat ciągle aktualny a wręcz "palący"

Gazeta Wyborcza publikuje artykuł o mikroplastiku w bałtyckich rybach, ale nie mam pełnego dostępu do tekstu, więc informacja z innego portalu:

https://fakty.interia.pl/polska/news-gazeta-wyborcza-ryby-z-baltyku-z-plastikiem,nId,4223797

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 godzinę temu, Kotwic napisał:

@Cerva Pisała kiedyś o mikroplastiku i chyba nawet artykuł mamy na stronie głównej. :beer1:

Temat ciągle aktualny a wręcz "palący"

Gazeta Wyborcza publikuje artykuł o mikroplastiku w bałtyckich rybach, ale nie mam pełnego dostępu do tekstu, więc informacja z innego portalu:

https://fakty.interia.pl/polska/news-gazeta-wyborcza-ryby-z-baltyku-z-plastikiem,nId,4223797

A Pan żyje czy plastik zajada na codzień, że się nie odzywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2019 o 10:23, Grendziu napisał:

A Pan żyje czy plastik zajada na codzień, że się nie odzywa ?

A pracuje się dużo, więc mało czasu na pisanie i wędkowania (ale dyskusję w innym wątku uczynimy).

A w ramach tematu i ciekawostek: zostało mi jeszcze do wpisania w tabele ponad 10 000 ryb które złowiłem i jeśli się wyrobię, to wiosną będzie artykuł o wędkowaniu. :39icon:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł Tomka Czarkowskiego i  Andrzeja Kapusty na temat wędkowania podlodowego.

CATCH-AND-RELEASE ICE FISHING WITH A MORMYSHKA FOR ROACH (Rutilus rutilus) AND EUROPEAN PERCH (Perca fluviatilis).
https://ribarstvo.agr.hr/volumes.php?lang=en&search=Article%3A1170

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kotwic napisał:

Ciekawy artykuł Tomka Czarkowskiego i  Andrzeja Kapusty na temat wędkowania podlodowego.

Pozwoliłem sobie przeczytać z grubsza ten artykuł i niestety przedstawia on typowe podejście polskiego naukowca. Byle szybko, byle punkty były.

Zacznijmy od ryb. Autorzy piszą, że najpopularniejszymi gatunkami są płoć i okoń. A gdzie leszcz ja się pytam? Płoć jest w zasadzie rybą sportową (jeśli uwzględniamy sportowe łowienie, to gdzie jazgarz?) i nie jest przez większość wędkarzy rekreacyjnych łowiących okazy i na patelnię rybą  pierwszego wyboru. Tak, są osoby łowiące w ocet, ale rekreacyjnie łowione są głównie okonie (dla okazów) i leszcze (dla mięsa), potem płocie. Jak nie wierzycie, to obejrzyjcie sobie filmy B.Bartona. On, na bliźniaczych, pomorskich wodach pokazuje jak się łowi rekreacyjnie - mięcho z zimowisk wyjeżdża hurtem.

Kolejną sprawą jest sprzęt. Przepraszam, ale chciałbym poznać tego doświadczonego wędkarza (tak jest opisany w artykule), który łowi płocie bałałąjką z mormyszką na żyłkę 0,09. Taką żyłkę, przy bałałajce i mormyszce stosują zupełnie początkujący, a i to rzadko. Przy żyłce 0,09 operowanie płociową mormyszką (czyli 3mm, max 4 przy głębokim łowisku) jest dalece nieefektywne i nieefektowne.

Dalej przynęta. Oprócz ochotki stosowano białe robaki. Na okonia białe? No nie wiem. Ale to już detal, bardziej czepianie się szczegółów :) Tak samo, jak sam rodzaj haczyka w mormyszce, a te, jak wiemy mogą się różnić :) Ja bym wymagał choćby krótkiej informacji o rodzaju haczyka (napisano jedynie, że to dyskoteka z lowisko.net), nie tylko o tym, że był z zadziorem, czy bez.

Nie będę oceniał wyników, bo tych nie jestem w stanie ocenić. Zakładam, że są uczciwe. Niestety do metodologii podchodzę baaardzo krytycznie. Wątpię, by recenzenci w ogóle mieli pojęcie co recenzowali. No, ale tak wygląda współczesna nauka. Autorzy są rozliczani z punktów, o czym pisałem w innym wątku.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...