Skocz do zawartości

elvis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Splot napisał:

Aaaaa. To te. Miałem podobne z 20 lat temu. Nie pasowały mi, delikatnie mówiąc. Dla mnie te koszyki to jak wystawianie na słońce dawno opalonej d..y. B| Ale ja się nie znam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 godzinę temu, Linek727 napisał:

Aaaaa. To te. Miałem podobne z 20 lat temu. Nie pasowały mi, delikatnie mówiąc. Dla mnie te koszyki to jak wystawianie na słońce dawno opalonej d..y. B| Ale ja się nie znam.

To se sprawdź z Guru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 11 miesięcy temu...
  • Administrator

To już mój kolejny wpis krytyczny ostatnio :( Pierwszy był o połowie z łodzi na feeder, a teraz to:
https://leszcz.eu/pl/p/Koszyk-do-Metody-Cralusso-Double-Chance/21987?fbclid=IwAR3tyLKYqGoY4I8M3bENWNoHx1vZCBLzhazeE1fFFmzVUaMiBN8Q0GODTNE

No nawet nie chcę mi się o tym pisać, oprócz tego, że dwa haki na jednym zestawie to tak średnio są dozwolne :(
Dawajmy rybą szansę i łówmy proszę jak powinno to wyglądać, a nie pajacujmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grendziu napisał:

to tak średnio są dozwolne :(

Spore niedomówienie z twojej strony jeśli idzie o wody PZW. Jednak nie można wykluczyć że w kraju z którego podajnik pochodzi, takie wędkowanie jest dozwolone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grendziu napisał:

???

Poczytaj sobie RAPR. ? Oczywiście mowa o przynętach naturalnych.

Cytat. 

Zacznę od przypomnienia treści § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Zgodnie z tym przepisem, amatorski połów ryb wędką uprawia się za pomocą wędziska o długości co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:

a) jednym haczykiem z przynętą albo
b) nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
c) sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm.

3. Amatorski połów ryb wędką pod lodem uprawia się za pomocą wędziska o długości co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
1) jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm,
2) sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm.

Rozporządzenie to w sposób dorozumiany (połów pod lodem wskazany jest wprost) wprowadza podział metod wędkowania na spławikowo-gruntową (a), muchową (b) oraz spinningową (c).
Spójrzmy zatem, jak powyższe kwestie regulują przepisy RAPR, a mianowicie rozdziału IV – Zasady wędkowania i rozdziału V – Dozwolone metody połowu.
Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:

a) jednym haczykiem z przynętą albo
b) w metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
c) w metodzie spinningowej i trollingowej, sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm,
d) przy połowie ryb spod lodu:
– jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo
– sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm.

Powyższy zapis stanowi przeniesienie na grunt RAPR zapisów rozporządzenia, a jedyną różnicę stanowi nazwanie wprost poszczególnych metod połowu. Na tym jednak podobieństwa się kończą, gdyż co do zasady – w przeciwieństwie do ustawy o rybactwie śródlądowym i ww. rozporządzenia – kwestie przynęt i ich uzbrojenia są w RAPR opisane bardzo szczegółowo.
Zacznijmy od tego, że w przeciwieństwie do przepisów prawa powszechnie obowiązującego, RAPR definiuje pojęcie przynęty. Jako przynęty mogą być stosowane przynęty naturalne (zwierzęce i roślinne) oraz przynęty sztuczne. Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nieobjęte wymiarem ochronnym oraz nieznajdujące się w okresie ochronnym. Przynęty naturalne roślinne to rośliny, ich części oraz przetwory z nich (np. ciasta i pasty). Do przynęt tych umownie zalicza się też sery. Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w dwa haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej (z tolerancją do 2 mm).

W metodzie spławikowo-gruntowej możemy łowić na dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną, zarówno zwierzęcą, jak i roślinną. Innymi słowy, użycie przynęty sztucznej, np. wspomnianych przez Czytelnika sztucznych robaków czy też mormyszek, jest zakazane.
W metodzie spinningowej możemy łowić na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa haczyki. Tym samym nie możemy np. dozbroić rippera systemikiem z dwoma haczykami, gdyż łącznie będziemy mieli 3 haczyki. Jeśli natomiast zakupiliśmy woblera uzbrojonego w 3 haczyki, jesteśmy zmuszeni jeden z nich usunąć. Na marginesie należy dodać – choć wydaje się to oczywiste – że w metodzie spinningowej nie możemy wykorzystywać przynęt naturalnych. Analogiczne regulacje w tym zakresie obowiązują w przypadku metody trollingowej (jedna sztuczna przynęta uzbrojona w dwa haczyki).
W metodzie muchowej możemy łowić na jedną wędkę, trzymaną w ręku, wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy, zakończony nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą – przy czym każdy haczyk nie może posiadać więcej niż dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm.
W metodzie podlodowej – łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną – inną niż mormyszka – dozwolone jest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę na dwie wędki. Za mormyszkę uważa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu – dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15 mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu. Istotny w tej metodzie jest zakaz stosowania martwej i żywej ryby jako przynęty.
Lektura powyższych zapisów RAPR nie pozostawia wątpliwości, że łowienie na wodach PZW tzw. zestawami śledziowymi, zakończonymi 5 przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk o jednym ostrzu, czy też zestawami dorszowymi z dwiema przywieszkami w postaci twisterów uzbrojonych w główki – jest zabronione. Nie możemy również zbroić haczyka sztuczną przynętą, np. sztucznymi białymi robakami, ochotką lub korzystać z mormyszek w metodzie spławikowo-gruntowej. Natomiast stosowanie gotowych systemików dozbrajania np. przynęt gumowych jest jak najbardziej możliwe, jeśli zachowana jest liczba haczyków, wynikająca z ww. przepisów.

 

Tekst
Cezary Szczepaniak. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...