Jump to content

Czym zarybić mały staw?

Łukasz Mierzejewski
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry.

Mam staw o dnie gliniastym o powierzchni około 400m² (co najmniej - ostatnio raczej więcej) w formie niecki o maksymalnej głębokości ok 180 -200cm . Staw ma ok 4 lat. I słuzy jako rezerwuar wody do podlewania (mam wiec przy nim prądale nie wiem czy to jakos wykorzystaćdo natleniania?.

Z jednej strony rosną olchy i wierzby płaczące z drugiej pałka wodna. Ze wzgledu na liscie moze byc problem z tlenem. Jest chyba stabilny w każdym razie nitkowate glony które się panoszyły zniknęły. Pływa po nim w kępach coś w rodzaju trawy i oczywiście rzęsa wodna. Co roku pojawiają się kaczki. Raz na jakiś czas na inspekcję przylatuje bielik. Siada na wierzbie a potem odlatuje :)

Niedawno zagościł też żuraw. 

Jak do tej pory nie ma chyba w nim jednak ryb, choć kilka lat temu wpuściłem 50 złotych karasi (kroczek). Ale staw wtedy nie był jeszcze stabilny i miał masę tych nitkowatych glonów.

Chcialbym go jakoś rozsądnie zarybić ale nie z myślą o dokarmianiu i hodowli tylko tak, zeby bylo co obserwowac a może nawet złowić?  (Jak mnie bielik nie ubiegnie).

Koło stawu przepływa rzeczka ale że bywa brudna (ktoś w okolicy odprowadza szambo do kanalizacji burzowej) to nie jest połączona ze stawem. Co najwyżej nadmiar wody do niej przepływa. 

Pytanie ile i czego dobrze by było do tego stawiku wpuścić? 

Zdjęcie jest dość stare. Jeszcze nie było pałki wodnej. 

Screenshot_20240619_230314_Maps.jpg

Edited by Łukasz Mierzejewski
  • Like 1

• Administrators

Lin, okoń, płoć, karaś pospolity, wzdręga, jak okoń sobie nie poradzi docelowo z wylęgiem, to potem szczupak.

W dniu 26.06.2024 o 17:54, Grendziu napisał(a):

Lin, okoń, płoć, karaś pospolity, wzdręga, jak okoń sobie nie poradzi docelowo z wylęgiem, to potem szczupak.

dokładnie. nasze rodzime ryby. chwastów nie wpuszczaj, bo wszystko zniszczą