Jump to content

Zdychające karpie w stawie - prośba o pomoc.

dudek992
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich, 

Wykopałem staw taki 25 m x 40 m (głębokość 1,5 m), wcześniej w tym miejscu przez bardzo długi czas był staw, który po prostu powiększyłem i wybrałem. Staw ten był prawie przez pół roku zalany wodą bez żadnego zarybienia. Od kwietnia zacząłem go zarybiać, wpuściłem 100 szt karpii 3-4 szt/kg + 300 sztuk małych karpików, do tego z 100 małych amurków, 2 liny tarlaki, około 50 sztuk płotki oraz dwa średnie leszcze. Na początku parę rybek zdechło, większych, mniejszych. Później przez 3 miesiące był spokój. Od jakiegoś tygodnia zdychają mi codziennie po 1-2 sztuk tego karpia większego i 2 sztuki mniejszego. Żaden inny gatunek nie zdycha tylko karpie. Pleśniawki nie mają tylko niepokoją mnie skrzela, załączam zdjęcie. Woda jest filtrowana, dopuszczana z rzeki. Dziwi mnie to naprawdę, rybki bardzo szybko urosły, może są przekarmione? Karmie je łubinem, pszenicą oraz śrutą pszenna, na przemian. Trawy jest również dużo, pożywienia dla amurków nie brakuje, nawet co jakiś czas idę do koszę im trawy. Może ktoś wie co może być przyczyną, jak efektywnie podejść do tego tematu? Czy to może normalne?

Screenshot_4.jpg

Screenshot_5.jpg

Screenshot_6.jpg

Masz przede wszystkim za dużo "ryb".
Zacznij od dotlenienia wody np. poprzez zastosowanie fontanny lub innego aeratora.
No i ogranicz dokarmianie ryb. To nie staw hodowlany.

• Administrators

Bez pokarmu  i dokarmiania wcale, ryby dadzą sobie radę. Chyba, że tuczysz pod Wigilię 😉

Jakiś drapieżnik by się przydał, co je będzie gonił, a zdychające nie będziesz widział. Sprawdź PH wody, szczególnie na upale i tuż po burzy, reszta jak wyżej napisał @elvis  no i karpie najlepiej na patelnię🫣🫣🫣

Witam,

Rozmawiałem z gościem i powiedział, że mogę mieć prawdopodobnie wysokie PH wody i dlatego ryby mają martwice skrzeli. Jutro zbadam wodę. Jeżeli mam wysokie PH wody, podchodzące pod to 11, to jak najefektywniej zbić do 6-8? Macie może jakieś pomysły. Załączam zdjęcia, ryby cały czas mi zdychają, dziennie 2-3, nie wiem co robić. Dam znać jutro co z PH wody. Tlen zbadałem jest w normie. Woda jest co dwa tygodnie dopompowana z rzeki, więc musi być tlen, dodatkowo, codziennie woda jest zruszana. Staw 40x20m, napisałem Wam, że ma 1,5 m, a wczoraj sprawdziłem głębsze miejsca i jest nawet do 2m - 2,3m. 

449408064_740727768069124_1289900863579896482_n.jpg

450149206_840476974294163_7881984283142880723_n.jpg

450318392_521581706866935_6442485954211638492_n.jpg

450108932_7920486654661561_3137338865325412853_n.jpg

Zbadałem PH wody, jest w normie, wynosi 7-9. Nie mam pojęcia dlaczego mi tego ryby zdychają, brak mi sił. Jest to możliwe, że zakupiłem chore karpie jakieś 4 miesiące temu i dopiero teraz dopadł je ten wirus? Żadne inne ryby nie zdychają... 

1 godzinę temu, dudek992 napisał(a):

możliwe

Możliwe. 

Napisz do Tomasza Igiel na fejsbuku. Powinien pomóc. 

• Administrators
7 godzin temu, dudek992 napisał(a):

Zbadałem PH wody, jest w normie, wynosi 7-9. Nie mam pojęcia dlaczego mi tego ryby zdychają, brak mi sił. Jest to możliwe, że zakupiłem chore karpie jakieś 4 miesiące temu i dopiero teraz dopadł je ten wirus? Żadne inne ryby nie zdychają... 

Tutaj potrzeba fachowca jakim jest @Kotwic, ale go dawno tutaj nie było na forum.

Świeżo zdechnietę ryby też fajnie zbadać, wtedy dostaniemy pewnie odpowiedź, dlaczego jest tak a nie inaczej.

Wbrew pozorom karpie, mimo, że walaczne, żarłoczne z fajnym przyrostem wagowym to bardzo wrażliwe ryby...