Skocz do zawartości

Wstęp do łowienia pod lodem


Dominik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Kotwic napisał:

Akurat łowienie spod lody jest dla mnie dość nudną i lekceważoną zabawą, (moje zdanie, moje podejście) czym nie umniejszam zwolennikom "lodowca". :D

O ile łowienie płotek na spławik i bałałajkę może być nużące, to błystka i ciężka mormyszka już nie jest. To taki spinning na lodzie. Nie nęcisz, tylko biegasz po jeziorze i szukasz ryby. Nastawiasz się na okonia i w zasadzie na nic więcej.

Może mamy inne podejścia do podlodówki, ale dla mnie jest to bardzo aktywna forma połowu. Na jedną sesję wiercę nawet kilkadziesiąt przerębli.

Jeśli chodzi o grubość lodu, to wiadomo, teorii jest kilka. Im ktoś bardziej napalony na łowienie, na tym cieńszy lód wejdzie. W sieci, na YT można zobaczyć filmiki warmińskich podlodowców, którzy włażą na lód 4-5 cm. Są wyposażeni w kombinezony, kolce, linki i partnerów do pomocy. Mają doświadczenie we wpadaniu do wody :)

Według mnie najniebezpieczniejsza jest tu rutyna. Jak przez kilka lat lód pod Tobą nie pęknie, to nabierasz zbyt dużej pewności siebie. Pode mną jeszcze nie pękł i tak ma zostać :D (dla mnie minimum, to 9-10 cm w wodzie do 1,5m. i 12 na głębokim)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grendziu napisał:

Z tym wierceniem to chyba takie zboczenie zawodowe :P

No :D Jak ktoś mi powie, że wiercenie w lodzie jest ciężkie, to wyśmieję :) Jak tak sobie człowiek bezawaryjnie wywierci dziurkę albo dwie, to od razu czuje się szczęśliwszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,rutyna gubi. Ja już miałem epizod na lodzie. Dodatkowo było to na zawodach towarzyskich z okręgu. Na szczęście wpadłem tylko jedną nogą i się zawiesiłem,bo pode mną było jakieś 3m głębokości. Niezbyt przyjemnie się siedziało kolejne 3 godziny w mokrych spodniach na kilku stopniowym mrozie. Ja juz mam nauczkę. 

Jeśli zaś chodzi o łapanie to ja z kolei lubię mormyszkę i bałałajki. Blaszką też nie pogardzę. Na co łapię,to już kwestia samego łowiska. W moich łowiskach króluje płotka,a okoń jest raczej bardzo drobny. Więc nie mam za dużego wyboru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Elvis napisał:

Jeśli zaś chodzi o łapanie to ja z kolei lubię mormyszkę i bałałajki. Blaszką też nie pogardzę.

Dlatego też nie uważam, że podlodówka jest nudna. Jest spory wachlarz możliwości. Można łowić na bałałajkę sportowo, co przypomina zawody spławikowe (takie szybkie "uklejowanie") lub na blaszkę (zwaną "szarpakiem" - nie mylić z kłusownictwem), co daje wrażenie podlodowego spinningowania.

Jest też opcja spławikowa, a oto jej efekty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Uzupełnione przynęty na ten sezon. Dodatkowo dostałem kilka ultra delikatnych kiwoków zawodniczych robionych na zamówienie, dwie bałałajki i jedną finkę. 

20151205_185451.jpgprzynęty w prawym skrajnym rzędzie, są starsze niż większość z nas. Dostałem je kiedyś od kolegi. 

20151205_185438.jpgkilka blaszek w tym bardzo dobre i łowne tzw. "wyszkowianki" - ręczna robota. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się obkupiłem w mormychy. Nie łowię jednak na bałałajki, a na wędki z kołowrotkiem. Nawet zrobiłem ostatnio mały rod building i przerobiłem jedną wędkę zakładając na nią większe przelotki, by nie obmarzały. Jak zima będzie łagodna, jak w tym roku, to ktoś za to beknie :)

Dziś byłem nawet u znajomego Pana Zbyszka od ubezpieczeń, który pochwalił mi się, że ma spalinowy świder do lodu. Tak więc, jak zima będzie sroga, to wiem kto ma odpowiedni sprzęt do najgrubszego lodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wędkarskich można znaleźć najtańsze młynki w rozmiarze 500 już za około 30 PLN. Nie są to może szczyty precyzji i jakości, ale dają radę na mormyszkach. Mam też kołowrotek w rozmiarze 1000. Też daje radę, nawet lepiej, jak ten mniejszy. Stosuję go do blaszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...