Kleje wędkarskie - opis i zastosowane
Jednym z elementów skutecznego nęcenia jest odpowiednie wykorzystanie kleistości zanęty. Dzięki dobrze sklejonej kuli możemy przede wszytkim na dłużej przyciągnąć ryby w łowisku. Odpowiednia praca zanęty pod wodą wydłuża żerowanie ryb w miejscu gdzie łowimy. Ilość i jakość kleju zależy od wielu czynników takich jak: odległości na jakiej łowimy, głębokości, jeśli jest to rzeka to także sile uciągu oraz co najważniejsze, co w naszej zanęcie podajemy. Pamiętajmy że, ryba ma być głodna, ciekawa i zainteresowana na to czym łowimy, a odpowiednio skomponowana całość to klucz do sukcesu. Jeśli jesteś początkujący, to polecam zrobić kilka testów w domu lub także gdy ryba nie bierze nad wodą. Dzięki temu w przyszłości będziesz lepiej wiedział jaką kleistość zastosować na swoim łowisku.
Guma Arabska - bardzo mocny klej, który w niewielkiej ilości zabetonuje nam nasze kule. Używam tego kleju do bardzo bogatych kul w robactwo. Również tym klejem sklejamy robaki ze żwirem, które potem podajemy albo z kubka albo z procy w nasze łowisko.
Bentonit - klej mineralny najczęściej stosowany w wędkarstwie spławikowym. Powoduje wydłużenie pracy naszych kul w łowisku. Poprawia właściwości wiążące glin i zanęt. Zalecam nie przekraczać dawki 20% na objętość mieszanki. Przed użyciem tego kleju polecam delikatnie przemoczyć mieszankę. Bentonit również wpływa negatywnie na robactwo zanętowe, dobrze jest go dodać przed dodaniem robaków do gliny.
Liant a Coller - klej szary mineralny. Jego atutem jest poprawa spoistości na powierzchni mieszanki zanętowej. Jeśli chcemy podać dużo żywego robactwa zanętowego do łowiska, a obawiamy się ze możemy je zgnieść formując kule, mieszając go z glina poprawiamy jej spoistość. Jest to przydatna cecha jak mamy głębokie łowisko i chcemy, aby nasze kule się rozleciały nad dnem lub doleciały do dna i pracowały tam . Osobiście często używam tego sposobu na głębokie łowiska. Można nim podawać samego jokersa. Takie kule w łowisku leszczowym są asem, można również nim rozproszyć robaki.
Wykorzystałem zdjęcia z strony glinynautra.pl
-
1
0 Comments
Recommended Comments
There are no comments to display.