Jump to content

Czesław Czech blok wędkarski

 • entries
  11
 • comments
  3
 • views
  198406

Kleje wędkarskie - opis i zastosowane


Czesław Czech

1294 views

 Share

Jednym z elementów skutecznego nęcenia jest odpowiednie wykorzystanie kleistości zanęty. Dzięki dobrze sklejonej kuli możemy przede wszytkim na dłużej przyciągnąć ryby w łowisku. Odpowiednia praca zanęty pod wodą wydłuża żerowanie ryb w miejscu gdzie łowimy. Ilość i jakość kleju zależy od wielu czynników takich jak: odległości na jakiej łowimy, głębokości, jeśli jest to rzeka to także sile uciągu oraz co najważniejsze, co w naszej zanęcie podajemy. Pamiętajmy że, ryba ma być głodna, ciekawa i zainteresowana na to czym łowimy, a odpowiednio skomponowana całość to klucz do sukcesu. Jeśli jesteś początkujący, to polecam zrobić kilka testów w domu lub także gdy ryba nie bierze nad wodą. Dzięki temu w przyszłości będziesz lepiej wiedział jaką kleistość zastosować na swoim łowisku.

Guma Arabska - bardzo mocny klej, który w niewielkiej ilości zabetonuje nam nasze kule. Używam tego kleju do bardzo bogatych kul w robactwo. Również tym klejem sklejamy robaki ze żwirem, które potem podajemy albo z kubka albo z  procy w nasze łowisko.

11076.jpgrobaki_klejone_gun%C4%85.jpg
 

Bentonit - klej mineralny najczęściej stosowany w wędkarstwie spławikowym. Powoduje wydłużenie pracy naszych kul w łowisku. Poprawia właściwości wiążące glin i zanęt. Zalecam nie przekraczać dawki 20% na objętość mieszanki. Przed użyciem tego kleju polecam delikatnie przemoczyć mieszankę. Bentonit również wpływa negatywnie na robactwo zanętowe, dobrze jest go dodać przed dodaniem robaków do gliny.
 

IMAG2168.jpgZdjęcie0068.jpgZdjęcie0070.jpg

 

Liant a Coller -  klej szary mineralny. Jego atutem jest poprawa spoistości na powierzchni  mieszanki zanętowej. Jeśli chcemy podać dużo żywego robactwa zanętowego do łowiska, a obawiamy się ze możemy je zgnieść formując kule, mieszając go z glina poprawiamy jej spoistość. Jest to przydatna cecha jak mamy głębokie łowisko i chcemy, aby nasze kule się rozleciały nad dnem lub doleciały do dna i pracowały tam . Osobiście często używam tego sposobu na głębokie łowiska. Można nim podawać samego jokersa. Takie kule w łowisku leszczowym są asem, można również nim rozproszyć robaki.

 

IMAG2164.jpgIMAG2165.jpg

 

Wykorzystałem zdjęcia z strony glinynautra.pl

 • Like 1
 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...