Skocz do zawartości

Ostrzałka do noży


Ruda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że nie jest to prezent na urodziny które wypadają jutro lub najdalej w najbliższy poniedziałek. :D

Ale od razu zastrzegam, że nie kupuj tej, ani żadnej ostrzałki o takim działaniu jak w proponowanym produkcie.
Firma Lansky ma dobre produkty i poszukam ci propozycji, ale tu chodzi o sposób ostrzenia.

Ostrzałki z "ceramicznymi lub metalowymi" kółeczkami, bardzo mocno i nietypowo zdzierają stal z klingi noża.
Ostrzy się niby szybko i łatwo, ale im częściej się używa, tym krawędź tnąca noża jest bardziej "zamęczona".

Napisz w kilku słowach, czy ojciec bawi się w "majsterkowanie", tzn czy lubi coś, gdzieś poprawić, naostrzyć, przyciąć itd, czy po prostu woli kupić gotowe i nie poprawiać rzeczy uszkodzonych. Napisz też, czy noża używa na co dzień, w domu, pracy, kuchni, warsztacie, czy jest to po prostu okazyjne wydobycie nożna na ryby i polowanie.

Jest kilka typów ostrzałek, a wśród nich rozrzut cenowy.
Spokojnie dobierzemy ostrzałkę do potrzeb, a cenę do możliwości.

W wolnej chwili poszukam kilku zdjęć, by łatwiej było dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wrzucam zdjęcia ostrzałek (przekrój modeli i cen):

Spyderco Triangle.

395377.png

Lansky Turn Box

395342.png

 

Eze-Lap Diamond Pocket

263022.png

Osełka diamentowa DMT Dia-Sharp Coarse

395287.png

Ostrzałka Lansky Diamond BenchStone

396652.png

 

Zestaw diamentowych ostrzałek do noży Lansky

396612.png

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem, mam lub używałem wszystkich tych ostrzałek które pokazałem we wcześniejszym poście (no może z tym wyjątkiem, że z typu ostrzałek płytkowych, używałem DMT, co jednak nie zmienia faktu, że pozostałe: Eze-Lap i Lansky BenchStone działają tak samo).

By połączyć użyteczność z minimalizmem, polecam Lansky Turn Box (najlepiej w wersji Deluxe).
Na poniższym zdjęciu widać, jak chowane są pręty ostrzące.


Ostrzalka_Lansky_Deluxe_Turn-Box_Crock_S


 

Szare pręty umożliwiają takie ostrzenie zamęczonych noży, do poziomu dobrej użyteczności.
Białe pręty to już końcowe muskanie klingi noża, by wygładzić krawędź tnącą i nadać jeszcze lepszą "ostrość".
Bardzo użytecznym kompromisem jest dokupienie prętów o powłoce diamentowej, bo bardzo szybko się nimi ostrzy. Ale cena jest podobne lub wyższa niż podanej powyżej całej ostrzałki.
Pudełko Lansky TurnBox ma wymiary około 15 cm długości, 5 cm szerokości, 2 cm wysokości.
Po schowaniu prętów do środka, jest to poręczne pudełko, które nie zajmuje miejsca.
Niestety, produkt zagraniczny.
Cena wersji podstawowej (tylko 2 pręty "medium", szare-robocze) to około 75 zł.
Cena wersji Deluxe ( 2 pręty "medium", szare-robocze oraz 2 pręty "fine" białe-polerujące) to ponad 100 zł.
Cena samych prętów o powłoce diamentowej, to pewnie 70-100 zł.
Ale to wygodna i praktyczna ostrzałka.

Chyba, że ktoś lubi ostrzałki płytkowe i potrafi ostrzyć z "wolnej ręki".
Ja takich najczęściej używam i uważam, że potrafią wiele.
Tyle, że to zabawa na wolne wieczory, a i popełnić błąd można.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne Kotwic ma wiele racji nt. ostrzalek. Jednak do poziomu swobodnego cięcia papieru można naostrzyc nóż także oselka z Agromy za 5-6 pln :)

Ja dodatkowo mam jeszcze węgierską oselke z kamienia o granulacji 1000 i na oleju dochodzę do ostrości na poziomie możliwości ogolenia włosów z przedramienia. Koszt, to ok. 35-40 pln. Niestety nie jest to tak ładne i bajeranckie, a w  prezentach to chyba jest równie istotne :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...