Skocz do zawartości

Wymarzony staw.


opik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

.,Witam. Chciałbym obsadzić i zarybić staw 30mx100m. Woda intensywnie płynie ze strumienia.Chciałbym żeby staw był jak najbardziej naturalny. Dwadzieścia lat temu był tam staw. Teraz został oczyszczony,groble naprawione a mnich wybudowany nowy. Czas na roślinność i ryby. Staw ma 1m do 2,5m głębokości. Marzyłem o tym 20 lat i tak udało się kupić.Proszę o pomoc w dobraniu roślin i obsady. Staw ma być przyjemnością dla zwierząt, dla mnie i rodziny.Dziękuję.

20170326_172305.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zapału i pomysłowości.
Własny zbiornik wodny to fajny pomysł, na połączenie wędkarstwa z rybactwem.

W tym wypadku, niewiele mam informacji o otoczeniu "stawu", o sposobie doprowadzania wody oraz odprowadzania wody.
Zbiornik jest na etapie tworzenia misy stawowej, wymaga jeszcze wielu prac.
Wpis nie informuje gdzie jest ten zbiornik (może być informacja na priv), nie ma informacji o wysokości i jakości grobli itp.
By planować zarybianie, potrzeba więcej szczegółowych informacji.
Posiadając lepsze niż teraz informacje, łatwiej cokolwiek zaplanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Staw jest zasilany ze strumienia a odprowadzenie jest do rzeki Bóbr. Staw położony jest w Ciechanowicach koło Jeleniej Góry (dolnośląskie). Wysokość grobli od 1.5 do 2.5m przy mnichu. Mnich trójkomorowy aby umożliwić spuszczanie chłodniejszej lub uboższej w tlen wody z dna stawu. Poziom wody jest regulowany przez drugi rząd desek. Grobla tylko z jednego boku jest świeża ( na zdjęciu z lewej strony u góry) reszta jest bardzo mocna. Wodę planuję zalać na wiosnę ale chcę być na to przygotowany. Ryby to temat na później ale lubię mieć wszystko zaplanowane. Wykop był robiony w zimę a reszta będzie wyrównana za dwa tygodnie bo musiało wyschnąć. I teraz nie wiem czy obsiać groble trawą ( jaką) czy czekać. Dlatego proszę o więcej informacji. Na zdjęciu zasilanie stawu. Woda płynie powoli bo rów jest na początku zasypany ze względu na prace w stawie. Nie zmienia to faktu że woda spływa z łąk. Dziękuję za pomoc.

 

20170301_163131.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Przepraszam za zwłokę w działaniu, ale praca mnie pogrążyła w nieobecności.

Misa stawu wygląda całkiem obiecująco. A jednocześnie brzegi wydają się należycie uformowane.
Szkoda, że nie zdążyłem się odnieść do stanu z 6 października.
Myślę o tym, że w takim przydomowym i niewielkim stanie, warto było wykosić wszelką roślinność która porastała dno.
Z tego co można wywnioskować, na środku stawu rosły trawy, turzyce i/lub inne rośliny lądowe. Po zalaniu stawu te rośliny zgniją.
Z jednej strony to forma nawożenia, z drugiej strony w przypadku dużej obsady ryb, procesy gnilne mogą spowodować niedobór tlenu i śnięcia ryb.

Ale bądźmy dobrej myśli.
Pisz śmiało co tam dzieje się w stawie (czy to na forum czy też w wiadomościach prywatnych) a może uda się pomagać by było dobrze i rybnie. :lapeche:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witam. Dzięki za odpowiedź. Staw po zalaniu ma 100mx30m a głębokość niestety tylko 185cm w najgłębszym miejscu. Cały dopływ i rów obsadziłem roślinami filtrującymi (dodam zdjęcie z nazwami). Na wiosnę chcę posadzić rośliny napowietrzające i tu proszę o pomoc. Groble po zalaniu bardzo mocno piją wodę. Po tygodniu cała woda zrobiła się mocno zielona co mnie trochę zmartwilo. Rano idę nad staw a po zielonym ani śladu. Teraz woda czysta jak na zdjęciu. Kaczki już się pomału wprowadziły. Przyzwyczajają się do naszej obecności. Pytanie czy zarabiać teraz czy na wiosnę, no i czym i w jakich ilościach. Nie chcę przesadzić z ilością. Mają się tam dobrze czuć. Proszę o wasze propozycję. Z góry dziękuję. 

20171101_215145.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...