Skocz do zawartości

Fakty i mity z życia ryb


Jurek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Puszczę trochę światełka wiedzy:

Co nie działa:

Allspice oil (oil pimento), N.F.
Almond oil
Anethole from pine oil
Anise oil
Aromatic mixture B-48 §
C-48 §
D-48 §
L-48 §
Balsam Peru oil, ext. genuine balsam
Bay oil
Bergamont oil
Bitter almond oil (free from Prussic acid)
Bois de rose oil, Brazilian
Cajeput oil, rectified
Calamus oil
Camphor oil, water white
Canada snake root oil
Cananga oil
Caraway oil, N.F.
Castor oil
Cedarwood oil, American
Celery seed oil
Chenopodium oil (American worm-seed oil), N.F.
Cinnamon oil
Citronella oil
Cloves oil
Cocoanut oil
Cod-liver oil (liver oils of cod percomorph and other fishes)
Cognac oil, Rhine green
Copaiba oil, U.S.P., 8th revision
Coriander oil, U.S.P.
Corn oil
Cottonseed oil
Cubeb oil, U.S.P., 9th revision
Cumin seed oil
Dill seed oil
Eucalyptus oil, N.F.
Fennel oil, U.S.P.
Fleabane oil, American
Geranium oil
Grapefruit oil, American expressed
Guaiac wood oil
Hemlock oil, American
Laurel oil, expressed
Lavender oil
Lemon oil
Maple flavor, imitation (oil soluble)
Olive oil
Olive oil, filtered from sardine can
Origanum certic oil
Palm oil
Patchouly oil
Peanut oil
Pennyroyal oil
Peppermint oil
Petitgrain oil, South American
Pine oil
Pine needle oil, Siberian type
Rapeseed oil
Rectified tar oil, N.F.
Rhodium oil, select
Rose oil, artificial
Rosemary oil, N.F.
Rue oil
Sage Dalmatian oil
Sassafrass oil, N.F. (natural)
Savin oil, U.S.P., 8th imported
Sesame oil, U.S.P.
Soybean oil
Spearmint oil, N.F.
Sperm oil
Spike oil, dark
Spruce oil, American
Sweet birch oil, U.S.P. (Betula oil, U.S.P.)
Sweet marjoram oil
Tangerine oil
Tansy oil, American
Thuja (occidentalis) oil, U.S.P.
Thyme oil
Ti-tree oil, Australian
Verbena oil (a compound)
Vetivert oil, Reunion
Wine oil (so-called heavy)
Wintergreen leaf oil, U.S.P. (northern
Gaultheria procumbens)
Wormwood oil, American
Ylang ylang oil (artificial)

 

 

Przypominam "ekspertom" co się dzieje z olejem w wodzie:

him-9-hryhorovich-pl-58.jpg

 

Poziom wiedzy ze szkoły podstawowej ale "to było dawno i nie prawda" :D Panie Nash i wielu innych jak się mają prawa fizyki do tego co sprzedajecie i ma działać?

Edytowane przez NPC
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Grendziu napisał:

@NPC co TY do mnie rozmawiasz o.O

Do Ciebie? Chodziło mi o sprzedawców czy innych pseudo "guru" w wędkarstwie, którzy twierdzą, że olej działa poza wizualnymi bodźcami. No chyba, że masz na nazwisko Nash B|

Jeżeli chodzi o spis to jest on po angielsku i jest on częściowy bo wszystkiego nie sposób przetestować a co dopiero wypisać a ta lista jest z badań.
 

Chyba, że chodzi Ci o obrazek w szczególności lewą część :P

Edytowane przez NPC
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, NPC napisał:

Do Ciebie? Chodziło mi o sprzedawców czy innych pseudo "guru" w wędkarstwie, którzy twierdzą, że olej działa. No chyba, że masz na nazwisko Nash B|

Jeżeli chodzi o spis to jest on po angielsku i jest on częściowy bo wszystkiego nie sposób przetestować a co dopiero wypisać a ta lista jest z badań.
 

Chyba, że chodzi Ci o obrazek w szczególności lewą część :P

Jarku, no to co teraz z dipownikami?

Twierdzą, że to skutkuje ! Zwłaszcza Ci g(b)urowaci ! :hmmm-min:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Jurek napisał:

Jarku, no to co teraz z dipownikami?

Twierdzą, że to skutkuje ! Zwłaszcza Ci g(b)urowaci ! :hmmm-min:

 

A co jest w tym dipie? Mówię tylko, że olej nie działa a dipy to zazwyczaj gliceryna i zapach=ściema. Ważne jest to co się rozpuszcza w wodzie i działa a jak producenci nie podają pełnego składu to jak granie w Totka: niby numery znasz ale które wybrać? :D

W tłumaczeniu na język ludzki: dodatek jest istotny a nie sam dip za który płacisz jak za zboże a działa dip z powodu dodatku.
Jeżeli dip działa naprawdę a nie wciskają Ci kit bo wierzysz mi na słowo: 1 minuta rozmowy ze mną i będzie "producent" uciekał :) W ostateczności będzie milczał bo zadam mu tylko 2 pytania:

  • Jaki jest pełny skład danego produktu z wszystkimi dodatkami
  • Ilość tych dodatków

Już widzę jak Korda czy Sonubaits podają składy swoich przynęt. Najlepsze jest to, że muszą podawać pełny skład wg prawa UE ale kto tam się czepi niszowej dziedziny jaką jest wędkarstwo. :)

Edytowane przez NPC
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie działa wersja po polsku:
Olej z ziele angielskie (olej pimento) - nie filtrowany, Olejek migdałowy, Anetol z oleju sosnowego, Olej anyżowy
Aromatyczna mieszanki B-48 §, C-48 §, D-48 §, L-48 §, Balsam Peru (olej vel prawdziwy balsam), Olej z Zatoki Meksykańskiej vel zatokowy, Olej Bergamont, Olej gorzki migdałowy (bez kwasu pruskiego), olej z drzewa różanego Brazylijski, Olej Cajeput - rektyfikowany,  Olej z tataraku, Olej kamforowy, Kanadyjski olej wężowy, Olej z Jagodliny, Olej kminkowy nie filtrowany, olej rycynowy, Olejek cedrowy - amerykański, Olej z nasion selera, olej z komosy nie filtrowany, Olejek cynamonowy, Olej Citronella, Olej z goździków, Olej kokosowy, Olej z wątroby dorsza (oleje z wątróbek dorsza i innych ryb), Olej z koniaku - zieleń renu, Olej z kopaiwy USA, Olej kolendrowy, Olej kukurydziany, Olej z nasion bawełny, olej z pieprzu kubeb USA, Olej z nasion kminku, Olej z nasion kopru, Olej eukaliptusowy nie filtrowany, Olej z kopru włoskiego, Olej z astrów (roślin z rodziny astrów) - amerykański,  Olej z pelargoni, Olej grejpfrutowy, Olej z drzewa Gwajak, Olej z cykuty, Olej laurowy, Olejek lawendowy, Olejek cytrynowy, Aromat klonowy, imitacja (rozpuszczalny w oleju), Oliwa z oliwek, Oliwa z oliwek, przefiltrowana z puszki z sardynkami, Olej z lebiodki, olej palmowy, Olej paczuli, Olej z orzechów ziemnych, Olejek Mięty (polej), Olej miętowy, olejek z liścia pomarańczowego, Olej sosnowy, Olej z igieł sosnowych typu syberyjskiego, Olej rzepakowy, Rektyfikowany olej smołowy, Olej różany, sztuczny, Olej rozmarynowy, olej z ruty zwyczajnej, Olej z szałwi, Olej z Sassafrassu (naturalny), Olej z jałowca sabińskiego, Olej sezamowy, Olej sojowy, z mięty pieprzowej, N.F., Olej z mięty, Olej z kaktusa, Olej świerkowy, Olej z brzozy słodkiej, Słodki olej z majeraneku, Olej z mandarynek, Olej z wrotycza, Olejek z Thuji, Olejek tymiankowy, Olej z drzewa Ti, Olej z werbeny (Werbena, witułka), olej z Wetiwerii pachnącej, Olej winny (tak zwany ciężki),  Olej z liści zimnozielonych (Gaultheria procumbens) Piołun oleju, amerykański, Olej Ylang-ylang (sztuczny)

 

Za błędy w tłumaczeniu przepraszam.
 

Jak widzicie lista jest długa, jest tam olej rybny, sojowy czy kukurydziany. Badania są naprawdę bardzo stare, no ale nie tak stare by ryby przeszły ewolucję :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, w sumie czytam forum od dawna, jednak zarejestrowałem się by coś dopowiedzieć w tym bardzo ciekawym wątku.

Po postach NPC wziąłem się za szukanie informacji. Jak ktoś ogarnia angielski można ciekawych rzeczy się dowiedzieć. Może najpierw uzupełnię listę NPC:

Badanie "REACTIONS OF AQUARIUM CARP TO 
FOOD AND FLAVORS" można ściągnąć PDF.

POSITIVE FEEDING REACTION 
Beef bouillion 
Coffee, instant 
Earthworm extract, filtered 
Foenugreek, solid (component of maple 
flavor) 
Liver extract, filtered 
Lovage, solid (component of maple 
flavor) 
Maple flavor, imitation, extra 
Molasses 
Saccharin 
Saliva 
Sugar, brown 
granulated 
Tobacco juice, filtered (nonaromatic 
mix) 
filtered (aromatic plug) 
Tobacco juice & saliva (aromatic plug) 
Tobacco juice & particles (aromatic 
plug) 
VAGUE FEEDING REACTION 
Maple syrup,15 per cent 
INDIFFERENCE AFTER TASTING 
Aromatic mixture, B-48, solubilized § 
C-48, solubilized § 
D-48, solubilized § 
L-48, solubilized § 
Butterscotch flavor, imitation 
Monosodium glutamate 
Raspberrygelatin 
Vanilla extract 
NO REACTION DETECTED 
Ethyl alcohol, 200 proof 
Salt, table

POSITIVE FEEDING REACTION 
Olive oil with sardine particles 
Soybean oil with sardine particles

Później podrzucę inne badania ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Grz, nie wrzucałem całości bo mam bardziej szczegółowe badania troszkę przeczące pewnym wyżej przez Ciebie rzeczom: sól pomaga ale w takim nieznacznym stopniu, że można ją pominąć ale jednak zaprzecza ww. danym. Teraz jeszcze dawka soli bo można sprawdzać 1 gr a można 1 kg :)

 

Brawo za chęci poszukiwań prawdy i mam nadzieję, że masz lub znajdziesz coś ciekawego i dla mnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wrzuć te badania odnośnie soli ?. Badania z wykorzystaniem pelletu z agaru znam, dodam później. Jednak tutaj kroplę lub łyżeczkę od herbaty rozpuszczano w ~pół litra wody i rozpylano nad akwarium mające od 1325 do 2082 litrów, czekając na reakcję 16 ślepych karpi ?

Wracając do tych badań, nie jestem biegły w angielskim, ale substancje z grupy którą podałeś, są zakwalifikowane do "INDIFFERENCE AFTER TASTING".

Nastepnie, pisałeś że oleje nie działają, logika podpowiada że nie, bo się nie rozpuszczają w wodzie. W tym badaniu robili blenderem emulsję, może to miało wplyw? (Tak, wiem, emulsja dalej się nie rozpuszcza ?) może po prostu zadziałały przez zmysł smaku?

W nagłówku napisali:

"The test fish detected all the oils 
and a number of water-soluble flavors, but not alcohol and salt. Several water-
soluble compounds stimulated feeding activity in blind fish although the fish were 
unfamiliar with them."

I w podsumowaniu:

"Carp are obviously forced to react to certain 
flavors, but the physiological relationships involved are little understood. 
There is similar lack of knowledge concerning the chemistry of most of the flavors tested. Why only alcohol and salt should not be detected remains 
a mystery. Similarly, the reasons for the attractive qualities of certain 
compounds listed in Table 1 are unknown."

Fakt, publikacja jest stara, 1960, więc może do tej pory znaleźli odpowiedź dlaczego karpie nie wyczuwały alkoholu i soli, trzebaby szukać głębiej i w nowszych badaniach. Ja nie mam czasu i nie znam biegle angielskiego niestety ?, lub zapytać jakiegoś mądrego ichtiologa.

 

I jeszcze jeden ciekawy cytat:

"Blind carp (and possibly normal carp in turbid water) are able to 
detect as little as one part of liver extract in 180 million parts of water, or 
a single fish pellet in a tank."

 

Jeśli coś pomieszałem, źle zrozumiałem, proszę mnie poprawiać ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jedna rzecz: nie znasz angielskiego ale biegle tłumaczysz jak przeprowadzono badania. :P

Jeszcze wyszczególniasz części wg Ciebie sprzeczne z tym co pisałem. No coś za dużo rzeczy mi nie pasuje.

Edytowane przez NPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...