Skocz do zawartości

Fakty i mity z życia ryb


Jurek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, MrProper napisał:

Po tym wpisie nie wypowiadałem się. Grzecznie chciałem się przyjrzeć tematowi kwasku cytrynowego. Temat kwasku już gdzieś mi się obił o uszy, może z racji tego że od wielu lat amatorsko zajmuje się akwarystyką, może gdzieś ten temat czytałem, na jednym z  wielu fachowych for związanych z tym Hobby, które bardzo często odwiedzam - nie wiem.

 

Więc stwierdzam że twoja wypowiedź obecna,  miała na celu poddać w wątpliwość moje wypowiedzi i zrobienie to ze mnie kłamcy.

Nie wiem jaki to miało cel, tylko się mogę domyślać :) 

 

Odebrałem tak Twoje wypowiedzi, jeżeli błędnie je odebrałem jako cynizm to przepraszam. Najwyraźniej jestem cynicznym skurkowańcem z latami w tym praktyki i tak traktuję innych. Jeżeli poczułeś się urażony to jeszcze raz przepraszam.
Masło maślane jest bo nie chcę powiedzieć wprost, krótko i na temat. Da się i tak potrafię, tylko jak dowiem się co z komercjalizacją tego to może się "klawiatura" otworzy.

Można dać krótko przepis to i to na karpia, a to na rekina :)


Wróćmy do wątku: skoro pytasz o rybki akwarystyczne to mam porównanie tylko na trzech gatunkach: molinezje, mieczyki i gupiki. Wszystkie nie stanowią u mnie gatunków poławianych inaczej jak siatką. Kwasek w akwarium najbardziej kojarzy mi się z "bimbrownią" z sody i kwasku.

Krótki i treściwy przepis na dip który będzie działał na większość ryb: zmiksowane ochotki. Można też kupić zamrożone kostki z ochotką w sklepach akwarystycznych.
Problem mogą być "złe" rzeczy w których żyła ochotka (ogólnie ścieki, pasożyty, bakterie itd.).

Można też "poławiać" ochotkę:

lub tak (radzę wyłączyć dźwięk)

 

Edycja: "Się" trochę wypowiedzi nie w temacie narobiło, kto to będzie sprzątał? Na szczęście nie ja.

Edytowane przez NPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nic nie pytałem, nic już nie chce wiedzieć 

Po pierwsze wiesz ze dzwonią ale nie wiesz w którym kościele 

Bimbrownia - jak sama nazwa wskazuje.......... 

Reakcja - kwasek/ soda nie ma tu zastosowania 

Miałem pisać coś więcej ale ugryzłem się w język........... 

Edit: a sprzątać powinien ten kto nasmiecił

Ja wciąż podtrzymuje swoje zdanie

 

Edytowane przez MrProper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowne koleżeństwo

 

Z racji siwego łba pozwalam sobie na upraszanie szanownych uczestników dyskusji na zwrócenie uwagi,  iż w tytule wątku są takie wyrażenia jak fakty i mity. Celowo je tam umieściłem, przewidując konfrontacyjność tematu. Błagam, czyż nie lepiej odnosząc się do swoich kwestii używać takich zwrotów, niż wzajemnie się napastowywać ?   Naprawdę boję się, że zaraz dojdzie do froterowania :o No, po co dawać satysfakcję innym ?

Serdecznie proszę :  nie traktujcie mojej wypowiedzi jako ograniczanie wolności słowa, tylko zrozumcie. : tak jak Wy nie potraficie się opanować, tak i ja. Cóż mam począć ? Biedny Ci ja ! :$ Wiem, że moje szczere chęci mogą by zle odebrane, ale jęzor mnie świerzbi i muszę się wtrącić.:Angry-min: Nawet za cenę banicji ! :FeelsBad-min:

Edytowane przez Jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz @MrProper ale ostatni raz reaguję na Twoje wpisy.

Przykładowy link:

http://www.akwarium.net.pl/forum/woda/soda-oczyszczona-kwasek-cytrynowy/

Tabletki musujące też z tego korzystają, skład: kwasek cytrynowy, soda oczyszczona (wodorowęglan sodu).

Przykładowy obrazek ze składem:

IMG_5392.jpg

Przykładowy filmik z reakcją w większej skali

 

 

Wróćmy do ryb:

Ciekawy film (są napisy po polsku ale tłumaczenie słabe).

Proszę przyjrzeć się co robi karp jak "widzi" sztuczną kukurydzę (czas 40:40), zasysa i wypluwa. Przecież karp nie zjadł jej, wypluł czyli niejadalne "coś" a sprawdza ponownie. Chyba ryba szukała czegoś innego a sztuczna kukurydza po prostu tam była. 


Pomyślmy co by było jakby tam był haczyk: Ryba pobrała przynętę i tutaj trafia na haczyk a my holujemy rybę.
Pytanie brzmi: Czy ryba chciałaby zjeść naszą przynętę czy tylko zasysała coś innego z dna i koniec końców trafiła na nasz haczyk?

 

 

Kolejną sprawą jest często powtarzany mit, że karp jak zje surowe ziarno to ziarno spuchnie w środku i rozsadzi mu żołądek.

Karp nie ma żołądka tylko (nie wiem jak to się fachowo nazywa, poprawcie jeżeli znacie szczegóły) niby żołądek - grubsze jelito, druga sprawą jest to, że ma mocne zęby gardłowe którymi kruszy ziarno na mniejsze części, na stawach hodowlanych karmią surową kukurydzą, pszenicą i karpie żyją. Ba, nawet rosną ;) 

Edytowane przez NPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, NPC napisał:

Wybacz @MrProper ale ostatni raz reaguję na Twoje wpisy.

Przykładowy link:

http://www.akwarium.net.pl/forum/woda/soda-oczyszczona-kwasek-cytrynowy/

Tabletki musujące też z tego korzystają, skład: kwasek cytrynowy, soda oczyszczona (wodorowęglan sodu).

 

 

 

 

Cieszę się za zapodałeś konkretny przykład, który potwierdza moją "tezę" (wiedzę) że przy bimbrowni  Reakcja - kwasek/ soda nie ma tu zastosowania 

Wszak wszyscy po za jednym uczestnikiem   O.o podkreślają że kwasek/soda wytwarza Co2 Tak samo jak Bimbrownia są zgodni jednego

że kwasek i soda nie ma zastosowania w akwarystyce- jedynym słusznym rozwiązaniem jest bimbrownia.  A moim zdaniem Butla Co2  - wychodzi najtaniej

A z tego co zauważyłem przywiązujesz dużą wagę do tego

 

Bimbrownia - jak sama nazwa wskazuje  To nic innego jak nastawienie zacieru i odprowadzenie gazu za pomocą rurek do akwarium do dzwona czy też dyfuzora.

Kwasek /soda również wytwarzają Co2, podczas reakcji, ale jest to reakcja"natychmiastowa" krótkotrwała a zatem nie opłacalna, więc i nie stosowana.

 

Jak jesteś akwarystą to o tym wiesz

 

To tyle z mojej strony 

 

Edytowane przez MrProper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony tylko dodam,  że bimbrem zajmowano się już pod zaborami, bo co nam pozostało wtedy robić Dni długie, noce też. Zapiliśmy w ten sposób umysły, co zaowocowało tym, że jedynym udanym zrywem powstańczym było powstanie wielkopolskie. A reszta to daremne żale i próżny trud. I dlatego też nie ma ryb na Mazurach, a te w akwariach to same obojnaki. ! :icon_arrow1:

No, dalej !>:(

Edytowane przez Jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NPC napisał:

Wróćmy do ryb:

Ciekawy film (są napisy po polsku ale tłumaczenie słabe).

Proszę przyjrzeć się co robi karp jak "widzi" sztuczną kukurydzę (czas 40:40), zasysa i wypluwa. Przecież karp nie zjadł jej, wypluł czyli niejadalne "coś" a sprawdza ponownie. Chyba ryba szukała czegoś innego a sztuczna kukurydza po prostu tam była. 


Pomyślmy co by było jakby tam był haczyk: Ryba pobrała przynętę i tutaj trafia na haczyk a my holujemy rybę.
Pytanie brzmi: Czy ryba chciałaby zjeść naszą przynętę czy tylko zasysała coś innego z dna i koniec końców trafiła na nasz haczyk?

 

Kolejną sprawą jest często powtarzany mit, że karp jak zje surowe ziarno to ziarno spuchnie w środku i rozsadzi mu żołądek.

Karp nie ma żołądka tylko (nie wiem jak to się fachowo nazywa, poprawcie jeżeli znacie szczegóły) niby żołądek - grubsze jelito, druga sprawą jest to, że ma mocne zęby gardłowe którymi kruszy ziarno na mniejsze części, na stawach hodowlanych karmią surową kukurydzą, pszenicą i karpie żyją. Ba, nawet rosną ;) 

@NPC  Zasugerowałeś ciekawy fragment w tym filmie (chwilo nie mam czasu obejrzeć całości).
Z jednej strony widać, że karp ustawicznie podnosi ziarna kukurydzy i je wypluwa. Z drugiej strony wydaje się, że karp sprawdza dno tylko tam gdzie leżą ziarna, a nie jest to szukanie przypadkowe.
Trudniejsze jest jednak określenie, czy karp wyczuwał zapach tej przynęty i dlatego ją sprawdzał, czy może widział wyróżniające się "ziarno" i też sprawdzał co to jest.
Tylko wielokrotne testy wraz nagraniami mogą nas zbliżyć do wyjaśnienia tej sytuacji. :P

Co do karmienia karpi zbożem, to nie wiem skąd wziął się ten mit o "rozsadzającym ziarnie".
Od dziesięcioleci w Polsce (i nie tylko w naszym kraju) karpie w stawach hodowlanych karmione są/były surowym zbożem. Wynika to dostępności tej paszy, możliwości magazynowania oraz łatwego zadawania paszy (nawet dużej ilości). Ryby karpiowate dobrze sobie radzą z ziarnem, wykorzystując do tego system rozdrabniający (zęby gardłowe i żarno) oraz bardzo długie jelito.
Oczywiście konkretny gatunek zboża czy inne ziarno ma różny skład chemiczny i współczynnik pokarmowy, ale i tak najczęściej stosowane są surowe zboża.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kotwic

I o takie przemyślenia mi chodzi! 

To czego szukał tam karp: może szukał reszty zanęty z podajnika wrzuconego wcześniej?
Tak jak piszesz można jedynie przypuszczać, piszę jak mi się wydaje (mogę się mylić) i może faktycznie szukał tej kukurydzy. 

Nie wiem, trzeba się spytać tego karpia :) Czy zna ktoś doktora Dolittle? :P 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Kwasek kwaskiem, spróbuję przetestować? ciekawe jak to się będzie miało do zapachu limonki, szykowane przez jedną firmę jako hicior sezonu 2018?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuj, nikomu nie bronię ale wyniki opisz!

Co to jest "zapach" dla ludzi, poniżej krótka lista jaki związek jak pachnie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Estry

Przyk%C5%82adowe+zapachy+estr%C3%B3w.jpg

 

Ciekawe bo niby karp napływa na kulkę z dipem a później po spróbowaniu nagle wypluwa i zachowuje się jakby coś mu bardzo nie smakowało przy czym te jaśniejsze kulki są bez dipu:

 

Tutaj filmik czy ptaki w wodzie odstraszają karpie:

 

Wydaje się, że nie ale pewnie karp jest za duży względem ptaka, może karp nie miał jeszcze spotkania z drapieżnym ptactwem?

 

Edytowane przez NPC
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...