Skocz do zawartości

Czy i Ty jesteś już uzależniony ?


jakub_wr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zerknijcie na ten materiał , daje dużo do myślenia ... odpowiedzcie sobie ( a może i podyskutujmy na forum ) czy też wchodzicie w etap uzależnienia. 
Ja dostrzegam u siebie sygnały, spędzam za dużo czasu z komórką. A może to już nie tylko sygnały, może to większy problem. A jak jest u Was ? 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pouczający materiał, zwłaszcza dla osób nie zdających sobie sprawy z istoty każdego uzależnienia. Otóż, w momencie wytworzenia silnego już "dopaminowego " związku, bardzo trudno jest pozbyć się , tak do końca,  tego przywiązania.

Statystycznie wygląda to tak, że na trwale przestrzega abstynencji 1 alkoholik na 10, 1 narkoman na 100 itd, itp. Co ciekawe powrót do nałogu następuje w tempie błyskawicznym, tak jakby organizm chciał od razu nadrobić zaległości w tym względzie. Dlatego też, np. alkoholikiem pozostaje się już do końca życia, co najwyżej niepijącym, trwającym w trzezwości. Ja najlepiej sobie z tego zdaję sprawę, będąc taką osobą już od 24 lat. Ale też wiem, że można udanie  nie uciekać się do takich środków znieczulających w razie najgorszych nawet przeżyć. Tak będzie o ile zdajemy sobie sprawę z istoty uzależnienia. Mnie to się udaje, jak na razie, pomimo wielu zakrętów życiowych na jakich znalazłem się już po odstawieniu kieliszka.

No,  a ten materiał pokazuje,  jakie są nowe trendy w temacie uzależnienia. Wielu traktuje to z przymrużeniem oka, ale gość ma wiele racji, niestety.

Edytowane przez Jurek
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek Jurku, obyś tak trwał do końca świata i jeden dzień dłużej :)

W kwestii uzależnienia od telefonu i mediów społecznościowych to nie wiem czy i forum nie można podciągnąć ;) 

Przecież każdy z nas tu obecnych gdzieś tam z tyłu głowy ciągle myśli co tam odpisali na mój wątek. Mamy pod ręką komórkę . ... "a może zajrzę" 
Macie tak ? :) Wiem niektórzy muszą, prowadzą ten biznes i nie da się nie zaglądać.  

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Jakubie, generalnie to wygląda tak, że szczególnie podatne na uzależnienie się  są osoby, które nie umieją radzić sobie z pojawiającymi się problemami. To znaczy, że zamiast prób zmierzenia się z nimi uciekają od tego w nałóg. Nawet jeżeli poradzą sobie z konkretnym uzależnieniem, to jeżeli nie poprawią umiejętności zmierzania się z problemami,  wpadają w inne toksyczne zależności, rujnujące im życie,  np. w pracoholizm. Jakby  nie nazwać,   jest to najzwyklejsza  ucieczka przed kłopotami codziennego życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek wielki szacunek :) 

Mi się wydaje że jeszcze chyba ze mną tak źle nie jest. Chociaż raz nie wziąłem telefonu do pracy to trochę źle się czułem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jurek  - ja wiem, że jestem pracoholikiem - ale czy to jest ucieczka od codzienności? Wydaje mi się, że nie, bo od codzienności uciekam w wędkarstwo i muzykę :P  A na poważnie - widzę po swoim młodym - komórka - komputer - komputer - komórka. Bez tego nie potrafi zorganizować sobie czasu. Staramy się odciągać go od tych rzeczy, grając z nim w jakieś planszówki, brać go do pomocy w innych codziennych sprawach itd., ale gdyby nie to, to mógłby w świecie wirtualnym spędzić cały dzień - to jest najgorsze :/  Gdy jest lato, to jeszcze pół biedy - bo może iść 'polatać', ale teraz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, makaro napisał:

Jurek wielki szacunek :) 

Mi się wydaje że jeszcze chyba ze mną tak źle nie jest. Chociaż raz nie wziąłem telefonu do pracy to trochę źle się czułem.

Jak to się mówi : ufaj, ale kontroluj :grin-min:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, grych napisał:

@Jurek  - ja wiem, że jestem pracoholikiem - ale czy to jest ucieczka od codzienności? Wydaje mi się, że nie, bo od codzienności uciekam w wędkarstwo i muzykę :P  A na poważnie - widzę po swoim młodym - komórka - komputer - komputer - komórka. Bez tego nie potrafi zorganizować sobie czasu. Staramy się odciągać go od tych rzeczy, grając z nim w jakieś planszówki, brać go do pomocy w innych codziennych sprawach itd., ale gdyby nie to, to mógłby w świecie wirtualnym spędzić cały dzień - to jest najgorsze :/  Gdy jest lato, to jeszcze pół biedy - bo może iść 'polatać', ale teraz??

Jak już tak potraktowałeś osobiście, to ośmiele się jeszcze zadać Ci kolejne pytanie ; a od kogo dzieciak ma nauczyć się tego o czym wspomina gościu w filmie ? Oraz dalej : Od kogo sobie ma przyswoić zachowania mówiące, że w tej chwili najważniejsza jest dla mnie osoba, która jest moim gościem, czy gospodarzem, hę ?:hmmm-min:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jurek napisał:

Jak już tak potraktowałeś osobiście, to ośmiele się jeszcze zadać Ci kolejne pytanie ; a od kogo dzieciak ma nauczyć się tego o czym wspomina gościu w filmie ? Oraz dalej : Od kogo sobie ma przyswoić zachowania mówiące, że w tej chwili najważniejsza jest dla mnie osoba, która jest moim gościem, czy gospodarzem, hę ?:hmmm-min:

 

@Jurek - ale ja wcale nie powiedziałem, że ja nie jestem od tego. Trochę zboczę z tematu - nie zganiam wychowania młodego na szkołę, wychowawczynię itp., a jak słyszę takie rzeczy to aż się we mnie gotuje. Dlatego dałem kilka - może z pozoru błahych przykładów - które mają go odciągnąć od tych urządzeń :P  Niestety, on jest w takim wieku, że same słowa (czyt. rozmowa z nim) powoli zaczynają tracić jakieś wartości wychowawcze i TRZEBA coś z nim robić, żeby nie siedział non stop w necie. Z drugiej strony muszę powiedzieć, że chyba zaczyna docierać do niego, że nie samym internetem (i grami) człowiek żyje, bo zacząłem widywać go z książką :D (może trafiają jednak do niego nasze pogadanki, czas pokaże :D)

Dodam jeszcze poza tym, co powiedziałem i powiedziałeś - dzisiaj niestety większość sfer życia oparte jest na internecie i smartfonach - daleko nie muszę szukać - nie mam smartfona i nie mogę nic zrobić z alarmem w moim sklepie, zarządza nim wspólnik. Więc pytam - jak żyć? Bronię się rękami i nogami przed smartfonem, ale coraz bardziej dochodzi do mnie, że  będę musiał go jednak "posiąść"  :/ 

Edytowane przez grych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...