Skocz do zawartości

Budowa i zarybienie nowego stawu


Mario90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam kilka pytań odnośnie zarybienia świeżo wykopanego stawu. Staw jeszcze nie powstał, ale już ze szwagrem myślimy o zarybieniu go :) proszę traktować ten post poważnie. Ok zaczynam, od początku. Kopiemy staw o wymiarach 17 x 80 metrów i głębokości od 40 cm do 6 metrów. Geodeta już wszystko wymierzył teraz czekamy tylko na decyzję Wód polskich. Staw będzie kopany na łące na której zawsze stała woda i przepływa przez nią rów melioracyjny. Po wybraniu 2 szpadli pojawiała się w dziurze woda. Z góry piszę, że nie wiem jaki będzie rodzaj gruntu i jak będzie się zmieniał z głębokością. Staw nie będzie miał odpływu a nie dopływu wody. 

 Pytania będę zadawał w punktach. 

1- Głębokość stopniować półkowo czy robić spady? 

2-jakie rośliny można zasadzić od razu, by przyspieszyć populację roślinności 

3- chcielibyśmy by w tym stawie były następujące gatunki ryb 

Karp, lin, karaś japoniec, szczupak, amur jak już roślinność się rozwinie,  jesiotr. Kiedy można te gatunki wpuszczać do wykopanego stawu i w jakich ilościach i ile musi ta woda dostać. Proszę o szczegółowe odpowiedzi. I co do karasi można zarybiać je z innego stawu czy lepiej kupić narybek by miały dobre geny i niekarłowaciały

4- Jak umocnić w razie czego brzegi.  Z góry dziękuję za odpowiedź  

5- jakie powinno być pH wody i jak je regulować. (słyszeliśmy o wapnie i oborniku)

6- jak natlenić  odpowiednio staw i czy 6 metrów nie będzie za głęboko by woda odpowiednio się nagrzała i umożliwiła rybom tarło. Chcemy by ryba się rozmnażała i szybko rosła a nie stała w miejscu

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Hej, piszesz, że jest tam rów melioracyjny, a jednocześnie informujesz, że nie będzie odpływu i wpływu, co z tym rowem?
Po co japoniec?
6m głębokości w jednym miejscu głębokości jest dość głęboko na stawa, więc nie wiem czy jest sens czymś dotleniać. No chyba, że przyjdzie bardzo suchy rok i będzie za dużo ryb :P

A jeśli jest możliwość regulacji wód rowem melioracyjnym to super sprawa, trudno doradzić na odległość.
Resztą poza moją kompetencją. Pytaj @Kotwic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa, po co Ci 6 metrów głębokości-wystarczy 3, wystrzegaj się japońca jak ognia, to samo zło, które wcześniej czy później i tak pojawi się w Twoim stawie. Zarybienie pierwsze minimum po pół roku od wykopania stawu, a najlepiej na wiosnę następnego roku. Po brzegach stawu możesz zasadzić grążel żółty, wystarczy wykopać kilka korzeni z jakichś płytkich zbiorników, pociąć je na kawałki, władować w worek siatkowy po cebuli lub ziemniakach z jakimś kamieniem i wrzucić przy brzegu, za kilka lat będziesz z nimi walczył, to samo z pałką wodną i tatarakiem. Ja nad jeziorkami szukałem różnych odmian traw, posadziłem wokoło stawu i teraz pięknie to wygląda, do tego lilie wodne i inne rośliny. Brzeg wysypaliśmy kamieniami, fajnie zdają egzamin, nie obmywa i nie zamula stawu. Karpie i amury dużo żrą i jeszcze więcej srają, zamulenie stawu po trzech latach gwarantowane, także trzeba ograniczać te gatunki do minimum. Tyle na szybko z własnego doświadczenia kilkuletniego ze swoim stawem 20mx20m.

sam_2339.jpg

sam_2340.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem współwłaścicielem nowo kopanego stawu. Odnośnie tego rowu melioracyjnego sprawa wygląda w ten sposob, że na łące na której będzie kopany staw jest podluzne zagłębienie (ciągnące się wzdłuż łąki) porośnięte trzcina które kończy się na końcu łąki. Praktycznie cały rok stoi tam woda jedynie w suche lata wysycha. Wcześniej było pojone tam bydło. W suche lata wystarczyło wykopać nie głęboką dziurę żeby woda się pojawiła z tad nasz wybór miejsca na wykopanie stawu (wysokie wody gruntowe) to zagłębienie na łące jest połączone z rowem melioracyjnym tylko z jednej strony w celu spuszczania wody gromadzącej się na łące... Po wykopaniu stawu będzie nam na rękę żeby staw był zalany po brzegi wodą dlatego zlikwidujemy połączenie z rowem którym do tej pory schodził nadmiar wody z łąki. Z tego względu szwagier napisal, że nie będzie odpływu ani dopływu. Jeżeli chodzi o zarybianie bardzo dziękujemy za informację po jakim czasie wpuszczać ryby. Mamy plan na początek wpuścić ryby spokojnego zeru myślimy tutaj głównie o karasiu i linie do tego dopuścić mała ilość karpia gdyż z tego co się orientowalismy robi duży zament i tak jak pisze Semi zamula zbiornik meci wodę przez co napewno rośliny będą miały słaby dostęp do światła  a co za tym idzie wolny wzrost... Obydwoje napisaliście żeby wystrzegać się karasia... ? Semi dodal też żeby ograniczyć karpia i amura do minimum...  W takim wypadku  zostaje nam głównie lin z atrakcyjnych ryb do wpuszczenia w większej ilosci...  Jeżeli chodzi o głebokosc stawu myslimy stopniowo zwiększać głębokość a wspomniane 6 metrów miało by być najgłębszym miejscem o niezbyt dużych wymiarach. Miało by to wyglądać w ten sposób z dwóch stron po długości stawu w stronę środka zbiornika pierwsze 10 metrów od 40cm do 150cm, kolejne 20 metrów od 150cm do 300cm oraz środkowy obszar zbiornika 10metrow od 500 do 600 cm.... Chcieliśmy głębsze miejsce niż 300cm gdyż slyszelismy, że dzięki temu woda będzie lepiej dotleniona... Dziękujemy za cenne informacje odnośnie gatunkow roślin i sposobie ich sadzenia napewno nam się przydadzą☺️ bardzo mądrze wymyślone wzmocnienie brzegów... Dobra robota Semi. Dzięki za fotki staw wygląda pięknie. Fajnie obsadzony roslinnoscia, która z tego co słyszałem jest bardzo ważna odnośnie natleniania wody ,oczyszczania ,utrzymywania flory bakteryjnej oraz oczywiście rozwoju organizmów wodnych które są pokarmem ryb...☺️ Trochę się rozpisalem żeby to wszystko opisac, czekamy na wasze dalsze porady. Napiszcie proszę co o tym myślicie i co byście  zmienili Pozdrawiam Łukasz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o karasia, to chodziło o japońca, czyli karasia srebrzystego.

Karaś pospolity, czyli złocisty jak najbardziej będzie pasował moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozpoznanie gruntu co najmniej do maksymalnej założonej głębokości. Ma to na celu uświadomienie sobie kilku spraw.

Po pierwsze sprawdzimy jaki jest grunt pod względem jego przepuszczalności, co jest istotne z uwagi na dopływy/odpływy wody. Dobrze by było wiedzieć, czy rów melioracyjny jest na zasadzie wykopanego rowu w słabo przepuszczalnej glinie, czy jest to szerokie rozlewisko z dużą ilością wody występującej w przepuszczalnych piaskach, czy utworach organicznych. Paradoksalnie dużo lepsze jest rozwiązanie numer dwa. Wtedy mamy namiastkę zbiornika naturalnie zasilanego w wodę. Jeśli jest glina, to może być różnie z wodą. W okresach suchych może jej w ogóle nie być. W 2015 i 2016 były susze i np. znam rolnika, który wydał około 1000 PLN na wodę z sieci, by uzupełnić braki, by ryby nie zdechły. Nie każdy jednak ma taką możliwość i budżet.

Po drugie technologia kopania. Tutaj z kolei glina jest lepsza, bo dopływ wody jest mniejszy i utrzymanie czystego wykopu łatwiejsze. Znów posłużę się przykładem. Jeden z właścicieli stawy chciał go poszerzyć. To było torfowisko, możliwości spore. Dodatkowo jako, że to jest bardzo prężny biznesmen, to ten torf jeszcze sprzedał. Czy zarobił, to wątpię, bo zupełnie olał sprawy stateczności gruntu do tego stopnia, że utopił koparkę w tym stawie. Koszt jej wydobycia przekroczyła jej wartość, więc facet obecnie ma dość "zaczepowe" łowisko :)

Z racji mojej profesji spotykam się z takimi kwiatkami i wiem jakie jest podejście inwestorów. Zaufanie jest do operatorów koparek, którzy się "znają", bo mają "doświadczenie", a nie do ludzi, którzy mają rzeczywistą wiedzę i umiejętności rozwiązywania problemów. No, ale to już sprawa inwestora. Dla mnie lepiej, jak się coś spieprzy, bo wtedy naprawianie fakapów na gwałt jest bardziej dla mnie "opłacalne" :) 

PS Właśnie pisząc tego posta odebrałem telefon w sprawie zalanego wykopu i problemu z jego odpowiednim wykopaniem :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych okolicach jest wykopanych sporo stawów na różnych gruntach tzn są tam stawy po torfowe  jak i stawy o podłożu gliniastym.nikt z właścicieli nie ma problemu z poziomem wody.  Nie daleko łąki gdzie ma powstać staw, są właśnie 2 stawy po torfowe i jest w nich cały czas woda. Z tego co zauważyliśmy. Podczas czyszczenia rowu, pierwsza warstwa była czarnoziemu, a później gdy woda wyplukiwala czarnoziem w tym rowie, pojawiła się jasno- rudawa gleba. Wydaje się nam że to glina połączona z piaskiem. Sorry za gramatykę i składnie ale siedzimy z szwagrem  na rybach, cały czas są brania i nie mogę się skupic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na oko jest ok. Ta rudawa glina, to pewnie jakieś pyły, które lubią się uplastuczniac, wiec trzeba uwazac, by rowno prowadzić wykop. No i kontrola, kontrola, kontrola :)

Właśnie wyjezdzam z budowy, gdzie kierownik mnie przywital tekstem, że jak przyjechał na budowę, to operator opierał się i szpadel, majster jaral szluga, a reszta ekipy wymieniala się luznymi uwagami na temat zycia :) Nic nie bylo zrobione. Uwazajcie wiec, bo to nie takie oczywiste, by sobie ot tak staw wykopać. 

Mimo wszystko życzę powodzenia i zazdroszczę, bo ja w domu juz nawet wanny nie mam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.04.2018 o 09:16, Dominik napisał:

Proponuję rozpoznanie gruntu co najmniej do maksymalnej założonej głębokości. Ma to na celu uświadomienie sobie kilku spraw.

Po pierwsze sprawdzimy jaki jest grunt pod względem jego przepuszczalności, co jest istotne z uwagi na dopływy/odpływy wody.

To jest sprawa bardzo ważna i warto w tym temacie mocno się zaangażować, czy to fizycznie czy finansowo.

Drugi element tej układanki, to zasilanie stawu wodą. Sama charakterystyka gruntu nie jest wykładnia, czy do stawu dostanie się odpowiednia ilość wody i czy staw będzie regularnie zasilany wodą. Różnie to bywa. A do tego inne parametry ma woda spływająca po deszczach, inne wody podskórne.

Co to kopania sadzawki (bo staw trochę inne ma założenia :D).
Źródłem tlenu rozpuszczonego w wodzie są głównie rośliny wodne, a pośrednio niektóre dopływy powierzchniowe (ale to długi temat).
Chodzi o to, że nie wiem stąd informacja, że w takiej sadzawce im głębiej tym więcej tlenu.
Moim zdaniem nie warto się bawić w kopanie do 6 metrów głębokości, argumentując, że to da więcej tlenu. Jedyne sensowne wytłumaczenie takiej głębokości, to nadzieja, że tak głęboki dołek nie wyschnie latem. Wydaje mi się, że głębokość 3 metrów jest wystarczająca by ryby przetrzymały zimę, zwłaszcza, że ważniejszy jest tlen w wodzie nić głębokość.

Nie ocenię czy skarpy sadzawki budować "tarasowo" czy pod określonym spadkiem. Już po kilku latach woda sama zmieni profil dna i brzegów.

Co do roślin i zarybiania.
Stawu jeszcze nie ma, wiec pochopne jest planowanie sadzenia roślin czy też korygowania pH (o wspomnianych metodach nawet nie wspomnę).
Ale,  jeśli chcecie tarlisko ryb fitofilnych (np. szczupak, lin, płoć itp) to w najpłytszej części stawu mogą być rośliny zanurzone, tak by ryby miały gdzie złożyć ikrę.
Zarybianie to proces kiedy planuje się co chce się mieć w zbiorniku i co w tym stawie przeżyć może. Jak się znajdzie kompromis pomiędzy fantazją w możliwościami, to wtedy będą efekty. No i warto prowadzić regularne badania fizyko-chemiczne wody.
Dlatego w tej chwili nie doradzę czym zarybiać i co sadzić, bo stawu jeszcze nie ma.

Ale wiele spraw można spokojnie wyjaśniać wraz z upływem czasu i w miarę możliwości i wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...