Skocz do zawartości

Własne robaczki


Dominik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator
23 minuty temu, Semi napisał:

Ale taki ogrodowy czy w jakimś pojemniku? Jak ogrodowy to tylko siatka metalowa od kreta na spód, jak w pojemniku to małe dziurki w dnie odprowadzające nadmiar wilgoci.

Miałem, a w zasadzie mam betonowy kręg wkopany w ziemię.  No i na dole aby nie uciekły zabetonowalem go, z góry nawet na wymiar były deski docięte jak przykrywka aby nie uciekały i chroniły je przed słońcem oraz deszczem. Niestett lało i lało i lało i mimo ochrony, mojego zapomnienia się potopiły.

@Dominik myślałem o plastkowym z aledrogo, ale patrząc na zdjęcia, stwierdziłem że uciekną szparami. 

Jednym z pomysłów jest wyciągnięcie ziemi z kręgów, rozłupanie betonu i wsadzenie siatki, a drugi pomysł to plastikowy pojemnik pomuedzy kontenerami na łowisku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grendziu napisał:

stwierdziłem że uciekną szparami

Ale gdzie niby mają uciec i przede wszystkim po co? Przecież ten kompostownik, to dla nich idealne miejsce. Wilgotne, z dostępem do pożywienia. Moi teściowie mają kompostownik na zasadzie zwykłej kupki odpadów organicznych bez ścian, zakrycia i żaden robal nie uciekł. ŻODYN! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Grendziu napisał:

Jednym z pomysłów jest wyciągnięcie ziemi z kręgów, rozłupanie betonu i wsadzenie siatki

Nie prościej duże wiertło do betonu i nawiercić otworów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 godzinę temu, ArekH napisał:

Nie prościej duże wiertło do betonu i nawiercić otworów?

To miałem na myśli :champagne-2010:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
2 godziny temu, Dominik napisał:

Ale gdzie mają uciec? Pokaż mi kompostownik bez dziur. 

Kto jak kto, ale Ty pewnie nie raz widziałeś jak jest wilgoć i wszędzie spier... ile razy na nocce uciekały wczesnym porankiem jak była rosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Grendziu napisał:

Kto jak kto, ale Ty pewnie nie raz widziałeś jak jest wilgoć i wszędzie spier... ile razy na nocce uciekały wczesnym porankiem jak była rosa.

Generalnie one uciekają przed tym, by się nie udusić. Poziom wody się podnosi, to uciekają do góry. W kompostowniku, gdy jest otwarty od dołu (siatka) woda spływa do ziemi i nie ma deficytu tlenu. Dżdżownice lubią określoną wilgotność i w przypadku kompostownika regulują ją sobie poprzez migracje głębiej lub płycej (dlatego w suche dni należy podlewać kompostownik z hodowlą), ale nie uciekają z kompostownika, bo ten zapewnia im pożywienie. Grendziu, czy ty byś od dobrze zastawionego stołu uciekł?

Generalnie dżdżownice, to płochliwe zwierzęta. Każda imitacja kreta wywołuje ucieczkę na powierzchnię. Tak samo z nadmierną wilgocią, jak ją poczują, to uciekają do góry. W kompostowniku takich warunków nie mają, jest spokój i sielanka. No, chyba, że wrzucisz je do betonowego kręgu zalanego od spodu. Wtedy im się mniej podoba :) 

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2018-11-20/wreszcie-odkryto-dlaczego-podczas-deszczu-dzdzownice-masowo-wychodza-na-powierzchnie/

Edytowane przez Dominik
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezes Ty to jednak geniusz jesteś :D Jako pierwszy hodowca robaków w historii zbudowałeś im basen :D Pomysł był genialny z tym zabetonowaniem dna,zapomniałeś tylko o małym szczególe. Nie nauczyłeś wcześniej robali pływać :D Tak poważnie to na dnie takiego kompostownika nie trzeba dawać nawet siatki jak ktoś się uprze. Robaki nigdzie nie uciekna,bo w takim kompostowniku mają najlepsze warunki do życia i rozwoju. Jakby Ciebie ktoś osiedlił w luksusowej willi ze wszystkimi wygodami,służbą i pełną lodówką za friko to chciałbyś to wszystko zostawić i uciec do faweli  klepać biedę ?? :D 

Edytowane przez Sołtys stan
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...